Döviz – Dolar 5 Ayın Düşük Seviyelerinden Toparlandı

Döviz – Dolar 5 Ayın Düşük Seviyelerinden Toparlandı

Investing.com  | 02.01.2020 12:00

Döviz – Dolar 5 Ayın Düşük Seviyelerinden Toparlandı

Investing.com – Başkan Donald Trump’ın Çin ile ön bir ticaret anlaşmasını 15 Ocak’ta imzalayacağını onaylamasının ardından risk varlıkları yıla iyi başlarken, dolar da Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyesinden toparlanarak yeni yıla girdi.

Trump’ın duyurusu ile ‘aşama-1’ olarak adlandırılan anlaşmaya ilişkin belirsizliğin çoğu kalktı ve ayrıca Trump’ın yeniden seçilme ihtiyacının gelecek aylarda Çin ile ekonomik olarak zarar veren bir ticaret savaşını sürdüreceğine ilişkin umutları da pekiştirdi.

Amerikan dolarını döviz sepetine göre ölçümleyen dolar endeksi, 96,215 puan ile düşük seviyelerde işlem gördü. Ilımlı toparlanmaya rağmen endeks, özellikle sterlin ve Avustralya ve Kanada doları gibi emtia dövizleri karşısında geçen hafta yaklaşık %1 kayıp yaşadı. Ağustos ayından beri 1,1200 dolar seviyesini ilk kez aşan euro, 1,1210 dolarda sakin işlem gördü.

Çin’in merkez bankası rezerv karşılık oranında bir indirim daha yaparak parasal duruşunu yeniden gevşetti. Böylece, kurumsal borç yükü ile son zamanlarda gittikçe daha da zorluk yaşayan yerel bankacılık sistemi için 110 milyar dolar likidite sağlanmış oldu.

ABD ile ticaret anlaşması haberleri üzerine gelen hamle, ayrıca, Çin’in hisse senedi endeksini yaklaşık iki yılın en yükseğine çıkardı.

Veri takvimine bugün IHS Markit’in satın alma müdürü endeksleri hâkim. Çin’in PMI rakamları genişleme bölgesinde kalmış olsa da üç ayın düşük seviyesine gerilemişti. Yine de bunun etkisi, geçen hafta duyurulan Kasım ayı endüstriyel kârlarındaki teşvik edici bir artışla yumuşadı.

Öte yandan Avrupa’da İspanya’nın okuması beklenenden daha az düşerken, İtalya’nınki de 2013 Nisan ayından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 46,2 puanda gerçekleşti. Fransa ve Almanya’nın okumaları ise son değerlendirmelerden bir miktar yükselerek 50,4 ve 43,7 oldu.

Günün ilerleyen saatlerinde Fed’in Aralık ayı politika toplantısının tutanakları ile ilk işsizlik başvuruları yayınlanacak.

Piyasalar Pazartesi gününe kadar tam kapasiteye dönecek gibi görünmüyor.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.