Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com  | 02.01.2020 14:33

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Çin merkez bankası büyük iç borç satışı ve yaklaşan Çin yeni yılı öncesi para politikasını genişletti. Bu gelişme ve Başkan Trump’ın 15 Ocak’ta ‘aşama-1’ anlaşmasını imzalayacağına ilişkin onayı üzerine Asya ve Avrupa borsaları yeni yıla güzel bir başlangıç yaptı. Zayıf imalat PMI rakamlarına ise pek itibar etmedi. Bir de Fed’in son politika tutanakları bugün yayınlanacak.

İşte finans piyasalarında 2 Ocak Perşembe günü bilmeniz gerekenler.

1. Piyasalar 2020’ye uçuk bir başlangıç yaptı

Piyasalar Başkan Donald Trump’ın Çin ile ‘aşama-1’ ticaret anlaşmasını 15 Ocak’ta imzalayacağını duyurmasından beri ilk kez açılırken, dünya borsalara 2020’ye büyük bir gürültüyle girdi.

Dow 155 puan yükselirken, S&P 500 de benzer getiriler elde etti ve Nasdaq 100 %0,7 kazanç elde etti.

Piyasaların, değerleme indiriminin ABD'ye göre 2018'de büyük oranda genişlediğine dair genel bir algı ile desteklendiği Avrupa'da kazançlar daha da büyüktü.

Asya’da Shanghai Bileşik sekiz ayın yükseğine ulaşırken, Hang Seng Endeksi %1,3 kazanç elde etti. Hindistan’ın iki ana endeksi de yeni mali teşvik umutları ile neredeyse tüm zamanların yükseğinde kapattı. Japonya en göze çarpan yer oldu: Nikkei %0,8 kaybetti.

2. Çin rezerv karşılık oranını düşürdü

Piyasalar için en destekleyici diğer bir gelişme Çin merkez bankasının rezerv karşılık oranlarında indirim yaparak 115 milyar dolarlık likidite sağlaması oldu.

ABD-Çin ticaret savaşının başladığı 2018 baharından beri parasal koşullarda yapılan gevşeme yolunda küçük adımların sonuncusu bu hamle oldu. Bu, Çin yeni yılı öncesi yerel bankalardan gelen likidite talebindeki dönemsel bir sıçrama ve bu yıl için planlanmış altyapı projeleri için yerel idareler tarafından yeni borç ihracı akışı öncesinde gerçekleşti.

Analistler bu hamlenin PBoC (Çin Merkez Bankası) politika faizinde gerçekleşecek diğer ufak düşüşler için bir fikir verebileceğini söyledi. Yuan genel olarak dolar karşısında 6,9632’de sakin kaldı.

3. Avrupa fabrikaları 2019’un sonunu yeterince hızlı göremedi

Avrupa fabrikalarının geçen yılki düşüşün etkisi ile hala zorluk yaşadığını gösteren IHSMarkit satın alma müdürleri endeksi, dünya çapındaki piyasalar tarafından itibar görmedi.

Fransız ve Alman imalat PMI’larında artış yönlü revizyonlar, Euro bölgesi PMI rakamının 45,9’dan 46,3’e yükselmesine yardımcı oldu ancak Kasım ayından düşük ve hala 50 puanın oldukça altında. Diğer yandan İngiltere PMI rakamı, Brexit ve genel seçim belirsizliği altında 2012’den beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Çin’in okuması 51,5 puan ile üç ayın düşük seviyesine gerilese de 18 ayın yükseğine hala yakın. Hissiyat her koşulda endüstriyel kârların Kasım ayında güçlü bir artış yaşamasıyla desteklendi.

4. Fed tutanakları, işsizlik başvuruları

PMI okumaları dışında günün veri takviminde Fed’in Aralık ayı politika toplantısının tutanakları ve ABD ilk işsizlik başvuruları var.

Investing.com tarafından anket yapılan ekonomistlerin beklentisi 225.000 başvuru yönünde.

5. FDA elektronik sigarada mentol yasağını ertelemeye hazırlanıyor

Wall Street Journal’a göre, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) elektronik sigara ürünlerindeki yasağı yumuşatmaya hazırlanıyor. Gazete kaynakları, bütün bir yasak planının seçim yılında önemli bazı devletlerde yaygın olmayacağını söyledi.

Gazete ayrıca, FDA’nın tütün veya mentol benzeri tatlandırılmışlar hariç tüm e-sigara dolum kartuşlarını dükkanlardan çekmeyi amaçladığını söyledi. Böylece mentolde bir erteleme olurken, genç kullanıcılar arasında moda olan meyve ve nane aromalı ürünler yasaklanmış olacak.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.