Dünya Borsaları Bülteni

Dünya Borsaları Bülteni

Tolga Kudaloğlu  | 20.01.2020 12:09

ABD Piyasaları

• ABD piyasaları olumlu gelen şirket bilançolarıyla haftayı yükselişle tamamladı. Dow Jones 50 puan, S&P 500 30 puan ve Nasdaq 32 puan yükselişle Cuma gününü tamamladı.

• Google’ın ana sahibi Alphabet (NASDAQ:GOOGL)’in, toplam piyasa değeri olarak 1 trilyon doları aşması ve UBS analistinin şirket için hedef fiyatı artırıp bu yıl için 15%’lik bir artış öngördüğünü açıklamasının ardından şirket hisseleri günü 2.02% yükselerek tamamladı.

• Bank of America analistlerinin, 737 Max jetleri ile ilgili krizin Boeing (NYSE:BA) şirketine yaklaşık olarak 20 milyar dolar civarında toplam maliyet oluşturabileceğini açıkladıktan sonra şirket hisseleri günü 2.36% düşerek tamamladı. Şirket 4. Çeyrek bilançosunu ocak ayının 29’unda açıklayacak.

• UBS, 2020 yılı için reklam gelirlerinde ve kullanıcı sayısında ciddi artış beklentisini öne sürerek sosyal medya platformu Snap (NYSE:SNAP) için görünümü ‘NÖTR’ den ‘AL’ a revize ettiğini açıkladı. Şirket hisseleri günü 4.71% yükselerek tamamladı.

• Citi, 2020 yılında özellikle 5G teknoloji sektöründen önemli pay sahibi olabileceğini düşündüğü Qualcomm (NASDAQ:QCOM) için hisse başına kar ve gelir beklentilerini yukarı revize ettiğini yarıca şirketi için ‘AL’ tavsiyesinde bulunduğunu belirtti. Şirket ayrıca, Qualcom’un hedef fiyatını şu an ki fiyat seviyesinden yaklaşık 13% yukarıda olacak şekilde 108 dolar seviyesine çıkardığını açıkladı. Şirket hisseleri günü 4.49% yükselerek tamamladı.

• Yeniden pozisyonlanma maliyetlerinin düşmesi ile giderlerde yaşanan 9%’luk etki, State Street (NYSE:STT)’in beklentilerden daha iyi son çeyrek bilançosu getirmesini sağladı. Şirket beklentilerin 29 cent üzerinde olacak şekilde hisse başına 1.98 dolar kar elde ettiğini ve 2.92 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Şirket hisseleri günü 1.75% yükselerek tamamladı.

• Tüketici tabanındaki değişikliği ve artan rekabet şartlarını gerekçe göstererek Wells Fargo (NYSE:WFC), United Natural Foods (NYSE:UNFI) için görünümü aşağı yönde olacak şekilde ‘Ağırlığı Azalt’ seviyesine indirdiğini açıkladı. Şirket hisseleri haber sonrası günü sert bir şekilde düşerek 8.36 Dolar seviyesinden noktaladı.

• Son çeyrek bilançosunda gelir rakamları beklentiler dâhilinde gelmesine karşılık hisse başına karlılıkta beklentilerin gerisinde kalarak hisse başına 1.35 dolar kar elde ettiğini açıklayan J.B. Hunt Transport (NASDAQ:JBHT) hisseleri günü 4.24% düşerek noktaladı.

• Comcast (NASDAQ:CMCSA) NBCUniversal yeni kanalları “Peacock” un Nisan ayında hayata gireceğini açıklamasıyla şirket hisseleri 1.34% yükselişle haftayı tamamladı.

Morgan Stanley (NYSE:MS), International Business Machines (NYSE:IBM)’ın bilanço beklentisiyle görünümünü “Endeks Üzeri Ağırlık” dan “Endekse Paralel Ağırlık” olarak aşağı yönde güncelledi.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa endeksleri haftayı yükselişle tamamladı. DAX 0.72% ve FTSE 100 0.85% yükselişle Cuma gününü tamamladı.

• RWE (RWE) Almanya’nın kömür tüketimini kapatmasının ardından şirket 2.6 milyar Euro gelir arttırdığını belirtmesi hisselerin Cuma günü 2.2% artırmasını sağladı.

• Coin şeklindeki Lityum-ion baterilerinin üretim kapasitelerinin artmasıyla Varta AG (F:VAR1) hisseleri Cuma günü 4.68% yükseldi. Ayrıca Warburg yatırım şirketi hisseler için hedef fiyatını artırdı.

• China Aviation Supplies Holdings Co., ülkenin 5 yıllık kalkınma planı kapsamında yeni uçaklar almak için 2019 yılından bu yana Airbus (AIR) ile görüşmeler halinde. Program önümüzdeki yıl başlayacak.

Tolga Kudaloğlu

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+