ABD'nin 50,000'e varan tırla terörist gruplara mühimmat göndermesi bizi rahatsız ediyor, bunlar Türkiye'ye karşı kullanılıyor-Erdoğan

ABD'nin 50,000'e varan tırla terörist gruplara mühimmat göndermesi bizi rahatsız ediyor, bunlar Türkiye'ye karşı kullanılıyor-Erdoğan

Reuters  | 10.09.2019 14:43

ABD'nin 50,000'e varan tırla terörist gruplara mühimmat göndermesi bizi rahatsız ediyor, bunlar Türkiye'ye karşı kullanılıyor-Erdoğan

ANKARA, 10 Eylül (Reuters) - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin 50,000'e varan tırla Suriye'deki terörist gruplara mühimmat göndermesinin Türkiye'yi rahatsız ettiğini, bu mühimmatların Türkiye'ye karşı kullanıldığını, Türkiye'nin bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'u ve beraberindeki heyeti kabul ettiği toplantıda, "ABD'den beklentimiz müttefikliğimize yakışır şekilde terör ile mücadele ve sığınmacıların evlerine dönebilecekleri güvenli bölgeler oluşturmada çabalarımızda yanımızda olmalarıdır. Ancak şu anda 50,000'e varan tırla buradaki bu terörist gruplara araç, gereç, mühimmat bu tür şeylerin gönderilmesi bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir" dedi ve ekledi:

"Çünkü bu araç gereç mühimmat... Bunlar kime karşı kullanılıyor? Türkiye'ye karşı. Bunu kabullenmemiz de her halde bir stratejik ortak olarak mümkün değildir. Türkiye'nin kendi güvenliği için attığımı kimi adımlara orantısız tepkiler verilmesini de üzüntüyle takip ediyoruz. Aynı şekilde FETÖ ile mücadelede de yakın işbirliği bekliyoruz."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu sabah güvenli bölge adımında ABD'nin oyalama sürecine girdiğini; müzakerelerden işbirliği çıkmaması halinde bölgeye gireceklerini güvenli bölgeyi oluşturacaklarını söyledi. Türkiye'nin 3.6 milyonu Suriyeli olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden 5 milyona yakın yabancıya ev sahipliği yaptığını belirterek, "Suriye içerisinde güvenliğini sağlayarak ihtiyaçlarını karşıladıklarımız insanlarla birlikte bu rakam 9 milyonu aşıyor. Bu şekilde NATO'daki müttefiklerimiz başta olmak üzere tüm Avrupa'nın güvenliğini de biz temin ediyoruz" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin Suriye kaynaklı yeni bir göç dalgasını göğüslemesi artık mümkün değildir. Son dönemde İdblib'e yönelik artan saldırılar bizi böyle bir riskle karşı karşıya getiriyor.

Sığınmacı krizine kalıcı çözüm ancak Suriye içerisinde terörden arındırılmış bölgelerin tesisiyle mümkündür. "

Şuan Suriyeli mültecilerin geri dönüşüne en büyük engelin terör örgütleri olduğuna da dikkat çeken Erdoğan, "Bu yapı muhakkak tehdit unsuru olmaktan çıkarılmalıdır. Bu noktada ABD ile Suriye'deki işbirliğimize büyük önem veriyoruz. Fırat'ın doğusu ile Irak sınırı arasındaki Suriye topraklarını güvenli bölge haline getirecek adımlar atmaya çalışıyoruz."

Erdoğan iki ülkenin ticari ilişkilerinde elde edecekleri kazanımların diğer alanlardaki ilişkilerine de olumlu yönde destek olacağını da belirtti.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
EMRAH ARICI
EMRAH ARICI

Bende Rahatsiz Oldum. Sayin Teyip de Rahatsiz Olmus.   ... (Devamını Oku)

13.09.2019 16:29 GMT· Cevap
gn tr
gn tr

teröristlere 50.000 tır muhimmat gönderilmesi tatsız bir olay aman nolcak tatlı yeriz tadımız yerine gelir. bu kadar ufak tefek tatsızlıklar her dost iki ülke arasında olur  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 06:30 GMT· Cevap
bani bani
bani bani

Sadece rahatsız mı ediyor , hamle yok mu  ... (Devamını Oku)

10.09.2019 13:34 GMT· Cevap
Emir Canlı
Emir Canlı

Kılıçdaroğlu muydu BOP eş başkanı hani Diyarbakır ı bir merkez bir yıldız haline getirecekti   ... (Devamını Oku)

10.09.2019 11:38 GMT· Cevap
Emir Canlı
Emir Canlı

ABD kınarız görürsün gününü   ... (Devamını Oku)

10.09.2019 11:34 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+