Piyasanın Kalbi: Kırmızı Bir Deniz; Kazançlar Beklentileri Unutturdu

Piyasanın Kalbi: Kırmızı Bir Deniz; Kazançlar Beklentileri Unutturdu

Investing.com  | 18.07.2019 13:29

Piyasanın Kalbi: Kırmızı Bir Deniz; Kazançlar Beklentileri Unutturdu

Geoffrey Smith

Investing.com – Netflix (NASDAQ:NFLX) Çarşamba günü borsalardaki satışın tonunu belirledi, ancak Avrupa’nın birinci sınıf hisse senetleri bu sabah eşit derecede kasvetli bazı güncellemeler yayınlayarak takip etti.

Stoxx 600 göstergesi %0,5 kayıp yaşayarak 385,68 puan ile üç haftanın düşük seviyesine geriledi. Bu, tüm yıl rehberliğini yükselttikten sonra %3,3 artış yaşayan eczacılık devi ve endeksin ağır toplarından olan Novartis’in (SIX:NOVN) parlak bir güncellemesinin olmadığı haliyle bile kötü bir performans olmuştur.

Alman Dax ve İspanyol IBEX %1 kayıp yaşarken, FTSE 100 %0,6 geriledi.

Almanya’nın en değerli şirketi olan yazılım devi SAP (DE:SAPG), bu çeyrekte de tekrar eden bir tema olacak gibi görünen Asya’daki zayıflık nedeniyle, gelirinin beklenti altında kalmasının ardından %6,5 kayıp yaşadı. SAP, Japon ihracatında görülen keskin bir başka düşüş ve Güney Kore’nin beklenmedik bir faiz indirimi ile zaten ortaya çıkmış bir can sıkıntısı yaşadı.

IBEX’in sorunlarının büyük bir kısmı, Avustralya şubelerinden gelen hayal kırıklığı yaratıcı güncellemelerin ardından %5,6 düşüş yaşayan inşaat grubu ACS’den (MC:ACS) kaynaklandı.

Nordik bölgesinin en büyük bankası olan Nordea (HE:NDAFI), kâra ilişkin beklentileri kaçırıp, bu yıl için finansal hedeflerini yeniden gözden geçireceğini duyurduktan sonra %6,1 değer kaybetti. Kara para aklama skandalı ertesinde ortaya çıkan daha yüksek uyum maliyetleri ve çok düşük faiz oranları bu kaybın büyük sorumlularından oldu.

Dünyanın en büyük elmas üreticisi Anglo American (LON:AAL), yılın ilk yarısında taş satışlarında düşüş yaşandığını duyurduktan sonra %1 geriledi. Zayıf talebe değinerek bu yıl için elmas üretim tahminlerini düşüş yönlü revize etti. Ancak demir cevheri ürünü için tahminlerini hafifçe yükseltti ve bakır ve kömür rehberliğini sürdürdü.

Hızlı moda grubu ASOS (LON:ASOS), yeni antrepolarıyla yaşanan sorunların bu yıl tahminlerin ancak yarısı kadar vergi öncesi kâra yol açacağını söyleyerek, itibar kaybetmeye devam etti. Kayıplarını azaltmadan önce hisseler %14 oranında kayıp yaşadı. Şimdi bu yılki getirilerini yok etmiş ve beş yılın düşük seviyesini test etmiş durumda.

Son olarak, lüks tüketim grubu ve kuyumcu Cartier’in sahibi Richemont (SIX:CFR), en önemli piyasalarından biri olan Hong Kong’daki siyasi huzursuzluklardan mustarip olmuş sonuçlar duyurduktan sonra, %4 düşüş gösterdi. Bundan önce Swatch (SIX:UHR) ve Burberry (LON:BRBY) gibi, şirket, turist sayısının düştüğünü ve güvenlik endişeleri nedeniyle depolarını tasfiye ettiğini belirtti. Hisseler düşük seviyelerde alıcı buldu ve yalnızca %0,6 oranında düşük işlem gördü.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+