Clement ile Haftalık Soru & Cevap, Clement Cevaplıyor #2

Clement ile Haftalık Soru & Cevap, Clement Cevaplıyor #2

Yatırımın İçinden  | 22.03.2019 19:44

Clement ile Haftalık Soru & Cevap, Clement Cevaplıyor #2

Geçtiğimiz hafta Clement ile Soru Cevap büyük bir başarıya ulaşmıştı. Bu hafta Clement Thibault diğerlerinin araştırmasına güvenmek veya kendininkini yapmak. Savunmacı hisseyi oluşturan nedir ve hisse senedi piyasalarında para kazanmak için ne gereklidir:

Soru: Bir yatırım seçtiğimde uzman tavsiyesine mi dayanmalıyım yoksa tüm araştırmayı kendim mi yapmalıyım?

Cevap: Hayattaki birçok şey gibi, orta yol var. Sadece kendi araştırmanızı yapmak ve sadece uzman tavsiyelerini dinlemek arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz.

Öncelikle, hiçbir şeye yatırım yapmamanız gerektiğini söyleyerek açacağım çünkü birisi size durum tespiti yapmadan bunu söyledi. Bu yüzden uzman tavsiyesine uyarak kör bir şekilde yatırım yapmak kötü bir fikirdir.

Ancak, kendi pazar taramanızı yapmanız ve hisse senetlerine derinlemesine dalmanız uzun zaman alıyor. Bu nokta uzman tavsiyelerine ihtiyaç duyacağınız yer. Uzmanlar size, hisse senetlerinde neye dikkat etmeniz gerektiği veya nelerin önemli ölçümler olduğuna inandıkları hakkında genel bir fikir verebilir. Oradan çok daha kolay odaklanabileceğiniz bir araştırma başlatabilir ve hemfikirseniz veya katılmıyorsanız kendiniz karar verebilirsiniz.

Günün sonunda, yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz. Bu nedenle, neye yatırım yapacağınız tamamen sizin karar vermeniz gereken karardır ve üçüncü bir tarafa güvenemezsiniz. Ancak, doğru kullanıldığında, uzman tavsiyesi yatırım araştırmanızın verimliliğini en üst düzeye çıkarmada büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Clement

Soru: Borsada para kazanmak için hangi becerilere ihtiyacınız var?

Cevap: Borsada para kazanmak çoğunlukla üç şeyin bir birleşimidir: araştırma, risk yönetimi ve disiplin.

Araştırma tarafında, sayılara dayalı bir hisse senedine ilişkin bir fikir oluşturmak için analitik becerilere ihtiyacınız var. Üstün yetenekli olmak elbette yardımcı olur, ancak yeterli özveriyle, herkes temelleri okumayı ve hisse senetleri hakkında iyi değerlendirme çağrıları yapmayı öğrenebilir.

Risk yönetimi, ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini, potansiyelinizi neyin üstesinden geldiğini ve ne kadar kaybedebileceğinizi göze alabileceğinizi bilmektir. Hiç kimse her yatırımında kazanamaz, ancak iyi bir risk yönetimi ile iki yatırımdan birinde bile kazansanız ufak bir kâr görebilirsiniz.

Disipline gelince, yatırım yaparken ve yatırım tezini takip ederken (araştırma ve risk yönetiminin bir kombinasyonu) duygularınızı kontrol etmek, yatırımlarınızı ve işlemlerinizi, dersinizi değiştirmeden ve senaryodan çıkmadan yürütmenize olanak tanır - bu da borsada para kazanmak için en kolay yoldur.

Bu üç şeyi mükemmelleştirebilirseniz, beklenen getirilerinizi büyük ölçüde iyileştirirsiniz.

Clement

Soru: Piyasa hareketliliğinde savunmacı hisse ne anlama gelir?

Cevap: Bir savunmacı hisseyi tanımlayan iki ana özellik vardır:

  1. Gelir ve kazançlar, durgunluktan daha az etkilenir.
  2. Kararlı bir temettü verir.

Tüketici ürünleri ve sağlık sektörleri ilk karakteristiğimiz için akla geliyor, çünkü gelirleri yaşamak zorunda oldukları şeyleri satın alan insanlara dayanıyor. Durgunluk herkesi incitir, ancak nüfusun hala yiyeceklere, kıyafetlere ve ilaçlara ihtiyacı olacaktır. İşleri daha esnek olduğu için çeşitlendirilmiş şirketler de savunmacı kabul edilir.

İstikrarlı temettü, düşük bir pazarda bile gelir sağlar ve geri dönüşünüzü hissenin değerdeki değerine bağlı kalmaz. Piyasa kargaşası olduğunda genellikle savunmacı hissele aradığımız için, piyasalar düştüğü zaman bile, piyasadaki yatırımcıların durumu ne olursa olsun, bir gelir akışını garanti eder.

Clement’in cevaplamasını istediğiniz sorularınız varsa, aşağıdaki yorum kısmına bırakabilir ya da Twitter yoluyla Clement’e direkt olarak gönderebilirsiniz - @ClemThibault.

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Ali AYDIN
Ali AYDIN

Merhaba;. Foreks piyasasında, yeterince bekleyerek her parite kazandırır diyebilir miyiz. Çünkü 1 yıllık gözlemlerim, kayıp ve kazançlarımda hep aynı şeyi gördüm. Her seferinde keşke biraz daha bekleseymişim dediğim çok oldu. Bu konudaki düşünceleriniz alabilir miyim?  ... (Devamını Oku)

06.04.2019 13:34 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+