BONO&FX-Piyasa yarınki PPK toplantısına odaklı seyrini sürdürürken, dolar/TL'de yukarı eğilim devam ediyor

BONO&FX-Piyasa yarınki PPK toplantısına odaklı seyrini sürdürürken, dolar/TL'de yukarı eğilim devam ediyor

Reuters  | 11.09.2019 10:46

BONO&FX-Piyasa yarınki PPK toplantısına odaklı seyrini sürdürürken, dolar/TL'de yukarı eğilim devam ediyor

İSTANBUL, 11 Eylül (Reuters) - TCMB ve başlıca merkez bankalarının para politikası toplantılarına odaklanan piyasalarda yarın yapılacak PPK toplantısı öncesi negatif ayrışmanın gözlendiği dolar/TL bu sabah 5.78 civarında hareket ediyor.

Dün güne 5.75'in hemen üzerinde başladıktan sonra 5.7680 seviyesinden kapanan dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 0858'de 5.7800/5.7845 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0809/6.0838, euro/TL 6.3842/6.3959 seviyesinde bulunuyor.

Hafta bşaında ABD'den gelen S-400 açıklaması ve PPK toplantısının TL'de ekstra baskı yarattığını söyleyen bir bankacı, "Kurda yukarı yönlü bir hareket var ancak yavaş, sert bir hareket görmüyoruz. PPK toplantısı sonuçlanana kadar kurdaki baskı devam edecektir" dedi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) Temmuz'da yaptığı yüklü faiz indiriminin ardından, enflasyonun Eylül ve Ekim aylarında tek haneli seviyelere gerileyeceği beklentisinin de desteğiyle 12 Eylül'de yapılacak PPK toplantısında da 250 baz puan indirim yapması bekleniyor.

Reuters'ın 23 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda %19.75 seviyesinde olan politika faizinin Eylül'de %17.25 seviyesine çekilmesi, yılsonunda ise %16 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Eylül ayı toplantısına ilişkin beklentiler 175-450 baz puan indirim aralığında şekillenirken, yılsonu için politika faizi beklentileri %12-17 aralığında bulunuyor. 300 baz puan civarında yapılacak bir indirimin piyasayı bozucu etki yapmayacağı görüşünde.

Küresel düşük faiz beklentileri ve olumlu makro verilerle geçen hafta yönünü aşağı çeviren ve 5.65 seviyesinin altını test eden dolar/TL, Cuma günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili açıklamaları ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı yönündeki açıklamaların ardından yükselişe geçmişti.

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin hafta başında Trump yönetiminin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze sistemi satın alması dolayısıyla yaptırımları incelediğini ancak henüz karar alınmadığını açıklaması da kurda yükselişi hızlandırdı. 5.70 seviyesinin üzerinde başlayan dolar/TL'de yukarı eğilim gözlenirken TL de benzer para birimlerinden negatif ayrıştı.

Küresel hisse senedi piyasaları ECB ve Fed dahil başlıca merkez bankalarının para politikası toplantıları öncesinde kâr realizasyonu ile yatay seyrederken tahvil piyasasında getiriler yükseldi. Piyasa hareketlerinde ABD-Çin ticaret geriliminde yatışma umutları ve anlaşmasız Brexit'e ihtimalinin hafiflemesi etkili oldu.

Dolar, yatırımcıların temkinli de olsa riskli varlıklara yönelmesinden destek bularak değerini korurken, yen değer kaybetti. Ancak kurlar başlıca merkez bankalarının toplantıları öncesinde dar aralıkta işlem gördü. piyasasında önceki gün valörde son işlemde %15.53 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvil dün valörde son işlemde %15.96 seviyesindeydi.

Önceki gün spot kapanışta ortalama %15.78, valörde son işlemde %15.66 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta %15.59, valörde son işlemde %15.66 seviyesindeydi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+