EUR/USD paritesi ECB toplantısı öncesi düşüşte

EUR/USD paritesi ECB toplantısı öncesi düşüşte

Investing.com  | 11.09.2019 14:09

EUR/USD paritesi ECB toplantısı öncesi düşüşte

Investing.com - 2018'in son çeyreğinde Almanya verileri ile ekonomik yavaşlama sinyalleri veren Euro Bölgesi, bu yılın ilk 2 çeyreğinde de yavaşlamayı sürdürdü. Özellikle sanayi üretimi ve PMI tarafındaki gerileme ve enflasyonun da baskılanması ile ECB, 2.çeyrekte ek genişleme adımlarına doğru sinyallerini güçlendirdi.

ECB, bu yıl içinde varlık alımlarına devam kararı almasının ardından Temmuz toplantısında faiz indirimi sinyallerini güçlendirdi. ECB Başkanı Draghi, yaz dönemindeki açıklamalarında bölge ekonomisinde durgunluk olduğunu ve büyümeyi desteklemeye devam edeceklerini, gerekirse faiz aracını da kullanacaklarını açıkladı.

Gerek göstergeler gerekse ECB'nin açıklamaları ile euro yıl içindeki kazançlarını sildi ve değer kaybını genişletti. Yılbaşında 1,15 seviyesine çıkan EUR/USD Şubat-Mart-Nisan ve Mayıs aylarında üst üste düşüş yaşayarak 1,11'e geriledi. Parite Haziran ayında 1,14'e kısa süreli yükseliş yaşamasının ardından Temmuz ve Ağustos ayılarında da düşüşüne devam etti.

Eylül ayının ilk haftasında 1,0930'a gerileyerek son 2 yılın en düşüğüne inen parite bu hafta 1,10 seviyesinde işlem görüyor, ancak bugün de düşüşüne devam eden paritede bu taban altına doğru gerilemenin devam etmesi bekleniyor.

Yarın yapılacak ECB toplantısında kurulun %0,10 faiz indirimine gitmesi beklenirken yetkililerin de güvercin açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Doların küresel piyasalarda değer kazanmasının da baskısıyla düşüşte olan parite bugün %0,25 kayıpla 1,1015 seviyesinden işlem görüyor.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Zafer
Zafer

5  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 12:37 GMT· 1 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+