Piyasanın Kalbi: Hiçbir Şey “”Maddeleşmeyi” Monte Paschi Rallisi Gibi İyi Anlatamaz

Piyasanın Kalbi: Hiçbir Şey “”Maddeleşmeyi” Monte Paschi Rallisi Gibi İyi Anlatamaz

Investing.com  | 05.07.2019 12:36

Piyasanın Kalbi: Hiçbir Şey “”Maddeleşmeyi” Monte Paschi Rallisi Gibi İyi Anlatamaz

Geoffrey Smith

Investing.com – Avrupa borsalarındaki hiçbir şey, “maddeleşmeyi” Banca Monte dei Paschi di Siena SpA (MI:BMPS) rallisinde görüldüğü gibi anlatamaz.

Dünyanın en eski bankası, uzun zamandır Avrupa’nın finans sektörünü kötü kredilerden kötü yönetişime, yanlış denetleme toleransı ve yoğun ülke riskine kadar etkileyen sıkıntıları anlatmak için bir deyim olmuştur.

Avrupa Komisyonu’nun 8 milyar euro üzerinde devlet öncülüğündeki kurtarma paketini kabul etmesinin ardından, son iki yıldır zalimce hayata sarılmış durumda.

O zamandan bu yana, popülist koalisyon hükümeti AB kurallarını ihlal etmekle tehdit eden bir bütçeyle ülkeyi Brüksel ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile çarpışma rotasına yerleştirdiğinden, batık kredi sorunlarını azaltmada gösterdiği ilerleme, İtalya’nın siyasal riskindeki genel artış tarafından gölgede kaldı.

Ancak son haftalarda yıldızlar hizaya girdi: ABD ve Çin’in ticari bir ateşkes ilan etmesiyle makro zemin gelişme gösterdi, ECB genişleyici para politikasına daha da yaklaştı ve – en önemlisi – Avrupa Komisyonu bu hafta İtalya aleyhine bir “Aşırı Açık Prosedürü” başlatma tehdidinden vazgeçti. Diğer yandan bankanın kendisi 2,5 milyar dolar tutarındaki iyi kredilerle menkul kıymetleştirme (seküritizasyon) sürecini tamamladı ve kötü olan kredilerle başa çıkmak için kendisine daha çok özgürlük sundu. Perşembe günü, yatırımcıları, herhangi bir varlığına karşı teminatsız olarak 500 milyon euro tahvil almaya bile ikna etti. Güvenli 10 yıllık Alman devlet tahvilinin -%0,40 verim getirdiği bir dünyada, yardımsever kurumlardan destek alan bir bankanın üç yıllıkları üzerindeki %4 cazibesi, direnç göstermek için oldukça fazlaydı.

Çarşamba gününe kadar hiçbir değeri olmayan banka hisseleri şimdi iki gün içinde yaklaşık %50 artmış durumda. Cuma sabahı %10,6 yükselirken, İtalya göstergesi FTSE MIB %0,1 geriledi.

Günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak olan ABD’nin tarım dışı istihdam verileri öncesinde hayal kırıklığına uğratan bir Alman fabrika siparişleri sonrasında da, Avrupa’nın diğer endekslerinin tümü çoğunlukla düşük işlem görüyor. STOXX 600 %0,4 düşüş yaşadı ancak hafta bazında yine de %1,7 yüksek kaldı.

Şunu belirtmekte yarar var ki, İtalya bankalarının hepsi AB ile geçici bir barışın ardından iyi bir hafta geçirdi: Intesa Sanpaolo (MI:ISP), UniCredit (MI:CRDI), Banco Bpm (MI:BAMI) ve UBI Banca (MI:UBI) hisselerinin hepsi %7,8 ila %9,4 arasında kazanç elde etti. İtalyan hükümet tahvil verimleri ise alt üst oldu.

Şu an 10 yıllık Alman ve İtalyan verimleri arasındaki fark, geçen yıl 300 bp üzerinde iken 203 bp’ye düşmüş durumda. Bunun popülist koalisyon iktidara gelmeden önce yalnızca 122 bp olduğuna ve ECB tarafından yeni bir niceliksel genişleme ihtimaline bakarsak, daha da düşmesi için hala imkân var. Bu da İtalyan bankaları için güçlü bir kuyruk rüzgârı sunacaktır – hükümet yine bir çuval inciri berbat etmezse tabi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+