YENİLEME 1-Basında bugün - 20 Haziran Perşembe

YENİLEME 1-Basında bugün - 20 Haziran Perşembe

Reuters  | 20.06.2019 09:10

YENİLEME 1-Basında bugün - 20 Haziran Perşembe

(Reuters aşağıdaki haber/haber başlıklarının doğruluğu ve geçerliliğiyle ilgili sorumluluk taşımamaktadır)

ANKARA, 20 Haziran (Reuters) -

(Dünya, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri eklendi)

MİLLİYET

-- 84 maddeden oluşan "Askeralma Yasa Teklifi"nin ikinci bölümü de Meclis Genel Kurulu'ndan geçti. Cumhurbaşkanı'na bazı kişileri askerlikten muaf tutma yetkisi getiren 45. maddede değişikliğe gidildi.

-- Türk-İş kamu işçilerine, seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay %15, iki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon artı üç puan refah payı talep etti.

-- Yargıtay'ın bahşişlerin ücrete eklenip tazminat hesabına girmesini konu alan kararı sonrası işçi ve işveren tarafından işler karıştı.

-- Buba Ventures Başkanı Bilgör, "Türkiye'de açık gördüğümüz sağlık, ilaç ve tıbbi cihaz alanında yeni bir fon (250 milyon TL) kuruyoruz" dedi.

-- BM raporunda Kaşıkçı cinayeti "Suudi Arabistan'ın sorumlu olduğu yargısız infaz" olarak değerlendirildi. Türkiye'den özür dilenmesi gerektiği ifade edildi.

-- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Küresel Eğilimler Raporu'na göre, dünya genelinde yerinden edilenlerin sayısı rekor kırarak 70 milyonu aştı.

HÜRRİYET

-- KKTC hükümetinin Barış Harekatı'ndan beri "hayalet kent" olan Maraş'ı yeniden yerleşime açma kararı, adanın her iki tarafında heyecan yarattı.

-- ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi sinyali gelişmekte olan para birimlerini güçlendirdi. Dolar 5.78'i gördü.

-- Yüksek teknolojili ihraca 2 milyar lira. İvme Finansman Paketi kapsamında Eximbank devreye girdi.

-- Vergi gelirleri Mayıs ayında yüzde 2.3 geriledi. ÖTV'deki gerilemenin daha yüksek olmasını sigara üzerinden alınan vergi gelirinin Mayıs'ta %66.2 artması engelledi.

-- Bir süredir yüksek fiyatlarla gündemde olan meyve-sebzedeki keskin fiyat düşüşleri dikkat çekiyor.

-- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in sözcüsü Vasilis Palmas KKTC'nin aldığı (Maraş) kararı tanımadıklarını ve kararın Kıbrıs adasının tamamen bölünmesi anlamına geleceğini söyledi.

SABAH

-- Trabzon Araklı'da yaşanan sel ve heyelanda ölenlerin sayısı yediye yükseldi. Kayıp üç kişi ise aranıyor.

-- İstanbul Boğazı'nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihaleye çıkıyor. Ulaştırma Bakanı Turhan: Cumhurbaşkanlığı kararı sonrasında YİD modeli ihaleye çıkacağız.

-- Hazine ve Maliye Bakanlığı, doğrudan satış yöntemiyle 8 ton 10 kilogram altın karşılığı altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek.

-- TOKİ Başkanı Ömer Bulut, yıl sonuna kadar ekonomiye 16 milyar liralık kaynak aktararak, ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi.

-- Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin hayatını kaybettiği mahkeme salonundaki tanıklara göre Mursi ölüme terkedildi.

DÜNYA

-- Gıda fiyatlarında %40'a varan artış ve istihdamdaki gerileme endüstriyel yemeğin tadını kaçırdı. İller bazında %5 ile %25 arasında küçülme yaşanıyor.

-- Özel sektörün Nisan sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 11.8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 206.9 milyar dolara indi.

-- Moody's, geçen hafta Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından 18 Türk bankasının kredi notunu bir kademe indirdi.

-- TOKİ Başkanı Ömer Bulut: Mevcut 287 şantiyeye 140 yeni şantiye daha ekleyeceğiz, yaratılacak istihdamla yaklaşık 120,000 kişiye iş imkanı sunacağız.

-- Berlin'de sol partilerin kontrolündeki Berlin Senatosu, ev sahiplerinin önümüzdeki beş yıl boyunca (kiralara) zam yapmasını yasakladı.

-- Türkiye'de yemek kartı kullanımı Avrupa'nın yarısı kadar. Kişi başı ortalama harcama tutarı 38 TL.

-- Siemens kendi bünyesinde oluşturduğu bir startup şirketi olan Siemens eAircraft'ın İngiltere merkezli Rolls-Royce'a satılması konusunda anlaşma imzalandığını açıkladı.

CUMHURİYET

-- AKP'de, Yıldırım'ın televizyon programını iyi değerlendiremediği konuşuluyor. Partide "%60 İmamoğlu, %40 Yıldırım" tahmini yapılıyor.

-- FETÖ'ye çalıştılar. Balyoz kumpasında görev alan hakim ve savcılar hakkında iddianame hazırlandı.

-- Bankalara not şoku. Moody's Türkiye'nin Makro Profili'ni "Zayıf-"den "Çok Zayıf+"ya indirdi. 18 Türk bankasının kredi notunu düşürdü. Görünüm negatif kaldı.

-- Satın alma gücü azaldı. Türkiye, satın alma gücü paritesi açısından 37 Avrupa ülkesi arasında 29. sırada.

-- Türkiye'den AB ülkeleri için yapılan vize başvuruları azalırken, başvuruların reddedilme oranı arttı.

-- Ankara'ya sondaj baskısı artıyor. AB'nin (Doğu Akdeniz'de doğalgaz) sondaja katılan şirketlere ve kişilere karşı yaptırım uygulayabileceği belirtildi.

SÖZCÜ

-- Tüketici eve kapandı. Ekonomik krizin etkisiyle hızlı tüketim ürünlerinde satışlar %2 küçülürken, cirolar ise yüksek enflasyonun etkisiyle %21 arttı.

-- Moody's'den yapılan açıklamada; negatif görünümün, "ülke notundaki negatif görünüme uyumlu olarak sermaye kontrolü ihtimalinin daha da arması riskini yansıttığı" belirtildi.

-- İtalyan devinin kur endişesi. Ferrero Türkiye Başkanı Aldo Kaslowski: Dolar 6 lirayken yatırım yaparsanız ve sonra 10 lira olursa yaptığınız yatırıma çok yazık olur.

-- CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu: Ekonomi 1997'de aldığı en düşük not seviyesine geri döndü.

-- Washington'ın, Türkiye'nin S-400'leri teslim almasına karşılık vermek için üç yaptırım paketini ele aldığı iddia edildi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+