Dolar/TL'deki 'sakinlik' kısa sürdü, kur tekrar 4,70'e yükseldi

Dolar/TL'deki 'sakinlik' kısa sürdü, kur tekrar 4,70'e yükseldi

Investing.com  | 13.06.2018 12:36

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Enflasyon ve cari açıktaki bozulma ile düşüşe geçen TL, devamında hem ekonomik hem siyasi hem de küresel gelişmelerin etkisi ile sert kayıplar verdi. Bu süreçte kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimine gitmesi de yangını körükledi.

TCMB, 25 Nisan’dan 7 Haziran’a toplamda 500 bp faiz artışına gitti, ancak 23 Mayıs’taki müdahalenin geç gelmesi ve sonrasında 125 bp ile beklenti üzerinde faiz artışına gidilmesi piyasalarda kısa süreli etki yarattı. Belirsizlikler hala devam ediyor ve öne çıkan kaygıların başında;

TCMB’nin şu anki sıkı para duruşu seçim öncesi piyasaları sakinleştirmek için mi?

TCMB, seçim sonrası da sıkı para politikasını sürdürebilecek mi?

Seçim öncesi daha etkin rol oynayacağım diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar seçilmesi durumunda bu düşünce hayata geçecek mi?

Seçim sonrası nasıl bir maliye politikası uygulanacak? Bütçe açığına dair önlem alınacak mı?

OHAL ne kadar daha devam edecek?

Enflasyonun Haziran’da daha da yükseleceği beklentisi.

Artan cari açığa karşın ihracat gelirinin azalması ve rakamların daha da yükselmesi.

Bu iç nedenlerin yanında Fed ve ECB kanadındaki bekleyiş de gelişen piyasalarda baskı oluşturuyor. Fed’in bugünkü FOMC toplantısında faiz artışına gitmesi bekleniyor, ancak tahminler ve revizyonların şahin tarafta olması GOP’ları zorlayabilir.

Eylül 2018’e kadar varlık alımlarına devam edecek olan ECB’nin miktarda değişikliğe gitmesi ya da Eylül sonrası için sıkılaşma mesajı vermesi de GOP’lar için negatif fiyatlamaya neden olabilir.

Gelişen ülke kurlarının çoğu bugün geriliyor, ancak en sert kayıp %2 ile TL’de yaşanıyor. 4,45’te kalıcılık sağlayamayan USD/TRY kuru, ara direnç olan 4,68’i kırdı ve hafta başındaki yükselişini bugün 4,70 (4,6970)’e taşıdı. Kritik bulduğumuz 4,80 direncinin kırılması ile kurda rekor riskleriyle karşı karşıya kalınabilir. 4,80 altında yaşanacak geri çekilmelerin 4,50’lerde sınırlı kalmasını bekliyoruz.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
musti sert
musti sert

secim sonrasi dusme yonunde egilim gosterecegi kanaatindeyim  ... (Devamını Oku)

14.06.2018 19:30 GMT· Cevap

Ben kabul etmiyorum bu kuru fasulyeyi.. Ya arkadaşlar bırakın siyasi yaklaşımı zamanında gerekli tedbirler alınmadığı için kur , kur yapmaya devam ediyor kısaca  ... (Devamını Oku)

13.06.2018 10:46 GMT· 1 · Cevap
Hakan BODUR
Hakan BODUR

Alıştık artık reis çözer bu işi sıfır sıkıntı   ... (Devamını Oku)

13.06.2018 10:12 GMT· Cevap
kakatunas lefter
kakatunas lefter

ohal kalksın tüm tavukçular iflas edecek.. ytd  ... (Devamını Oku)

13.06.2018 09:57 GMT· Cevap
Alpalp Alp
Alpalp Alp

Turkiyeyi dize getiremeyenler ekonomik oyunlarla Turkiyeye diz cokturmeye yapilan kazanimlari negatiflemeye calisiyorlar. Hepimiz ayni gemideyiz artik su bati hayranligini amerikan mandaligini birakin elele verelim yoksa herkes kaybeder. Bugun irak suriye nin halleri ortada ic savas hala bitmedi sehirler yerle bir oldu. Milyonlarca insan hayatini kaybetti. Bir olmazsak bizide bolecekler 15 temmuz denemesini yaptilar simdi ekonomik vurgun pesindeler   ... (Devamını Oku)

13.06.2018 09:53 GMT· 14 · Cevap
Aiden Hardrock
Aiden Hardrock

wtf  ... (Devamını Oku)

13.06.2018 09:42 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+