OPEC Zirvesi Önizlemesi: Arz Kesintileri Garantisi

OPEC Zirvesi Önizlemesi: Arz Kesintileri Garantisi

Ellen R Wald PhD  | 06.12.2018 15:35

Petrol bakanları bugün, yarıyıllık OPEC ve OPEC+ toplantıları için Avusturya’nın Viyana kentinde toplanıyor. Petrol ihraç eden ülkelerin önümüzdeki yıl için üretimde potansiyel bir kesintiyi tartışması bekleniyor. Kesinti için ortaklaştığı görülüyor ancak kesin rakamlar henüz müzakere altında. Tartışmalarda toplam üretim kesintileri günlük 1 – 1,3 milyon varil arasında değişiyor.

Kısa bir özet

2016 yılının Kasım ayında OPEC – Rusya ve plana katılmak isteyen diğer OPEC dışı petrol üreticileri yanında – günlük toplam 1,8 milyon varil olarak geniş kapsamlı bir üretim kesintisi uygulamaya karar verdi. Petrol fiyatları tepki vermekte yavaş kaldı ancak nihayetinde, depolanmış petrolde düşüş yaşandı ve arz ve talep birbirine yaklaşmaya başladı. Uygulama her zaman mükemmel olmadı. Suudi Arabistan payından daha fazla kesinti yaparken, Irak ve Kazakistan üretimi hafif oranlarda düşürdü ve daha önce planlanan kesinti payına ulaşmadı. Ancak, diğer üreticiler aşırı üretimi doğal düşüşlerle telafi etti. Venezuela, Angola ve şimdi de İran üretimi istemsiz bir şekilde düştü. Yalnızca Venezuela ve İran’ın düşüşleri ile piyasadan günlük 1,3 milyon varil petrol çekildi.

2018 Mayıs’ındaki OPEC ve OPEC+ toplantısında grup, genel üretim tavanını korumaya karar verdi ancak İran petrolü üzerindeki yeni yaptırımların yürürlüğe girdiği Kasım ayında, piyasada yeterince tedarik olduğundan emin olmak için, atıl kapasitesi olan üreticileri üretim payları üzerinde üretim yapmaları için teşvik etti. Petrol fiyatları yaz boyunca yükseldi ve Ekim ayında Brent petrolün 85 dolar üzerine çıkmasıyla yüksek bir seviyeye ulaştı.

O zamandan beri petrol fiyatları önemli derecede düşüş yaşadı ve Brent yalnızca 62 dolar üzerini gördü. Suçlu ise Amerikan arzının yükselmesi, uzun pozisyonlara yatırım yapan yatırım bankaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın tweetleri, İran petrol ihracatına yönelik son dakika muafiyetleri ve bazı OPEC üreticilerinin üretiminin artması gibi faktörlerin bir araya gelmesi oldu. Suudi Arabistan Kasım ayında (Platts’e göre) kendi payı olan günlük 10,06 milyon varil üzerinde 11,2 milyon varil aralığında üretim yaptı.

OPEC pozisyonları

Bu hikaye bizi, teknik komitenin gruba günlük 1,3 milyon varil üretim kesintisi önerdiği bu hafta yapılacak olan toplantıya taşıyor. Düşük fiyatlara rağmen konsensüs kesin değil. Aşağıda çeşitli pozisyonların özeti yer alıyor.

  • Suudi Arabistan: Petrol bakanı Khalid al Falih kesintiyi destekliyor ancak diğer üreticilerden geniş çaplı gelen bir destek ile. Falih, Suudi Arabistan’ın kesintilere tek başına göğüs germeyeceğini söyledi. Bunun anlamı BAE, Kuveyt, Irak, Rusya ve muhtemelen Kazakistan’ın kesinti konusunda anlaşması ve gerçekte buna uyması gerekiyor.
  • Rusya: Başkan Vladimir Putin OPEC+ paktı içindeki Rusya katılımını genişletmeyi kabul etti ancak bu herhangi bir kesintiyi garantilemiyor. Rusya bir kesinti için çeşitli Rus petrol firmalarının işbirliğini tamamen sağlamış değil. Bu şirketlerin üretimi artırmak için düzenlemeler yapması ile özellikle zor bir durum. Ancak Rusya üretimi kış aylarında tipik olarak düşüş yaşar ve bu belki Rusya’nın en azından kısa vadeli bir kesintiyi kabul etmesi konusunda onları motive edebilir.
  • İran: İranlı OPEC delegeleri, son zamanlarda yönetilen OPEC toplantılarının şekli konusunda memnuniyetsizliğini dile getirmişti. İran, Suudi Arabistan ve Rusya’nın diğer üyelere danışmadan grubun geri kalanı için karar verdiğini ve politika ürettiğini iddia ediyor. Bunun gerçeklik payı var ve Katar’ın 2019 yılında OPEC’ten ayrılma kararına da yansıdı. İran, özellikle aşırı üretim yapan OPEC üyelerinin kesinti yaptığını görmek isteyecek. Ülkenin kendi üretimi Kasım ayında büyük ölçüde düşüş yaşadı: Platts’e göre geçtiğimiz ay, 310,000 varil düşüş ile günlük yalnızca 2,98 milyon varil üretim yaptı.
  • Irak: Irak üretimi istikrarlı bir biçimde üretim payının üzerinde devam ediyor. Basra Körfezi’ndeki kötü hava nedeniyle Kasım ayında düşüş yaşamış olsa da, Ekim ayında 4,76 milyon varil seviyesinde üretim yaptı. Irak üretim artışı için bekliyor, özellikle kuzey bölgelerinde. Suudi petrol bakanı son zamanlarda pek çok kez Bağdat’ta bulundu ve bilhassa ülkenin alışılmış aşırı üretimini düşününce, Irak’ın kesinti onayı herhangi bir anlaşma için asli olacak gibi duruyor.

Jokerler

Öte yanda, ne Kanada ne de ABD OPEC ve OPEC+’a bulaşıyor, ancak iki ülke de Viyana’da varlığını hissettirdi. Alberta Başbakanı Rachel Notley’in Ocak ayında başlamak üzere bölgedeki petrol üretimini azaltma kararı, şimdi küresel petrol piyasaları için beklenmedik kilit bir faktör. Suudi ve Rusya petrol bakanları özel olarak görüşürken, Başkan Trump bir tweetinde görüşünü açıkça dile getirdi. Trump düşük petrol fiyatları isteğini yineledi,

“Umuyorum ki OPEC petrol akışını sınırlandırmadan koruyacak. Dünya daha yüksek petrol fiyatı görmek de istemiyor, buna ihtiyaç da duymuyor!”

Amerika’nın OPEC toplantısındaki gerçek varlığı İran için Özel Temsilci olan Brian Hook olarak yer aldı. Hook, raporlara göre, Çarşamba günü Suudi petrol bakanı ile görüştü ve muhtemelen İran yaptırımlarını tartıştı. Yaptırımlar ile ne kadar petrolün piyasadan çekileceği ve bunun ne kadar süreceği, OPEC’in hesaplamalarında önemli bir faktör olacak. İran petrol bakanı toplantı başladığında henüz Viyana’ya gelmemişti.

OPEC’e ek olarak, piyasa izleyicileri Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bugün yayınlanacak olan haftalık ham petrol tahminlerine de dikkat kesilmeli.

Ellen R Wald PhD

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.