Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri Yükseldi; Avrupa Güçlü Artışlar Yaşadı

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri Yükseldi; Avrupa Güçlü Artışlar Yaşadı

Investing.com  | 24.01.2020 15:06

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri Yükseldi; Avrupa Güçlü Artışlar Yaşadı

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Gelişen işletme güvenine dair işaretler ve Çin’deki virüs etkisine dair endişelerin desteğiyle, ABD piyasaları Cuma günü yükselmeye hazırlanıyor.

S&P 500 7 ve Nasdaq 31 puan yükselirken, Dow Jones 30 73 puan kazandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin’deki ölü sayısı 25’e yükselmesine rağmen virüsü küresel bir acil durum olarak tanımlamadı.

WHO genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus Perşembe günü Cenova’da “hata yok, Çin’de acil bir durum bu ancak henüz küresel bir acil duruma dönüşmedi” dedi.

Yeni yıl tatilleri nedeniyle Çin ve Güney Kore piyasaları kapalı olurken Hong Kong erken kapanış yaptı.

Cuma günü, kıtanın iş topluluğundaki gelişen hissiyatın da desteğiyle Avrupa piyasaları güçlü artışlar elde etti.

PMI verilerine ilişkin ilk okumalar İngiltere'nin geniş hizmet sektörünün Ağustos ayından bu yana ilk kez Ocak ayında büyümeye döndüğünü, imalattaki gerilemenin hafiflediğini gösterdi. Almanya'da işletmeler beklenenden daha büyük güven sergiledi ve son zamanlarda ekonomik faaliyette toparlanma belirtisini sürdürdü. Fransız raporu ise, Başkan Emmanuel Macron'un emeklilik reformu planlarına yönelik grevlerden etkilendi.

DAX %1,4, FTSE 100 %1,6, CAC 40 %1,1 ve Euro Stoxx 50 %1,3 yükseldi.

Gözler şimdi ABD PMI verilerine dönecek. İmalat PMI verileri 2019 yılının Aralık ayında revize edilerek 52,5'ten 52,4'e düşürüldü.

Kurumsal kazanç haberlerinde Intel (NASDAQ:INTC) güçlü dördüncü çeyrek sonuçları yayınlamasının ardından ilgi odağında olacak. Satışları yüzde sekiz artarak 20,21 milyar dolara ulaşan şirketin hisseleri %5,6 kazanç elde etti.

Broadcom (NASDAQ:AVGO) hisseleri %2,4 yükseldi. Şirket Apple (NASDAQ:AAPL) ile 15 milyar dolar değerinde yeni anlaşmalar yaptı.

Diğer yandan, Çin’deki virüsün ham petrol talebinde azalmaya yol açabileceği korkuları arasında petrol fiyatları zayıflığını sürdürdü.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 58,38 dolar olurken, Brent %0,5 düşüşle 61,73 dolara geriledi. Şubat vadeli altın vadeli işlemleri %0, düşüşle 1.558,65 dolarda işlem gördü.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+