YENİLEME 1-PİYASALAR-ECB'den yeni gevşeme sinyali piyasayı destekledi, ABD ile ilişkiler yön belirleyici olmayı sürdürüyor

YENİLEME 1-PİYASALAR-ECB'den yeni gevşeme sinyali piyasayı destekledi, ABD ile ilişkiler yön belirleyici olmayı sürdürüyor

Reuters  | 18.06.2019 17:40

YENİLEME 1-PİYASALAR-ECB'den yeni gevşeme sinyali piyasayı destekledi, ABD ile ilişkiler yön belirleyici olmayı sürdürüyor

(Borsa eklendi, seviyeler güncellendi)

ANKARA, 18 Haziran (Reuters) - Piyasada bu haftasonu yapılacak İstanbul seçimleri beklenirken, ABD ile ilişkiler ana yön belirleyici konumunu sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası'nın yeni genişleme yanlısı adımlar atılabileceği açıklamaları ise piyasada iyimserliği destekledi.

Bankacılar Kıbrıs adası yakınlarında yaşanan gerilimin ise daha çok iyimserliğin önüne geçtiğini belirttiler.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonun hedefe dönmemesi durumunda, muhtemelen yeni faiz indirimleri veya varlık alımları yoluyla para politikasını tekrar gevşetmesi gerekeceğini belirtti. ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi Yavuz'u Perşembe günü uğurlayacaklarını ve Temmuz başı gibi KKTC'den alınan ruhsat sahası üzerinde ilk sondaja başlanacağını söyledi.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ise Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye ada civarında doğalgaz sondaj faaliyetleri konusunda daha güçlü bir mesaj vermesini beklediğini belirtti. kredi notunun Moody's tarafından bir kademe indirilmesine belirgin tepki vermeyerek haftaya 5.90'lı seviyelerin üzerinde başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 dün yerli yatırımcılardan gelen kâr satışlarıyla bir miktar gerilemiş ve günü 5.87 civarında tamamlamıştı.

Kur bu sabah da 5.87 civarında başladıktan sonra yönünü aşağı çevirdi ve saat 1730'da 5.8305/5.8335 seviyesindeydi. Kur, Haziran ayında 5.6605'i test ettikten sonra geçen hafta Cuma günü 5.9340'a kadar yükseldi. Hem düşüş, hem yükselişte belirleyici ABD ile ilişkiler oldu.

Aynı saatte sepet bazında TL 6.1764/6.1812, euro/TL 6.5220/6.5289 seviyesindeydi.

ECB'nin yeni faiz indirimlerine gidebileceği yönündeki açıklamanın desteğiyle Türk hisse senedi piyasasında da alımlar güçlendi. BIST-100 endeksi .XU100 saat 1730'da yüzde 2.1 yükselişle 94,184 puanda seyrederken, bankacılık endeksi .XBANK de yüzde 2.9 primli.

SANAYİ ÜRETİMİ VE HAZİNE BORÇLANMASI İZLENDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre %4 daraldı ve %2.5 beklentilerinin üzerinde bir daralma gösterdi. Büyümenin öncü göstergesi olarak yakından takip edilen sanayi üretimi son aylarda toplarlanmanın başladığını gösteriyordu ancak Nisan verileri bu trendin henüz kuvvet kazanmadığını gösterdi. Sanayi üretimi verileri beklentilerin üzerinde bir daralmaya işaret etse de piyasada belirleyici olmadı.

HAZİNE'NİN ARTAN BORÇLANMA İHTİYACI SONRASI İHALE İZLENDİ

Hazine'nin artan borçlanma ihtiyacı sonrası bugün düzenlenen ihale de yakından takip edildi.

Türkiye ekonomisinin makro anlamda, özellikle de benzer ülkelere kıyasla, en güçlü olduğu alanların biri olan bütçe dengesi, 2016'da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle kısmen bozulmaya başladı.

Bunun yanı sıra başta Kuzey Irak ve Suriye olmak üzere jeopolitik gelişmeler nedeniyle güvenlik harcamalarındaki artış da bu etkiyi tetikledi.

Geçen yıl 24 Haziran seçimleri öncesi kamu emekli ve çalışanlarına yönelik atılan genişlemeci adımlar ise harcamalar tarafındaki yükselişin kalıcı olarak hızlanmasına neden oldu.

Bugünlerde ise geçmiş dönem atılan adımların giderleri artırması ile birlikte büyümenin yavaşlamasıyla birlikte gelirlerin güçlü bir artış göstermemesi de Hazine'nin finansman ihtiyacını tetikleyen en önemli gelişmeler oldu.

Bu ay toplam 11.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 9.3 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlayan Hazine, piyasadan 10.06 milyar TL, kamu dahil toplamda ise 13.1 milyar TL borçlanmıştı. Bugün sukuk ile 1.61 milyar TL ve programda olmayan 6 ay vadeli 2.07 milyar TL'lik borçlanma ile birlikte bu ay hedefler oldukça aşılmış durumda. 6 aylık bono ihalesinin bazı emeklilik fonlarının portföyünün asgari %25'inin devlet iç borçlanma senetlerinde değerlendirilmesi düzenlemesine destek olmak adına yapıldığıunı söylemişti. yabancı payı ve artan maliyetler sonrası Hazine, bankaların TL cinsi devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS) daha çok ilgisini beklediğini bankalara geçen ay sonunda iletmişti. Bankalar ise buna karşın Hazine'den başta 10 yıllık gösterge olmak üzere uzun vadeli ihraçlar beklediklerini söylemişlerdi. artan borçlanma ihtiyacı sonrası ise dün Merkez Bankası'ndan Hazine ihalelerinde en yoğun alıcı olan Piyasa Yapıcı (PY) bankalara yönelik bir adım geldi.

TCMB piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri (APİ) çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. üstü kapalı bir faiz indirimi olduğu yorumlarıyla eleştirildi ancak piyasada olumsuz bir tepki yaşanmadı. İlgili sistem üstü kapalı faiz artışlarının uygulanmadığı dönemde de kullanılan bir uygulama.

<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Turkey's industrial output slides 4.0% in April

https://tmsnrt.rs/2XVFvXU

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>

_newTouch_Related_News

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+