Türk ve ABD yetkilileri yarın S-400 konusunu görüşecekler

Türk ve ABD yetkilileri yarın S-400 konusunu görüşecekler

Investing.com  | 12.06.2019 12:29

Türk ve ABD yetkilileri yarın S-400 konusunu görüşecekler

Investing.com - ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Cuma günü Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektupta Türkiye'nin Rusya'dan S-400'ü teslim alması durumunda ABD'den F-35'leri alamayacağını ve bu uçakların eğitimini alan Türk pilotların 31 Temmuz'a kadar geri gönderileceğini belirtmişti. Ardından Türk pilotlarının eğitiminin durdurulduğu haberleri geldi. Bugün ise Milli Savunma Bakanı Akar, Patrick Shanahan’ın mektubuna dair açıklamalarda bulundu.

Akar, "Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de, üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz

Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, TSK’nın bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz." Açıklamasında bulundu.

Akar, hafta başında twitterdan da "S-400 konusunda imzalar atıldı, bu böyle bilinsin. F-35 anlaşmasından ABD cayarsa, kendi dünyamızı kurarız." Açıklamasını yapmıştı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile Pentagon’da bir araya gelen Shanahan, görüşme öncesinde gazetecilerin gönderdiği mektuba dair sorularına şöyle cevap verdi: "Bu konunun artık haftalık olarak güncellediğimiz bir konu haline geldiğini düşünüyorum. Yarın Bakan Akar’la ilerleme konusunda birbirimizi bilgilendireceğimiz bir telefon görüşmesi yapacağım. Eğitimler konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık. Yarın ne tür bir ilerleme kaydettiğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunacağımızı umuyorum. Şu anda ifade edeceklerim bunlar.”

Gözler iki bakanın yarın yapacağı telefon görüşmesinde…

_newTouch_Related_News

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
OFLU_61
OFLU_61

Öyle sanıyorumki medyaya görüşme ile ilgili bilgi verilmeyecek.   ... (_ReadMore)

13.06.2019 06:47 GMT· _discussion_reply
gn tr
gn tr

Önüne gelen posta koyuyo bu nası iş ya. Önce tutukluların salinması için mike pence ve almanya simdi de abd savunma bakanı. racon kesilecekse en iyi biz kesmiyormuyduk  ... (_ReadMore)

13.06.2019 04:36 GMT· _discussion_reply
Ahmet Meşeci
Ahmet Meşeci

1 dolar im.bile yok cok surkur tl yatirimi yapiyorum.ama suna inaniyorum ya bu boyundurukluktan kurtulacagiz s 400 u alarak yada köle olacagiz.f 35 gelmesin milli tfx e daha fazla uzerine egilerek bence hedeflenen sureden daha once yapabiliriz ywterki boyun egmeyelim ve vazgecmeyelim.aslinda butun mesele akdenizdeki havza benim gozumde.  ... (_ReadMore)

12.06.2019 17:01 GMT· _discussion_reply
Джевдет Акюзум
Джевдет Акюзум

Türkiye NATO ülkesi olduğu için natonun kurallarına uymak zorunda aksi bir anlaşma rusyanın çıkarına ülkemizin zararına .yarınki toplantıyı türkiyesiz yapmak ülkemizde diplomatik ilişki kurabilecek adammı bulamadılar telefonla görüşmek çözüm getirmez masaya yumruğunu vursun damat .bey   ... (_ReadMore)

12.06.2019 15:18 GMT· _discussion_reply
Muhammet Akbulut
Muhammet Akbulut

Bu kadar görüşme sonucunda alacaklar en sonunda amerikadan da işte kendi hallerine debelleşiyorlar  ... (_ReadMore)

12.06.2019 11:15 GMT· _discussion_reply
Sezer Alim Demir
Sezer Alim Demir

s400 konusunda geri adım atmayın diyenlerin çoğunda dolar vardır , ülkeyi düşündüklerinden değil yoksa, dolar alanların çoğu zararda s400 e dua ediyorlar artık :)  ... (_ReadMore)

12.06.2019 11:13 GMT· _discussion_reply
Fatih Sycmn
Fatih Sycmn

180 derece dönüş yapacaklar net.  ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:55 GMT· 2 · _discussion_reply
Yusuf Nur
Yusuf Nur

yine papaz gibi yapmazlar inşAllah bukadar kararlıysanız aln be bu s400 ü ben bunu bile yapamicaklarından korkuyorum  ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:49 GMT· 1 · _discussion_reply
Erc Ksc
Erc Ksc

adamlar sininde resmen düz emziriyor bizimkiler hala strateji ortak diyor. Hadi ordan. ülkeyi kabile devletine dönüşürdünüz. yazıklar olsun  ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:48 GMT· 1 · _discussion_reply
Emre Helli
Emre Helli

Ölmek var dönmek yok   ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:46 GMT· _discussion_reply
Ferhat Tunç
Ferhat Tunç

Sonuç çıkmayacak yüzlerce toplantıdan biri daha..Adamlar bütün ülkelere baskı yapıyor almayın diye bize tamam siz alabilirsiniz diye iltimas mı gösterecekler..  ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:40 GMT· _discussion_reply
Fuat Demir
Fuat Demir

Zor, oyunu bozar demişler kabadayılıkla olmuyo bu işler dünyada  ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:39 GMT· _discussion_reply
cihan Özdemir
cihan Özdemir

halen tepki bile veremiyoruz yazık çok yazik  ... (_ReadMore)

12.06.2019 09:37 GMT· 1 · _discussion_reply
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+