Flaş: Almanya’nın PMI Rakamları Yılın Başında Gelişmeye İşaret Ediyor

Flaş: Almanya’nın PMI Rakamları Yılın Başında Gelişmeye İşaret Ediyor

Investing.com  | 24.01.2020 12:04

Flaş: Almanya’nın PMI Rakamları Yılın Başında Gelişmeye İşaret Ediyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Ekonomik aktivitede yılın başında görülen yükseliş işaretleri, Alman işletmelerinin Ocak ayında beklenenden daha güvenli olduğunu gösterdiği PMI verileri ile devam etti.

İmalat Satınalma Müdürleri Endeksi (PMI) Ocak ayı flaş imalat PMI verileri, Aralık ayındaki 43,7’ye ve 44,5 beklentisine göre 45,2 puanda geldi. Bu artış hoş karşılansa da sektörün derin bir daralma bölgesinde olduğunu unutmamak gerek.

Alman Hizmetler PMI rakamları 52,9’dan 54,2’ye yükseldi ve Bileşik rakamlar 50,2’den 51,1’e ulaştı.

Bununla birlikte, Salı günü yayınlanan ZEW verisinin söyledikleri ile uyum gösterdi. Enstitü güvenin Ocak ayında güçlü bir gelişme gösterdiğini ve 2015 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

Oxford Economics’de Alman Ekonomisti Oliver Rakau, “Alman PMI verilerindeki Ocak ayında görülen güçlü artış, sanayinin dibi görüp yükselmeye başladığının ve hizmetlerin güçlü seyretmeye devam ettiğinin daha somut bir kanıt sunuyor” dedi. “Bu, ayrıca Pazartesi günkü Ifo raporunu düşünürsek iyi bir haber. Belirsizlik ve düşüş yönlü riskler fiyatlanmaya devam ederken, beklentiler yükselebilir.”

ZEW, ekonomik beklentilerin Ocak ayında 2015 Temmuz ayından beri gördüğü en yüksek değer olan 26,7’ye ulaştığını belirtti. Bu sonuç, Wall Street Journal anketindeki 15 puanlık tahminlerin üzerinde.

ZEW Başkanı Achim Wambach 2019 yılında beklenenden güçlü olan Almanya ekonomi büyümesine ve ABD-Çin arasındaki çekişmenin yatışmasına atıfta bulundu.

Fransa’ya ait rakamlar karışık seyretti: Aralık ayındaki 50,4 puandan 51,0 puana artış ile imalatta ufak bir gelişme görülürken, hizmet sektörü Başkan Emmanuel Macron'un emeklilik reform planlarına karşı yapılan grevlerin etkisi altında 52,4’ten 51,7’ye düştü.

Bu değer, birleşik okumayı 52,0’dan 51,5’e düşürdü ve Fransız ekonomisinin yakın zamanda herhangi bir büyüme sergilemesinin zor olduğunu ortaya koyuyor.

Bununla birlikte yatırımcıların Asya’daki ölümcül virüs endişelerine odaklanmasıyla birlikte, bu rakamlar Cuma günü Avrupa hisse senedi piyasaları üzerinde pek etki etmedi.

DAX 175 puan yükseldi. CAC 40 75 ve FTSE 100 106 ve Euro Stoxx 50 48 puan artış kaydetti.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+