Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com  | 30.06.2020 13:39

Salı Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çin Hong Kong üzerine yeni güvenlik yasası uygulayarak ABD’nin hızlı misillemesine yol açtı. 4 Temmuz hafta sonu, California ve Florida’da kumsalların kapatılmasının ve Kansas ve Oregon’da vatandaşların kapalı kamusal alanlarda maske takma emri verilmesinin ardından gittikçe daha sıkı karantina tedbirleri altında görünüyor. Hisse senedi piyasaları on yılın en iyi çeyrek dönemi sonunda karışık açılacak. Jerome Powell, toparlanmanın “olağanüstü bir şekilde belirsiz” olduğu konusunda uyardı. Ve Royal Dutch Shell (LON:RDSa), pandeminin petrol fiyatları üzerinde devam eden etkisi nedeniyle varlıklarında 22 milyar dolar bozulma konusunda uyardı.

İşte 30 Haziran Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin Hong Kong’a yasa uyguluyor; ABD misilleme yapıyor

Çin’in üst düzey yasama kurumu, Pekin’in eski otonom şehir üzerindeki kontrolünü artıran yeni bir ulusal güvenlik yasasını geçirdi.

ABD hükümeti, şehre vermiş olduğu ticaretle ilgili özel statüyü geri çekerek karşılık verdi.

Çin ekonomisinin, toparlandığına dair daha fazla kanıt sunduğu, imalat Satın Alma Müdürleri Endeksi'nin tahmin edilenden daha fazla artarak 50,9’a ve imalat dışı endeksin de bir ay önce 53.6'dan 54.4'e yükseldiği bir günde bu haberler geldi. Bu, bakırın fiyatını Ocak ayından beri ilk kez 2,70 doların üzerine çıkarmak için yeterliydi.

2. Virüs korkuları 4 Temmuz hafta sonu tatili öncesinde yükselirken Powell ve Mnuchin ifade sunacak

Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşacak ve Powell ekonomik bir toparlanmanın cepte olamayacağı konusunda uyaracak.

Powell Pazartesi günü Fed tarafından paylaşılan hazırlanmış ifadelerine göre “ekonominin geleceği olağanüstü bir şekilde belirsiz ve büyük oranda virüsü kontrol altına alma başarımıza bağlı olacak” dedi. “Tamamen toparlanmak, insanların kapsamlı aktivitelere güvenle yeniden başlayacağına güven duyana kadar mümkün değil.”

Bu uyarıların yanında, pek çok eyalet virüsü kontrol altına almak için tedbirleri sıkılaştırarak yaklaşan 4 Temmuz kutlamalarını zorlaştırmakla tehdit etti. California ve Florida’daki bölgeler kumsallarını kapatırken Kansas ve Oregon, Cumhuriyetçi Parti toplantısının yapılacağı Florida’daki Jacksonville’de olduğu gibi vatandaşlarına kapalı kamusal alanlarda maske giyme emri verdi.

3. Borsalar düşük açılacak; Boeing getirilerini kaybediyor

ABD hisse senedi piyasaları, on yılın en iyi çeyrek dönemi olacak günde karışık açılacak.

Dow Jones 30 54 puan düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Nasdaq 100 sakin kaldı. Dow kısmen düşük performans gösterdi çünkü Boeing hisseleri, Norwegian Air Shuttle’ın 737 MAX sipariş iptalleri üzerine piyasa öncesindeki getirilerini kaybetti.

Nasdaq ise aksine çip üreticisi Micron Technology ve bilgisayar donanım üreticisi Xilinx’in güçlü kazançlarıyla destekleniyor.

ABD veri cephesinde Chicago PMI ve Haziran ayının Conference Board’un tüketici hissiyat endeksi yer alıyor.

4. Johnson’ın harcamak, harcamak daha çok harcamak için hazırlanması ile sterlin zayıflıyor

Artan virüs vakalarına karşılık hükümetin Leicester şehrini karantina altına almak zorunda kalması nedeniyle bu hafta sonu İngiltere ekonomisinin çoğunu yeniden açma planı kötü etkilendi.

İngiltere’nin acil durumdan tutuk bir şekilde çıkışı da Pazartesi günü Yunanistan’ın ülkeden doğrudan uçuşları iki haftalığına daha reddetmesiyle gözler önüne serildi.

başbakan Boris Johnson bugün altyapı ve eğitim üzerine harcamaları büyük oranda artırarak krizden çıkma yolu hakkında konuşacak.

Sterlin dolar karşısında bir ayın düşük seviyesine geriledi ve Euro karşısında üç ayın düşük seviyesine yakın kaldı.

5. Shell 22 milyar dolarlık bir zarar olasılığı görüyor; API stokları bekleniyor

Koronavirüs krizinden çıkış yolu bulmak petrol ve gaz endüstrisi için kolaylaşmıyor. Kayaç petrol öncüsü Chesapeake Energy’nin hafta sonu yaşadığı çöküşün ardından Royal Dutch Shell de petrol fiyatlarına yönelik darbe etkisinin devam edeceği beklentileri ile ikinci çeyrekte varlıklarının nominal değerini 15-22 milyar dolar azaltacağını söyledi.

Şirket uzun vadeli 60 ve doğalgaz için 3 dolar öngörüsüne hala sadık ancak fiyatların bu seviyelere geri dönmesinin 2023’ü bulacağını söyledi. Cari yıl için Brent fiyatlarının 35 ve gelecek yıl 40 dolara yükselmesini bekliyor.

ABD petrol piyasası Amerikan Petrol Enstitüsü’nün stok verilerini elde edecek.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.