EUR/USD Paritesi 1,1350 Barajını Aşabilecek mi?

EUR/USD Paritesi 1,1350 Barajını Aşabilecek mi?

Murat Akel  | 20.06.2019 16:39

FOMC toplantısında Temmuz ayında faiz indirim yapılabileceğine ilişkin ihtimallerin güçlenmesi ile Dolar varlıklarında değer kaybı meydana geldi. Fed Başkanı Powell, ekonomik görünümdeki belirsizliklerin zayıf enflasyon ve büyüme rakamı ile arttığına değinirken, gerekli hamleyi yaparken çekinmeyeceklerini belirtti. Ayrıca borçlanma maliyetleri için kullandıkları sabırlı duruş ibaresinin kaldırılmasının faiz indirim kararına ortam hazırladığı görülüyor. Son dönem açıklanan makroekonomik verilerin genel seyrinin de Fed’in faiz indirim hamlesi ile örtüştüğü görülüyor. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump’ın faiz indirim konusundaki Fed üzerindeki ısrarcı tavrı merkez bankası kararları üzerinde baskı oluşturuyor. Bugün özellikle Trump’ın Fed Başkanı Powell’ın görevinde değişikliğe gidebileceğini açıklaması sonrasında Fed’in faiz indirim kararı öncesinde karşılaştığı önemli bir tehdit olduğu söylenebilir. Faiz indirim ihtimalini fiyatlayan Dolar varlıklarının akabinde ise paritede tekrardan 1,1320 seviyesine yönelik atakların oluştuğunu görüyoruz. Diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında ECB Başkanı Draghi’nin ECB araçlarından birinin faiz indirim hamlesi olduğuna değinmesi Euro varlıklarını değer kaybına uğratmıştı. Bu açıklama sonrasında Trump, Avrupa’nın avantajlı duruma gelmesine ilişkin eleştiride bulundu. Hal böyle olunca düşüşlerini 1,12 seviyesine dek taşıyan paritede güçlü bir destek konumunda bulunan bu seviyeden alımların geldiği görülüyor. FOMC toplantısı sonrasında yükselişlerine hız kazandıran paritenin 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,1363 direncini aşması ile yukarı yönlü eğilimini arttırması beklenebilir. Bu seviye üzeri kapanışlarda da ise 1,1400 ve 1,1450 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Bir süredir alçalan kanal formasyonu içerisinde yer alan paritenin bu formasyonu bozmasıyla yukarı yönlü ataklarında bir miktar ısrarcı olduğu görülüyor. Özelikle 1,1350 direnci paritenin güçlü destek konumunda olması nedeniyle kısa vadeli yükselişlerde öncelikli olarak izliyoruz. Aksi senaryoda oluşabilecek bir geri çekilme ihtimalinde ise 1,12 desteğine dikkat etmekte fayda var. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan G-20 toplantısında ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi arasında gerçekleşecek görüşmenin anlaşmanın sağlanıp sağlanmayacağına yönelik ipucu oluşturması bekleniyor. Anlaşmanın seyri gerek Dolar varlıkları gerekse piyasalardaki risk iştahının korunması açısından büyük önem taşıyor.

EUR/USD

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Bedri Basaran
Bedri Basaran

düzeltmesi gelecek gaz vermeyelim  ... (Devamını Oku)

20.06.2019 13:46 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+