Piyasanın Kalbi: Ericsson Huawei’nin Bozgun Yemeye Devam Ettiğini Keşfetti

Piyasanın Kalbi: Ericsson Huawei’nin Bozgun Yemeye Devam Ettiğini Keşfetti

Investing.com  | 17.07.2019 13:22

Piyasanın Kalbi: Ericsson Huawei’nin Bozgun Yemeye Devam Ettiğini Keşfetti

Geoffrey Smith

Investing.com – Başkan Donald Trump için en büyük rakibinizin çarkına çomak sokmak yeterli değil: başarı yine de kazanılmalı.

Bu, Ericsson'un (ST:ERICb) son çeyreklik rakamlarından çıkarılan büyük bir ders gibi görünüyor.

İsviçreli telekomünikasyon ağ donanımı üreticisi, Çin’in dünya ticaretinde ve teknolojide artan etkisini kontrol altına almak için yapılan kapsamlı girişimlerin bir parçası olarak ABD yönetiminin Huawei’yi hedeflemesinden en çok faydalananlardan biri oldu. Çinli rakibinin Washington ile olan sorunları yoğunlaştıkça, hisseleri Nisan ayına kadar olan bir yıl içinde %80 yükseldi.

Ancak Ericsson (BS:ERICAs), 5G teknolojisinin küresel olarak müşterilere sunulmasının hâkimiyetinde olan uzun vadeli bir görünüme ilişkin iyimser bir notaya sadık kalsa bile, pazar payını geri almak için brüt kârına büyük bir darbe alacağı konusunda uyardıktan sonra, Stockholm’de %5,9 değer kaybetti.

Kıyaslayacak olursak, yerel gösterge endeksi %0,4 düşerken, Stoxx 600 haftanın ilk yarısında elde ettiği getirileri sağlama alarak %0,1’in altında bir kayıp yaşadı. FTSE 100 ise büyük oranda siyasi endişelerden kaynaklı %0,2 gerilerken, Alman Dax %0,1 düşüş gösterdi.

Şirket, “öncelikle düşük marjlarla birlikte piyasa pozisyonunu güçlendiren Networks’deki stratejik sözleşmeler, brüt kar üzerinde negatif bir etkiye sahip olacak” dedi. “Negatif etkinin 2019’un ikinci yarısında artması bekleniyor ancak 5G yatırımlarının karşılığını önemli ölçüde vermesinin beklendiği 2020 yılı için marj hedefini tehlikeye atmayacak.”

Ericsson ayrıca, Kuzey Amerika’da daha çok hizmet temelli satışlara olan kaymanın, kademeli de olsa marjlar üzerinde daha çok baskı oluşturacağı konusunda uyardı.

Bu uyarılar en büyük Avrupalı rakibini de vuracak gibi göründü. Nokia (HE:NOKIA) –Huawei’nin tahribatından Ericsson’un yaşadığı şekilde bir toparlanma yaşamadı - %1,4 geriledi.

Daha önceki yeniden yapılandırma maliyetleri azalırken, Ericsson 1,8 milyar kron (192 milyon dolar) net kazanç raporlayabildi. Ayrıca gelecekteki yapılandırma maliyetleri için rehberliğini 1 milyar kron düşürdü.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
UzunVadeci
UzunVadeci

Isvecli, isvicreli degil!   ... (Devamını Oku)

09.08.2019 18:22 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+