Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com  | 16.07.2019 13:29

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com – 15 Temmuz Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Banka gelir raporları ilgi odağında, JNJ karmaşa içerisinde

Citigroup’un (NYSE:C) bir kereye mahsus kazançla övünen zayıf görünümlü bir dizi temel rakam raporlamasının ardından, piyasanın ilgisi banka gelir raporlarına çevriliyor.

JPMorgan (NYSE:JPM), Wells Fargo (NYSE:WFC) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) açılış öncesinde raporlama yapacak.

Şirketin talk pudrasının yumurtalık kanserine neden olduğu suçlaması ile açılan binlerce davanın gölgesinde, Johnson & Johnson(NYSE:JNJ) (NYSE:JNJ) da açılış öncesinde son çeyreğe ait rakamlarını paylaşacak.

FactSet verilerine göre, genel ortak tahminler S&P 500 endeksindeki şirketlerin kazancında %3 düşüş varsayıyor.

2. Perakende satışlar, endüstriyel üretim ve Fed konuşmacıları

Salı günü ABD’ye ait ekonomi verileri arasında perakende satışlar ve endüstriyel üretim bulunurken, Fed’in birçok üyesinin yapacağı konuşmalar da, ay sonundaki beklenen faiz indirimi öncesinde bankanın politikaya ilişkin düşüncelerini anlamak için incelenecek.

Her iki veriye yönelik tahminler Haziran ayında zayıf bir büyüme kaydedildiğine işaret ediyor. Zayıflık işaretleri, Fed’in faiz indirimini meşrulaştırmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Fed Yöneticisi Michelle Bowman TSİ 15.15’te “Fed Dinliyor (Fed Listens)” programını başlatacak ve gün içinde pek çok politikacı görünecek. Ayrı bir etkinlikte “Kriz Sonrası Dönemde Para Politikasının Yönleri” üzerine konuşacak olan Fed Başkanı Jerome Powell TSİ 21.00’da ilgiyi üzerine çekecek.

3. ABD borsaları rekor seviyelerin yakınında temkinli

S&P bir gün önce rekor yükseklikte bir seviyede kapandıktan sonra, ABD vadeli işlemleri gelir raporları ve ekonomi verileri öncesinde pek değişmedi.

Avrupa’da münferit hisse senedi piyasaları, tüm Avrupa endeksi Stoxx 600’ün sakin işlem görmesiyle karışık seyretti.

Güçlü istihdam raporu işsizlik oranının 1975’ten beri en düşük seviyeyi bırakmadığını ve ücretler ve prim harici verilerin on yıldan fazla bir süre içinde en hızlı temposunda artış kaydettiğini gösterdikten sonra, Londra’da FTSE 100 endeksi hafif artış yaşadı. İngiltere Bankası Yöneticisi Mark Carney TSİ 15.00’da yapacağı konuşma ile verilerin para politikası için dolaylı sonuçları hakkında fikir sunabilir.

ZEW anketinin euro bölgesinin en büyük ekonomisi için mevcut durum ve görünüm üzerine beklenenden daha kötü bir bozulmaya işaret etmesiyle, Almanya’da DAX baskı altında kaldı.

4. Facebook Capitol Hill’de yüzleşmeye hazırlanıyor

Facebook’un (NASDAQ:FB) dijital para projesi Libra’yı savunma konusunda baskı altında olmasıyla, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi önünde şirket yöneticileri ifade sunacak.

Pazartesi günü yayınlanan hazırlanmış ifadeye göre, projeyi izleyen Facebook (NASDAQ:FB) bölümünün başı David Marcus ABD politikacılarına, düzenleyici endişeleri ve onayları tamamen karşılanana kadar paranın piyasaya sürülmesini ertelemeyi planladığını anlatacak.

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin Pazartesi günü, terörizmin finansmanıyla savaşırken geleneksel kurumlarla aynı kara para aklama tedbirlerinin uygulanması gerektiğini söyleyerek, Facebook (NASDAQ:FB) dijital bir finansal hizmet sunduğu takdirde, sert bir düzenleyici soruşturmasıyla karşılaşacağı konusunda uyardı.

5. Stok verileri öncesinde petrol yükseliyor

Meksika Körfezi Kasırga Barry’yi geride bırakırken, petrol fiyatları bir önceki günün kayıplarını bir miktar telafi ederek Salı günü yükseldi. Yatırımcılar haftalık ABD stok verilerine hazırlanıyor.

Barry’nin etkisi korkulduğu kadar olmayıp, petrol kuyuları üretimi yeniden başlatma hazırlıklarına başladıktan sonra, ham petrol Pazartesi günü geriledi. Bununla birlikte, kuyuların tekrar tam kapasitede çalışması günleri bulabilir.

Salı günü piyasa kapandıktan sonra, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Çarşamba günkü resmi hükümet verileri öncesinde haftalık ham petrol stok verilerini paylaşacak. Beklentiler 3,38 milyon varil düşüş yönünde.

Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) de, piyasaların artan arz işaretlerini izleyeceği ABD üretim verilerini raporlayacak. EIA’nın Pazartesi günü yayınlanan aylık raporu, ABD’nin yedi majör kayaç petrol kuruluşundan gelen üretimin Ağustos ayında günlük 8,55 milyon ile rekor bir yüksekliğe çıkmasının beklendiğini söyledi.

Arzın durumu ayrıca, OPEC öncülüğündeki üretim kesintisi anlaşmasına taraf olanların bir kısmının taahhütlerine uymaması tehdidi ile karşı karşıya. OPEC üyesi Irak ve Nijerya’ya ek olarak, OPEC üyesi olmayan Kazakistan da Haziran ayında anlaşılan tavan miktarının üzerinde üretim yaptı.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+