Türk ve ABD yetkilileri yarın S-400 konusunu görüşecekler

Türk ve ABD yetkilileri yarın S-400 konusunu görüşecekler

Investing.com  | 12.06.2019 12:29

Türk ve ABD yetkilileri yarın S-400 konusunu görüşecekler

Investing.com - ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Cuma günü Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektupta Türkiye'nin Rusya'dan S-400'ü teslim alması durumunda ABD'den F-35'leri alamayacağını ve bu uçakların eğitimini alan Türk pilotların 31 Temmuz'a kadar geri gönderileceğini belirtmişti. Ardından Türk pilotlarının eğitiminin durdurulduğu haberleri geldi. Bugün ise Milli Savunma Bakanı Akar, Patrick Shanahan’ın mektubuna dair açıklamalarda bulundu.

Akar, "Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de, üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz

Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, TSK’nın bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz." Açıklamasında bulundu.

Akar, hafta başında twitterdan da "S-400 konusunda imzalar atıldı, bu böyle bilinsin. F-35 anlaşmasından ABD cayarsa, kendi dünyamızı kurarız." Açıklamasını yapmıştı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile Pentagon’da bir araya gelen Shanahan, görüşme öncesinde gazetecilerin gönderdiği mektuba dair sorularına şöyle cevap verdi: "Bu konunun artık haftalık olarak güncellediğimiz bir konu haline geldiğini düşünüyorum. Yarın Bakan Akar’la ilerleme konusunda birbirimizi bilgilendireceğimiz bir telefon görüşmesi yapacağım. Eğitimler konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık. Yarın ne tür bir ilerleme kaydettiğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunacağımızı umuyorum. Şu anda ifade edeceklerim bunlar.”

Gözler iki bakanın yarın yapacağı telefon görüşmesinde…

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
OFLU_61
OFLU_61

Öyle sanıyorumki medyaya görüşme ile ilgili bilgi verilmeyecek.   ... (Devamını Oku)

13.06.2019 06:47 GMT· Cevap
gn tr
gn tr

Önüne gelen posta koyuyo bu nası iş ya. Önce tutukluların salinması için mike pence ve almanya simdi de abd savunma bakanı. racon kesilecekse en iyi biz kesmiyormuyduk  ... (Devamını Oku)

13.06.2019 04:36 GMT· Cevap
Ahmet Meşeci
Ahmet Meşeci

1 dolar im.bile yok cok surkur tl yatirimi yapiyorum.ama suna inaniyorum ya bu boyundurukluktan kurtulacagiz s 400 u alarak yada köle olacagiz.f 35 gelmesin milli tfx e daha fazla uzerine egilerek bence hedeflenen sureden daha once yapabiliriz ywterki boyun egmeyelim ve vazgecmeyelim.aslinda butun mesele akdenizdeki havza benim gozumde.  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 17:01 GMT· Cevap
Джевдет Акюзум
Джевдет Акюзум

Türkiye NATO ülkesi olduğu için natonun kurallarına uymak zorunda aksi bir anlaşma rusyanın çıkarına ülkemizin zararına .yarınki toplantıyı türkiyesiz yapmak ülkemizde diplomatik ilişki kurabilecek adammı bulamadılar telefonla görüşmek çözüm getirmez masaya yumruğunu vursun damat .bey   ... (Devamını Oku)

12.06.2019 15:18 GMT· Cevap
Muhammet Akbulut
Muhammet Akbulut

Bu kadar görüşme sonucunda alacaklar en sonunda amerikadan da işte kendi hallerine debelleşiyorlar  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 11:15 GMT· Cevap
Sezer Alim Demir
Sezer Alim Demir

s400 konusunda geri adım atmayın diyenlerin çoğunda dolar vardır , ülkeyi düşündüklerinden değil yoksa, dolar alanların çoğu zararda s400 e dua ediyorlar artık :)  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 11:13 GMT· Cevap
Fatih Sycmn
Fatih Sycmn

180 derece dönüş yapacaklar net.  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:55 GMT· 2 · Cevap
Yusuf Nur
Yusuf Nur

yine papaz gibi yapmazlar inşAllah bukadar kararlıysanız aln be bu s400 ü ben bunu bile yapamicaklarından korkuyorum  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:49 GMT· 1 · Cevap
Erc Ksc
Erc Ksc

adamlar sininde resmen düz emziriyor bizimkiler hala strateji ortak diyor. Hadi ordan. ülkeyi kabile devletine dönüşürdünüz. yazıklar olsun  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:48 GMT· 1 · Cevap
Emre Helli
Emre Helli

Ölmek var dönmek yok   ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:46 GMT· Cevap
Ferhat Tunç
Ferhat Tunç

Sonuç çıkmayacak yüzlerce toplantıdan biri daha..Adamlar bütün ülkelere baskı yapıyor almayın diye bize tamam siz alabilirsiniz diye iltimas mı gösterecekler..  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:40 GMT· Cevap
Fuat Demir
Fuat Demir

Zor, oyunu bozar demişler kabadayılıkla olmuyo bu işler dünyada  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:39 GMT· Cevap
cihan Özdemir
cihan Özdemir

halen tepki bile veremiyoruz yazık çok yazik  ... (Devamını Oku)

12.06.2019 09:37 GMT· 1 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+