Askerlik süresi kısalacak ve eşitlenecek, süre 6 ay olacak; bedelli tutarı 30,000 TL planlanıyor-MSB Akar

Askerlik süresi kısalacak ve eşitlenecek, süre 6 ay olacak; bedelli tutarı 30,000 TL planlanıyor-MSB Akar

Reuters  | 22.05.2019 09:00

Askerlik süresi kısalacak ve eşitlenecek, süre 6 ay olacak; bedelli tutarı 30,000 TL planlanıyor-MSB Akar

ANKARA, 22 Mayıs (Reuters) - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hazırlanan taslağa göre askerlik süresinin 12 aydan altı aya kısaltılacağını ve eşitleneceğini belirterek, kalıcı hale getirilecek olan bedelli askerlikte tutarın 30,000 lira olacağını söyledi.

Akar, dün akşam gazetecilerle gerçekleştirdiği toplantıda, her yıl 700,000 gencin askerliğe elverişli hale geldiğini, 420,000'inin askere alınabilecek durumda olduğunu aradaki fark nedeniyle her yıl bir birikim meydana geldiğini belirterek, "Her yıl 145,000 civarında bedelli askerlik imkanı olacak. Talep bu sayıdan fazla olursa kura sistemi getirilecek. Ancak bedelli askerlik yapmak isteyenler tek seferde 30,000 lira ödeyecekler" dedi.

Yasa teklifinin en kısa sürede TBMM'de kabul edilmesini beklediğini, Ramazan Bayramı'ndan önce de çıkabileceğini kaydeden Akar, yine sistemde er ve erbaşların altı ay askerlik yapabileceğini, ardından maaşlı olarak altı ay daha askerde kaldıktan sonra şartları sağlamaları halinde subaylığa kadar yollarının açık olacağını belirtti.

"Yeni düzenlemede belirlenen 30,000 liralık tutar sistemin desteklenmesi açısından kritik. Bu tutar ve dövizli askerlikle, oluşan giderler karşılanacak. Bu sistem bütçeye yük getirmeyecek" diyen Akar, "Düzenleme sayesinde bedelli askerlikle ilgili belirsizlik ortadan kalacak" dedi.

Taslağın detayları hakkında bilgi veren Akar, düzenlemenin yasalaşması halinde altı aylık askerlerin terhis olabileceğini de belirtti.

"FETÖ İLE MÜCADELE"

Akar, darbe girişimi sonrası "FETÖ" ile mücadelenin ciddi şekilde devam ettiğini ve TSK'nın etkinliğine bir zarar vermediğini belirtti.

Akar, bu kapsamda 16,677 kişinin TSK'dan ihraç edildiğini, 7,335 kişi ile ilgili adli ve idari işlemin sürdüğünü, makam kararıyla 1,567 kişinin de TSK ile ilişiğinin kesildiğini belirtti.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Koray Tosun
Koray Tosun

Sevr madde 165 :ordunun yarısı terhis edilecek 50 bin kişiyi geçemeyecek.zorunlu askerlik kalkacak .   ... (Devamını Oku)

18.06.2019 13:14 GMT· Cevap
gn tr
gn tr

30k az olmus en az 100k olmalı  ... (Devamını Oku)

31.05.2019 20:57 GMT· Cevap
Arslan Arabacı
Arslan Arabacı

Olmamış bu yâ şimdi önceden 3 ay acemi 3 ay usta yapıp ustada iyi para alıyordun birde uzun dönem istersen 9 ay maaş alıyordun ee peki yâ şimdi   ... (Devamını Oku)

22.05.2019 07:21 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+