Dolar/TL kuru 5,80 seviyesine doğru yükseliş yaşıyor

Dolar/TL kuru 5,80 seviyesine doğru yükseliş yaşıyor

Investing.com  | 11.09.2019 10:57

Dolar/TL kuru 5,80 seviyesine doğru yükseliş yaşıyor

Investing.com - Geçtiğimiz hafta içinde 5,65 altına gerileyen USD/TRY kuru, bu hafta başındaki yükselişini bugün de sürdürüyor.

Yarın gerçekleşecek PPK toplantısı ve hafta içinde ABD Hazine Bakanının açıklamaları kurun yükselişini tetiklerken ABD Dolar Endeksi'nin küresel piyasalarda güçlenmesi ve birçok gelişen ülke parasının da dolar karşısında düşüş yaşaması da bu yükselişte etkili oluyor.

Temmuz toplantısında 425 bp faiz indirimi yapan TCMB'nin bu ay da 250-300 bp aralığında indirim yapması bekleniyor. PPK ile aynı gün ECB toplantısı da gerçekleşecek ve kurulun genişlemeci politikada faiz aracını da kullanarak %0,10 bp indirime gitmesi bekleniyor. Karar sonrası Draghi'den gelecek güvercin açıklamalar gelişen ülke varlıklarını destekleyebilir ve eğer TCMB beklenenden yüksek faiz indirimine gitmezse ECB sonrası kurda görülecek yükselişler sınırlı kalabilir.

Piyasalarda 5,87 seviyesi kurda en yakın direnç olarak izlenirken kur bugün 5,7925 seviyesine çıkarak kazancını 5. güne taşıdı.

Bugün ekonomik veri akışı zayıf ve küresel piyasalarda ABD-Çin gelişmeleri izlenirken yurt içinde ise güvenli bölge konusundaki açıklamalar takip ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dünkü konuşmasında güvenli bölge konusunda müttefiklerden gereken desteği beklediklerini, ancak herhangi bir nedenle bu sağlanamazsa Türkiye'nin gereken tedbirleri alacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü konuşmasında ABD'nin müttefikimiz olduğunu, ancak bölgedeki terör güçlerine tırlarla silah desteği sağlanmasından son derece rahatsız olduklarını belirtti.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
iplikçi iplikçi
iplikçi iplikçi

Altın güvenli liman   ... (Devamını Oku)

11.09.2019 09:17 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+