Piyasanın Kalbi: Publicis Rehberliği Sektörü Vurdu, Mad Men Bölgesi Sıkıntıda

Piyasanın Kalbi: Publicis Rehberliği Sektörü Vurdu, Mad Men Bölgesi Sıkıntıda

Investing.com  | 19.07.2019 12:42

Piyasanın Kalbi: Publicis Rehberliği Sektörü Vurdu, Mad Men Bölgesi Sıkıntıda

Geoffrey Smith

Investing.com – Reklam şirketleri için muhteşem bir hafta olduğu söylenemez. Omnicom (NYSE:OMC) ilk yarı gelirinde düşüş raporladıktan sonra yaklaşık %2 kayıp yaşadı ancak Fransız merkezli Publicis’in yıl görünümünü düşürmesinin ardından Cuma sabahı hisselerinde yaşanan düşüşe nispeten sönük kaldı.

Publicis (PA:PUBP) Perşembe günü Avrupa piyasaları kapandıktan sonra, en büyük piyasası olan Kuzey Amerika’daki geleneksel reklamcılıkta “devam eden zaiyat” nedeniyle, bu yıl artık organik satışlarının büyümesini beklemediğini söyledi. Gelişme üzerine hisseleri %8,4 kayıpla yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine gerileyerek, İngiltere merkezli rakibi WPP’yi (LON:WPP) %3 üzerinde azalışla üç ayın düşük seviyesine çekti.

Bunun aksine, New York Fed Başkanı John Williams’ın (NYSE:WMB) ay sonundaki toplantıda Fed fon oranlarında yarım puanlık bir indirim yapılacağı umutlarını yeniden canlandırmasının ardından, Wall Street ve Asya’yı takip eden Avrupa’nın majör borsaları yüksek işlem gördü. Ortak öngörü hala 25 baz puanlık indirim yönünde.

Stoxx 600 %0,5 artışla 388,80 puan ile haftayı bir miktar yüksek bitirme yolunda. FTSE 100 %0,7 ve Dax %0,8 yüksek işlem gördü.

Publicis CEO’su ve başkanı Arthur Sadoun bir açıklamasında, “bir yandan müşterilerimiz, piyasada orantısız bir pazar payımızın olduğu sektörlerdeki ücret kesintileri ve bütçe kesintilerine yol açan çeşitli baskılardan mustarip” dedi. “Diğer yandan, dahil olduğumuz büyük dönüşüm kısa vadede bizi cezalandırdı.”

Geleneksel reklam şirketleri, online reklam işinin yaklaşık %90’ını kontrol eden Facebook (NASDAQ:FB) ve Google (NASDAQ:GOOGL) baskısı altında, işletme modellerine yeniden şekil vermek için acele ediyor. Bu durum Publicis’i Nisan ayında veri pazarlama şirketi Epsilon’un 4 milyar dolara alımı gibi, dijital tabanlı işletmelere pahalı bazı yatırımlar yapmaya zorluyor. Sadoun, Publicis’in bu işletmelerin entegrasyonu üzerinde çalışan 25 farklı takımı olduğunu söyledi. Bu, durumdan faydalanmaya ne kadar ihtiyaç olduğunun bir göstergesi.

Gelir üzerindeki baskıya rağmen, Sadoun, şirketin faaliyet kâr marjında 30 ila 50 baz puanlık bir iyileşme ve sabit kurda tam yıl kazancında %5 ila %10'luk bir artış rehberliğini onayladı.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+