Piyasanın Kalbi: Philips Makyajını Yaptıktan Sonra Turp Gibi

Piyasanın Kalbi: Philips Makyajını Yaptıktan Sonra Turp Gibi

Investing.com  | 22.07.2019 12:36

Piyasanın Kalbi: Philips Makyajını Yaptıktan Sonra Turp Gibi

Geoffrey Smith

Investing.com -- Bir holdingi bölmenin ve en iyi yaptığın şeye, en iyi fırsatların olduğu yere odaklanmanın faydası, nadiren belirginleşir.

Hollandalı Koninklijke Philips (AS:PHG) şimdi TV gibi ev aletlerinden, otomobil endüstrisi için ampullere ve sensörlere kadar bir dizi düşük performans gösteren veya yapısal olarak zorlu işletmeleri bıraktığı sekiz yıllık bir yolculuğu tamamladı. Şimdi tamamen tıbbi cihaz ve hizmet işine odaklandı - ve strateji karşılığını veriyor.

Şirketin hisseleri, güçlü bir ikinci çeyrek raporlamasının ve üretimdeki küresel yavaşlamanın etkisiyle yıllık rehberliğini onaylamasının ardından, Pazartesi günü 18 yılın en yüksek seviyesini gördü. Karşılaştırılabilir satışlar %6 - %4,5 olan beklentilerden daha güçlü - ve sipariş alımı %8 arttı. Bu, imalat satın alma endekslerinin ve iş anketlerinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlarda kırmızı renkte yanıp söndüğü bir dönemde olduğu anlamına gelmez.

Özellikle Çin'deki satışlar %10'dan fazla arttı.

CEO Frans van Houten ikinci yarıda performansın iyileşmesini beklediğini söyledi ve şirketin çekirdek faaliyet marjını (EBITA) 2017-2020 döneminde ortalama 100 baz puan artırma hedefini yineledi. Amsterdam’da hem yerel pazar hem de Euro Stoxx 50 pazarının lideri olan Phillips hisseleri %4,3 yükseldi. Daha kapsamlı Stoxx 600 göstergesi genel olarak cansız bir günde %0,2, İngiltere'de FTSE 100 %0,4 ve Alman Dax %0,3 arttı.

Ancak Philips, ABD-Çin ticaret savaşının sonuçlarına karşı bağışık değil. Nitekim, Avrupa iç pazarı, satışların dörtte birinden daha azını oluşturmaktadır.

En hızlı büyüyen pazarı Çin ve orada ekonomideki herhangi bir yavaşlama hükümetin gelişmiş sağlık hizmetleri sunma hedefini tehlikeye atabilir. Dahası, Çin’de ABD piyasası için yaptığı cihazların kendileri tarafından karşılanabileceği göz önüne alındığında, Çin’e karşı ABD’nin bir sonraki vergi turunda da risk altında. Van Houten Reuters'e yaptığı açıklamada, planlanan vergilerin - yürürlüğe girmeleri halinde, daha önceki vergilerden kaybedilen 45 milyon euroya ek olarak, çekirdek kazancından 20 milyon Euro (23 milyon $) daha düşüreceğini söyledi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.