MAK Danışmanlık'ın anketine göre AKP'nin oyu %43.72 ile tek parti iktidarı için gerekli seviyeye ulaştı; CHP'nin oyu %26.67 düzeyinde bulunuyor

MAK Danışmanlık'ın anketine göre AKP'nin oyu %43.72 ile tek parti iktidarı için gerekli seviyeye ulaştı; CHP'nin oyu %26.67 düzeyinde bulunuyor

Reuters  | 28.09.2015 11:28

MAK Danışmanlık'ın anketine göre AKP'nin oyu %43.72 ile tek parti iktidarı için gerekli seviyeye ulaştı; CHP'nin oyu %26.67 düzeyinde bulunuyor

ANKARA, 28 Eylül (Reuters) - AKP'ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık'ın Eylül ayı anketine göre, bugün seçim olsa AKP yüzde 43.72 ile çıkaracağı 279 milletvekili ile tek başına iktidar için gerekli olan sayına ulaşırken, CHP yüzde 26.67, MHP yüzde 14.05, HDP de yüzde 11.5 oy düzeyinde bulunuyor.

İki bölümden oluşan ve 12-23 Eylül tarihleri arasında 30 büyükşehir, 31 il merkezinde, 5,500 kişiyle yüzyüze, 1,521 kişiyle de telefon görüşmeleri yoluyla yapılan anketin sonuçlarına göre, katılımın yüzde 85'e ulaştığı bir seçimde AKP yüzde 43.72 oyla 279 milletvekili elde ederek Meclis çoğunluğunu ele geçirebilir.

Anayasa'ya göre bir hükümetin Meclis'te güvenoyu alabilmesi için en az Meclis salt çoğunluğu olan 276 sandalyeyi elde etmesi gerekiyor.

Araştırma sonuçları bugün seçim olsa CHP'nin 141, HDP'nin 66 ve MHP'nin de 64 milletvekili elde edebileceğini ortaya koyuyor.

AKP'nin 7 Haziran genel seçimlerinde tek başına hükümet kurma çoğunluğunu kaybetmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hükümeti kurmak yetkisini AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vermiş, ancak 45 gün içerisinde hükümet kurulamaması üzerine Erdoğan bir seçim hükümeti atayarak 1 Kasım'da erken seçim kararı almıştı.

Haziran'da yapılan genel seçimde 550 sandalyeli TBMM'de AKP yüzde 40.87 oy ile 258 milletvekili çıkarırken, CHP yüzde 24.95 oy ile 132, MHP yüzde 16.29, HDP ise yüzde 13.12 oy ile 80'er sandalye kazanmışlardı. CHP'nin sandalye sayısı bir istifayla 131'e geriledi.

MAK Danışmanlık Haziran ayından önce yayımladığı ankette AKP'nin yüzde 45.5, CHP'nin yüzde 24.79, MHP'nin yüzde 15.25, HDP'nin ise yüzde 9.15 oy alacağını öngörmüştü.

MAK Danışmanlık anketine göre halkın yüzde 49'u AKP'nin tek başına iktidara geleceğini savunurken, yüzde 26'lık kesim 1 Kasım seçimlerinden AKP'li bir koalisyon hükümeti çıkacağını, yüzde 10'luk kesimse AKP'siz bir koalisyon kurulacağını öngördü. Yüzde 8'lik kesime göre yeni seçim sonrası da hükümet kurulamayıp, bir kez daha erken seçim süreci başlayacak.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+