Döviz – Euro Yükselişte, Sterlin Düşüyor; Merkez Bankaları Paniği Yatıştırdı

Döviz – Euro Yükselişte, Sterlin Düşüyor; Merkez Bankaları Paniği Yatıştırdı

Investing.com  | 02.03.2020 11:13

Döviz – Euro Yükselişte, Sterlin Düşüyor; Merkez Bankaları Paniği Yatıştırdı

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Koronavirüs sebepli panik halinde olan piyasayı stabilize etmek için koordineli aksiyonlara işaret eden merkez bankası değerlendirmeleri ile gelişen piyasa dövizleri büyük artış yaşarken Euro dolar karşısında bir ayın en yükseğini gördü.

Japonya Bankası (BoJ) vaatleri ile ABD Fed’i takip etti. Banka, “koronavirüs salgını nedeni ile ekonomik faaliyet görünümüne ilişkin artan belirsizlikler karşısında” piyasayı desteklemek için gerektiğinde aksiyon alma sözü verdi.

BoJ, “uygun piyasa operasyonları ve varlık alımları aracılığı ile bol likidite sağlamak ve finans piyasalarındaki istikrarı garantilemek için çalışacağını” söyledi.

Cuma günü Fed “ekonomiyi desteklemek için uygun şekilde hareket edeceğini” söyleyerek piyasadaki panik satışını durdurdu. Açıklamanın dili bir önceki politika değerlendirmesinden farklı olmasa da merkez bankalarının, piyasanın panik halinde resesyona ilerlemesine izin vermeyeceği için bir garanti olarak görüldü.

Powell, “ABD ekonomisinin temeli hala güçlü” dedi.

İngiltere Bankası (BoE) Pazartesi günkü açıklamasında finansal istikrarı korumak için gerekli tüm adımları atacağını söyledi.

Öncesinde ise Fransa Bankası (BoF) Yöneticisi Francois Villeroy de Galhau BFM TV’ye yaptığı açıklamada, gerektiğinde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da “daha fazlasını” yapmaya hazır olduğunu ancak o anın henüz gelmediğini düşündüğünü söyledi.

IHS Markit’in Şubat ayı satın alma müdürleri endeksleri (PMI’lar) ve diğer veriler bu tartışmayı öteye taşıyabilir. Cumartesi günkü verilere göre resmi Çin PMI verisi şimdiye kadarki en kötü seviyesini görürken özel sektörü de kapsayan Caixin PMI da beklentilerin altında kalarak 40,1 puanda gerçekleşti. Çin Halk Bankası (PBoC), bankaların özel sektör için önemli bir destek olan SME kredilerini Haziran ayına kadar performans gösteren unsur olarak tanımaları gerektiğini söyledi.

Euro %0,4 artışla 1,1079 dolar olurken dolar endeksi %0,2 düşüşle 97,91’e geriledi.

Öte yandan Boris Johnson, AB iki tarafın müzakere ettiği serbest ticaret anlaşmasını yönetme konusunda Avrupa Adalet Divanı’nın rolü için ısrar ettiği takdirde, görüşmelerden çekilmekle tehdit etti ve sterlin, bu değerlendirmelerin baskısı altında zayıflamaya devam etti. Dolar karşısında %0,1 düşüşle 1,2794’e geriledi ve Euro karşısında %0,9 düşüşle 1,1531’e çekildi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Future Öztürk
Future Öztürk

Bide şubatta virüsün avrupayı en ağır etkilediği ayda.nasıl oluyor bu iş  ... (Devamını Oku)

02.03.2020 09:10 GMT· Cevap
Future Öztürk
Future Öztürk

İşsizlik artıyor,ekonomi tüketici ve üretici güveni düşüyor ama pmı yükseliyor nadıl oluyor  ... (Devamını Oku)

02.03.2020 09:00 GMT· Cevap
Future Öztürk
Future Öztürk

Avrupanın öncü göstergeleriyle pym ları arasında bence uyumsuzluk var.göstergelerle oynama makyajlama var gibi bence  ... (Devamını Oku)

02.03.2020 08:57 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.