Deliller Suudi Arabistan veliaht prensinin Kaşıkçı cinayetinde sorumluğu olduğunu ortaya koyuyor-BM raportörü

Deliller Suudi Arabistan veliaht prensinin Kaşıkçı cinayetinde sorumluğu olduğunu ortaya koyuyor-BM raportörü

Reuters  | 19.06.2019 14:00

Deliller Suudi Arabistan veliaht prensinin Kaşıkçı cinayetinde sorumluğu olduğunu ortaya koyuyor-BM raportörü

Stephanie Nebehay

CENEVRE, 19 Haziran (Reuters) - Birleşmiş Milletler'in (BM) faili meçhul cinayetleri araştırmaktan sorumlu yetkilisi Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde delillerin Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ve diğer üst düzey Suudi yetkililerin cinayette sorumlulukları olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Callamard'ın 100 sayfalık raporunu yayınlamadan önce paylaştığı Suudi Arabistan'dan rapor hakkında herhangi bir tepki henüz gelmedi. Ancak Suudi Arabistan daha önce veliaht prensin cinayettte sorumluluğu olduğu iddialarını reddetmişti.

Callamard veliaht prensin cinayette sorumluluğu olmadığı kanıtlanmadığı sürece, ülkelere Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı Suudilere yönelik yaptırımların veliaht prens ve ülke dışındaki kişisel servetini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Callamard altı aydır yürüttüğü soruşturmasına dayanarak hazırladığı raporda "Özel Raportör, Kaşıkçı'nın kasıtlı, planlanmış bir cinayet ve yargısız infazın kurbanı olduğu ve bu cinayetten uluslararası insan hakları hukuku kapsamında Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu sonucuna vardı" dedi.

Bu yılın başlarında adli tıp ve hukuk uzmanlarından oluşan bir ekiple Türkiye'ye gelen Callamard, Türk yetkililerden deliller aldığını ifade etmişti.

Callamard bugünkü açıklamasında, "Veliaht Prens'in de aralarında bulunduğu üst düzey Suudi yetkililerin bireysel sorumluluklarının daha fazla soruşturulması gerektiren güvenilir kanıtlar var" dedi.

BM genel sekreterine uluslararası soruşturma açması çağrısında bulunan Callamard, "Bu insan hakları incelemesi Veliaht Prens'in sorumluluğuna ve bunun daha kapsamlı araştırılması için dair yeterli kanıt olduğunu gösterdi" dedi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+