BONO&FX-Dolar/TL ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne yükselişle başladıktan sonra geriledi, Fed bekleniyor

BONO&FX-Dolar/TL ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne yükselişle başladıktan sonra geriledi, Fed bekleniyor

Reuters  | 19.06.2019 17:30

BONO&FX-Dolar/TL ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne yükselişle başladıktan sonra geriledi, Fed bekleniyor

ANKARA, 19 Haziran (Reuters) - Dolar/TL, ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle güne sert bir yükselişle 5.9250'yi test ederek başladıktan sonra güniçinde genel olarak aşağı yönlü bir seyir izleyerek günü 5.83 civarında tamamlamaya hazırlanıyor.

Bankacılar piyasa kapanışı sonrası ABD Merkez Bankası'nın açılayacağı faiz kararını küresel piyasalarda yön belirleyici olarak izleyecek.

Asya borsaları, para politikası kararını bu akşam açıklayacak olan Fed'in Avrupa Merkez Bankası'nı (ECB) izleyerek faiz indirimlerine kapıyı aralayacağı beklentisiyle beş haftanın zirvesine çıktı.

Fed'in bu akşam sonuçlanacak toplantıda para politikasında değişiklik yapmaması, ancak bir sonraki toplantının yapılacağı Temmuz'da faiz indirimine zemin hazırlaması bekleniyor. bu haftasonu yapılacak İstanbul seçimleri de izlenirken, ABD ile ilişkiler ana yön belirleyici konumunu sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası'nın yeni genişleme yanlısı adımlar atılabileceği açıklamaları ise piyasada iyimserliği destekleyen bir etken olarak öne çıkıyor.

Türkiye'nin kredi notunun Moody's tarafından bir kademe indirilmesine belirgin tepki vermeyerek haftaya 5.90'lı seviyelerin üzerinde başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 dün de düşüşünü sürdürerek günü 5.84'lü seviyelerde tamamlamıştı.

Kur bu sabah ise güne saat 5.9250'yi test ederek başladı. Bankacılar yükselişte son dönemde olduğu gibi ABD Türkiye ilişkilerinin belirleyici olduğunu söylediler. Kur sabah 9 olmadan 5.86'lı seviyelere geriledikten sonra gün boyu genel olarak aşağı yönlü bir seyir izledi. Dolar/TL saat 1709'da 5.8300/5.8320 seviyesindeydi.

Kur, Haziran ayında 5.6605'i test ettikten sonra geçen hafta Cuma günü 5.9340'a kadar yükseldi. Hem düşüş, hem yükselişte belirleyici etken ABD ile ilişkiler olmuştu.

Aynı saatte sepet bazında TL 6.1855/6.1905, euro/TL 6.5413/6.5450 seviyesindeydi.

Bloomberg'de bugün yer alan haberde Trump yönetiminin Türkiye'nin S-400 alımına karşı Türkiye'ye uygulanabilecek üç yaptırım paketini değerlendirildiği belirtildi.

Haberde ABD yaptırımlarının en erken Temmuz ayında uygulanabileceği belirtilirken Trump'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile G-20 zirvesindeki görüşmeden önce bir karar almada isteksiz olduğu da belirtildi.

Reuters'da dün yayımlanan bir haberde de ABD Savunma Bakanlığı'nın satın almadan sorumlu yetkilisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle Washington'un F-35 parçaları üreten Türk şirketlere ek olarak, diğer Türk savunma şirketlerine finansal yaptırımlar getirme seçeneğini değerlendirdiğini belirtilmişti. ARTAN BORÇLANMA İHTİYACI İZLENİYOR

Bütçe açığının öngörülenin üzerinde artış göstermesi sonrası Hazine'nin artan borçlanma ihtiyacını nasıl karşılayacağı piyasada yakından takip ediliyor. Dün düzenlenen ihaleler de bu kapsamda yakından takip edilirken artan borçlanma maliyetlerine karşın Hazine'nin borçlanma tutarlarını da programlarının ötesinde artırdığı görülüyor.

Bu ay toplam 11.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 9.3 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlayan Hazine, piyasadan 10.06 milyar TL, kamu dahil toplamda ise 13.1 milyar TL borçlanmıştı. Bugün sukuk ile 1.61 milyar TL ve programda olmayan 6 ay vadeli 2.07 milyar TL'lik borçlanma ile birlikte bu ay hedefler oldukça aşılmış durumda. yandan Hazine bugün de kurumsal yatırımcılara yönelik 18 Haziran 2021 itfalı 8.01 ton karşılığı altına dayalı sukuk ihraç ettiğini açıkladı. ekonomisinin makro anlamda, özellikle de benzer ülkelere kıyasla, en güçlü olduğu alanların biri olan bütçe dengesi, 2016'da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle bozulmaya başladı. Güvenlik harcamalarındaki artış da bu etkiyi tetikledi.

Geçen yıl genel seçimler öncesi kamu emekli ve çalışanlarına yönelik genişlemeci adımlar ise harcamalar tarafındaki yükselişin kalıcı olarak hızlanmasına neden oldu.

Bugünlerde ise geçmiş dönem atılan adımların giderleri artırdığı bir ortamda büyüme yavaşlayarak bütçe gelirlerini sınırlamış durumda.

Hazine'nin artan borçlanma ihtiyacı sonrası ise hafta başında Merkez Bankası'ndan Hazine ihalelerinde en yoğun alıcı olan Piyasa Yapıcı (PY) bankalara yönelik bir adım geldi.

TCMB piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri (APİ) çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. ortalama fonlama maliyeti bu adım sonrası %23.80 seviyesinde oluşmuş durumda.

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde son işlem %17.89 , gösterge 2 yıllıkta %21.84 oldu.

_newTouch_Related_News

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+