Akşam Bülteni - Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Derinleşiyor

Akşam Bülteni - Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Derinleşiyor

Barışcan Yücel  | 23.05.2019 18:04

Dolar küresel bazda değer kazanmaya devam ederken dolar endeksi 98.00 seviyesinin üzerinde işlem gördü. ABD haftalık işsizlik maaşından yararlanma başvuruları 211 bin kişi ile beklentilerin altında kalarak ülke ekonomisi için olumlu sinyaller verdi. Euro Bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya'da ekonomik büyüme verisi çeyreklik bazda %0.4 ve yıllık bazda ise %0.6 ile beklentilere paralel açıklandı.Almanya İmalat PMI verisi Mayıs ayında 44.3 ile beklentileri karşılayamazken Almanya İfo iş dünyası güven endeksi 97.9 ile son 4 yılın en düşük seviyesinde açıklandı. Euro Bölgesi PMI verileri de beklentilerin ve bir önceki seviyelerin altında kalırken düşük gelen verilerin ardından Eurusd paritesindeki satıcılı seyir sertleşerek devam etti.

ABD ve Çin arasında artan gerilimin etkisi ile hisse senedi piyasalarında satışlar yaşanırken güvenli liman talebi toplayan altın, Japon yeni ve ABD hazine tahvilleri yükseliş gösterdi. Ham petrol fiyatları ABD'deki petrol stoklarının artması ve ticaret gerginliğinin etkisiyle sert satış baskısına maruz kalarak varil başına 2 dolara yakın değer kaybı yaşadı. Yurt içi piyasalarda ise kapasite kullanım oranı Mayıs ayında %76.3 ile bir önceki seviyenin üzerinde açıklanırken, İmalat güveni 98.9 ile gerileme kaydetti.Dolar TL kuru yükselişini üçüncü güne taşırken 6.1328 seviyesinin üzerine denemelerde bulundu.

Günün ikinci yarısında açıklanacak önem düzeyi yüksek herhangi bir makro veri bulunmamaktadır.

EURUSD

Almanya ve Euro Bölgesinde açıklanan PMI verilerinin beklentilerin altında kalması ile sert satış baskısına maruz kalan parite 1.1220 ana direnç seviyesinden aşağı yönlü baskılanmaya devam ediyor. Fiyatlamaların 1.1220 ana direnç seviyesi altında kalmaya devam etmesi durumunda dolar lehine algının güçlenerek artış gösterebileceğini belirtmek isteriz.Günün ilk yarısında başlayan satıcılı seyrin ABD seansında da devam etmesi durumunda 1.1103 ana destek seviyesini yakından takip edeceğiz. Bu destek seviyesinde yaşanabilecek kırılma satıcılı seyrin 1.0980 ana destek seviyesine doğru derinleşmesine neden olabilir.Ancak son iki haftadır satıcılı bir seyir izleyen paritenin tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 1.1220 ana direnç seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1.1103 - 1.0980 - 1.0838

Direnç: 1.1220 - 1.1253 - 1.1285

ALTIN

ABD ve Çin arasında artan gerilimin etkisi ile güvenli liman talebi toplayan değerli metal günün ilk yarısında ons başına 11 dolara yakın değer kazandı. Alıcıların piyasaya girmesi ile sert yükseliş gösteren altın ons 1278 desteğinin üzerindeki seyrine devam ettiği sürece alıcılı seyrin 1291 ana direnç seviyesine doğru genişleyebileceğini belirtmek isteriz. Ancak Avrupa seansında yaşanan sert yükselişin ardından değerli metalin gün içi kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 1278 desteği güncelliğini korumaya devam etmektedir. Bu seviyenin altına yaşanacak geri çekilmelerde ise 1266 ana destek seviyesi gündeme gelebilir.

Destek: 1278 - 1266 - 1252

Direnç: 1291 - 1305 - 1316

GBPUSD

1.2668 ana direnç seviyesinden aşağı yönlü bir şekilde baskılanmaya devam eden parite bu seviye altında kalmayı sürdürdüğü müddetçe dolar lehine algının güçlü kalmaya devam edeceğini belirtmek isteriz. Satıcılı seyrin ABD seansında da etkisini göstermesi durumunda 1.2607 desteği güncelliğini korumaya devam etmektedir. Bu seviyenin kırılması ve altında 4 saatlik bazda kapanışlar gerçekleşmesi durumunda ise 1.2529 desteği gündeme gelebilir.Ancak son 3 haftadır düşüş gösteren paritenin tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 1.2668 ana direnç seviyesi karşımıza çıkmaktadır. Olası tepki alımlarının güçlenerek artış göstermesi için bu ana direnç seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda yükselişler bu ana direnç seviyesi ile sınırlı kalabilir ve satıcılar piyasaya hakim olmaya devam edebilir.

Destek: 1.2607 - 1.2529 - 1.2395

Direnç: 1.2668 - 1.2723 - 1.2768

USDTRY

Asya ve Avrupa seanslarında karşılaştığı alıcıların etkisi ile yükseliş gösteren dolar TL kuru 6.1328 seviyesinde hız keserek dengelendi. Yukarı yönlü işlemlerin devam edebilmesi için bu direnç seviyesinin aşılması ve üzerinde saatlik bazda kapanışlar gerçekleşmesi gerekmektedir.Böyle bir durumda 6.2134 ve 6.2330 dirençleri gündeme gelebilir. Ancak son üç gündür yükseliş gösteren kurun gün içi kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 6.0268 ana destek seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 6.0268 - 5.9596 - 5.8715

Direnç: 6.1328 - 6.2134 - 6.2330

Ham Petrol

ABD'deki petrol stoklarının artması ve ticaret gerginliğinin etkisiyle sert satış baskısına maruz kalan ham petrol son üç gündür varil başına 6 dolara yakın değer kaybı yaşadı. Ham petrolde satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 57.88 ana destek seviyesini yakından takip edeceğiz Bu seviyenin kırılması ve altında kalıcılık sağlanması durumunda satıcılı seyrin sertleşerek 57.28 ve 56.67 destek seviyelerine doğru derinleşebileceğini belirtmek isteriz. Ancak günün ilk saatlerinden itibaren düşüş gösteren ham petrolün tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 59.01 ve 60.38 dirençleri güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 57.88 - 57.28 - 56.67

Direnç: 59.01 - 60.38 - 61.57

Orijinal Makale

Barışcan Yücel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Brent Expert
Brent Expert

Buradaki yazıyı dinleseydiniz. düşecek diyordu . bakın yükselmeye başladı.  ... (Devamını Oku)

28.05.2019 08:48 GMT· Cevap
Brent Expert
Brent Expert

Ptrol fiyatları yükselince yükselebilir. düştükten sonra da düşebilir diyorlar. zaman herşey olmuş bitmiş.  mühim olan öngörü yapabilmek. buralar 2019 un dip fiyatlarıdır. ham petrol 70 usd ye kadar cıkacak 1 ay içinde. buradan kısa vadeded dahi yükseliş olacak.  ... (Devamını Oku)

27.05.2019 11:51 GMT· Cevap
Future Öztürk
Future Öztürk

ABD EKONOMİSİNDE VERİLER ÇOK KÖTÜ GELMEYE BAŞLADI.DOLAR ENDEKSİ GERİ ÇEKİLİR BENCE.PETROL DE DÜŞÜŞ ÇOK SERT BİZİM CARİ AÇIĞIMIZI DAHADA AZALTIR.  ... (Devamını Oku)

23.05.2019 15:13 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+