Deliller Suudi Arabistan veliaht prensinin Kaşıkçı cinayetinde sorumluğu olduğunu ortaya koyuyor-BM raportörü

Deliller Suudi Arabistan veliaht prensinin Kaşıkçı cinayetinde sorumluğu olduğunu ortaya koyuyor-BM raportörü

Reuters  | 19.06.2019 14:00

Deliller Suudi Arabistan veliaht prensinin Kaşıkçı cinayetinde sorumluğu olduğunu ortaya koyuyor-BM raportörü

Stephanie Nebehay

CENEVRE, 19 Haziran (Reuters) - Birleşmiş Milletler'in (BM) faili meçhul cinayetleri araştırmaktan sorumlu yetkilisi Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde delillerin Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ve diğer üst düzey Suudi yetkililerin cinayette sorumlulukları olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Callamard'ın 100 sayfalık raporunu yayınlamadan önce paylaştığı Suudi Arabistan'dan rapor hakkında herhangi bir tepki henüz gelmedi. Ancak Suudi Arabistan daha önce veliaht prensin cinayettte sorumluluğu olduğu iddialarını reddetmişti.

Callamard veliaht prensin cinayette sorumluluğu olmadığı kanıtlanmadığı sürece, ülkelere Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı Suudilere yönelik yaptırımların veliaht prens ve ülke dışındaki kişisel servetini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Callamard altı aydır yürüttüğü soruşturmasına dayanarak hazırladığı raporda "Özel Raportör, Kaşıkçı'nın kasıtlı, planlanmış bir cinayet ve yargısız infazın kurbanı olduğu ve bu cinayetten uluslararası insan hakları hukuku kapsamında Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu sonucuna vardı" dedi.

Bu yılın başlarında adli tıp ve hukuk uzmanlarından oluşan bir ekiple Türkiye'ye gelen Callamard, Türk yetkililerden deliller aldığını ifade etmişti.

Callamard bugünkü açıklamasında, "Veliaht Prens'in de aralarında bulunduğu üst düzey Suudi yetkililerin bireysel sorumluluklarının daha fazla soruşturulması gerektiren güvenilir kanıtlar var" dedi.

BM genel sekreterine uluslararası soruşturma açması çağrısında bulunan Callamard, "Bu insan hakları incelemesi Veliaht Prens'in sorumluluğuna ve bunun daha kapsamlı araştırılması için dair yeterli kanıt olduğunu gösterdi" dedi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

_newTouch_Related_News

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+