Kanser Tedavisine Yatırım Yaparak Para Kazanabilir misiniz?

Kanser Tedavisine Yatırım Yaparak Para Kazanabilir misiniz?

Yenilikler  | 04.04.2019 15:09

Kanser Tedavisine Yatırım Yaparak Para Kazanabilir misiniz?

“Kanser” dilimizdeki en korkunç kelimelerden biri. Bir doktordan, aile üyesinden veya bir arkadaştan duymak isteyeceğiniz son kelime. ABD’de her yıl 500 binden fazla insan bu yüzden hayatını kaybediyor. Çeşitli türlerde kanserler olması sebebiyle tedavi araştırmaları da kolay olmuyor, hepsi birbirinden farklı davranıyor. Bu aynı zamanda bir yatırım fırsatı ve oldukça kazançlı bir tanesi.

Neden Yatırım Yapmalıyım?

Global kanser tedavi piyasası çok büyük ve hala hızla büyüyor. 2017'de 121 milyar dolar değerindeydi ve 2022'de 172,6 milyar dolar seviyesine yükselmesi bekleniyor. Bunun başlıca nedenlerinden bazıları, mevcut tedavilerin kemoterapi veya cerrahi müdahaleyi içermesi - her ikisi de belli bir dereceye kadar vücut için travmaya sebep oluyor. Aşağıda değindiğimi şirketler başka çözümler arıyor; biyoterapi, satış rekoru kıran ilaçlar, gen terapisi ve teknoloji tabanlı teşhis ve çözümler. Ar-Ge'ye gelince, büyük ilaç şirketleri artık araştırma ve geliştirmeye çok fazla yatırım yapmıyor, bunun yerine akıllıca yatırımcılar için büyük paralara çevrilebilecek yeni ilaçlar veya teknolojiler satın almayı tercih ediyorlar.

Büyük oyuncular kimler?

Büyük İlaç Şirketleri

Bu şirket bir süredir piyasada ve finansal olarak stabil bir şirkettir. Geliştirdikleri ve satın aldıkları patentli ilaçları tutarlar. Bu şirketin hisse senetleri iyi bir savunma stratejisi olarak kabul edilir; bunun en güzel örneği S&P Sağlık olacaktır - geçen yıl S&P 500'den daha iyi bir performans sergilemiştir, sırasıyla -0.5%'e karşılık artışı 15%'ten fazladır.

Biyoteknoloji

Bu biyoteknoloji şirketi çeşitli hastalıklar ve sendromlar için tedavi ve iyileştirme geliştirmektedir. Bu şirketin satın alması ve daha büyük ilaç kuruluşlarına entegre olması alışılmadık bir durum değil. Hisse senetleri volatildir ve klinik çalışmaların ve yaklaşmakta olan devralmaların haberi ile ilgili her başarı ve başarısızlıkla dramatik bir şekilde değişebilir.

İlaç

Kanser için ilaç sektöründeki çözüm arayışı, kanserin kendisinin teşhisi kadar eskidir. Alandaki şirketler, çeşitli kimyasal kombinasyonların kansere zarar veren DNA üzerindeki etkilerini ve ayrıca vücuttaki DNA onarım mekanizmasını aktive etmenin yollarını araştırıyor. Diğer ilaçlar, kanser semptomlarını ve kemoterapi yan etkilerini hafifletmek için kullanılır.

Genetik & Test

Her şey tedavi değildir. Bazı şirketler de kanseri daha erken teşhis edebilmek için çeşitli test yolları araştırmaktadır. Bazı şirketler kansere yol açabilecek genleri ve neden olacağı hücresel hasarı onarıp onaramayacaklarının tespiti için çalışıyorlar. Bazıları ise tamamen önlenmesine yardımcı olmak için genetik tedavi geliştirmeye çalışıyorlar.

Son Düşünceler

Kanser tedavisinin yolu çeşitlidir ve büyük eczacılıktan küçük teknoloji girişimlerine kadar her şeyi kapsar. Yatırımcılar büyük ilaç hisselerini defansif olarak kullanabilir, ayrıca daha volatil ve potansiyel olarak daha çok kazanç sağlayan girişimlere yatırım yapabilirler. Yatırım yapıp yapmamanız önemli değil çünkü fedakar hissediyorsunuz ya da pazar potansiyelini görüyorsunuz - kanser tedavilerine yatırım yapmak tüm insanlığın yanı sıra cüzdanınıza da fayda sağlayabilir.

Kanser sektörü ile ilgili düşünceleriniz mi var? Yorum bölümünde paylaşınız.

Feragat: Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Herhangi bir araca yatırım yapmadan önce lütfen tedbirli olunuz.

için yorum yapan ilk kişi olun

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+