FED Sürpriz Faiz İndirimi Sonrası Piyasada Volatilite Arttı

FED Sürpriz Faiz İndirimi Sonrası Piyasada Volatilite Arttı

Murat Akel  | 04.03.2020 10:50

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde açıklanan enflasyon verileri beklentilerin altında kalması pozitif olarak yorumlandı. TÜFE aylık bazda % 0.35 artarken yıllık bazda TÜFE ise % 12.37’ye yükseldi. Aylık bazda en yüksek artış % 2.33 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde olurken en çok düşüş ise % 4.83 ile giyim ve ayakkabı kaleminde yaşandı. TÜFE’nin beklentilerin altında kalmasında ulaşım kaleminde görülen düşüş ve mevsimsellik etkilerinin yansımaması gösterilebilir. Yapılan değerlendirmelerde enflasyonun 2020 yılı içinde en yüksek değere yakın olduğu ve bundan sonra düşüş beklendiği ifade edilse de önümüzdeki dönemde kur etkisi nedeniyle düşüşün sınırlı olacağını düşünmekteyiz.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST 100 endeksinde geri çekilme yaşanabilir. Kurlarda da Fed’in faiz indirimi sonrası dün görülen sert geri çekilmenin ardından toparlanma izlesek de satış baskısının devam edeceğini düşünüyoruz.

ABD: Dün ABD’de FED kimsenin beklemediği bir şekilde sürpriz bir faiz indirimine imza atarak faizleri % 1.75’ten % 1.25’e çekerek 50 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada kararın oy birliği ile alındığı ifade edilirken Powell, koronavirüsün ABD ekonomisi için riskler oluşturduğunu ve virüs riskleri nedeniyle faiz indirimine gidildiğini belirtti. Powell ayrıca dİğer merkez bankalarıyla görüştüklerini ve gerektiği takdirde faiz indirimlerine devam edebileceklerini söylerken ekonomiyi desteklemek için uygun araçları kullanacaklarının altını çizdi. Powell’ın bu açıklamaları sonrası diğer Merkez bankalarından da faiz indirim beklentileri artmış durumda. Powell konuşmasının devamında faiz indirimi dışında araç kullanmayı değerlendirmediklerini, kararlarının finansal daralmanın önüne geçmek için alındığını ve para politikası genel olarak aktiviteyi destekleyeceğini vurguladı. Faiz indiriminin tedarik zinciri sorunlarını çözemeyeceğini bildiklerini ancak Fed’in gerektiğinde gerekli müdahaleyi yapacağından kimsenin şüphesi olmasın dedi. Fed’in faiz kararının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 0.92 seviyesine kadar gerilerken dolar endeksinde de düşüşün devamını izledik.

Bugün ABD’de ADP Tarim dışı istihdamın 170K gelmesi beklenirken ISM imalat dışı PMI verisinin de 54.9 açıklanması bekleniyor. ISM imalat dışı PMI verisinde son aylarda görülen toparlanmanın devam edip etmeyeceği takip edilecek. Akşam saatlerinde ise gözler Bej kitap raporunda olacak.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde TÜFE beklentilerin altında yıllık bazda % 1.2 gerçekleşirken çekirdek TÜFE ise beklentiler dahilinde % 1.2 olarak açıklandı. ÜFE de aylık bazda beklentilerin altında % 0.4 olarak kaydedildi. Gelen olumsuz verilere rağmen euroda değer kaybı gözlemlenmezken Fed’in sürpriz faiz indirimi Eur/Usd paritesinin sert yükselmesine neden oldu. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB'nin koronavirüs salgını karşısında ekonomiyi desteklemeye hazır olduğunu, ancak hükümetlerin bütçe yoluyla yardım etmelerinin de gerektiğini söyledi. Commerzbank, Avrupa Merkez Bankası'nın gelecek hafta yapacağı faiz toplantısında faizi 10 baz puan indirmesini beklediğini bildirdi. Bu açıklamaların ardından Avrupa Merkez Bankası’ndan da faiz indirim beklentileri artmış durumda.

Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisi 52.8 beklenmekte. Ayrıca tüketim yoluyla enflasyon ve büyümeyi etkileyebilecek veri olan perakende satış verisi ise % 0.6 beklenmekte.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de inşaat PMI verisi 52.6 ile beklentilerin üzerinde açıklansa da AB ile İngiltere arasında uzlaşının bir türlü sağlanamaması sterlini baskı altında tutmaya devam ediyor. Fed faiz kararı sonrası doların zayıflamasıyla güçlenen GBP/USD paritesi 1.2848 seviyesinin altında kaldığı sürece satış baskısı altında olacaktır. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney dün yaptığı konuşmada, merkez bankaları ve hükümetlerin koronavirüsün ekonomik etkisine yanıt olarak güçlü ve zamanında adımlar atmalarını beklediğini ifade etmişti. Bu görüş İngiltere Merkez Bankası’nın da ilk toplantıda faiz indirimine gideceği yönünde algılandı.

Bugün İngiltere ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan hizmet sektörüne ait açıklanacak PMI verisinin 53.2 açıklanması bekleniyor. Veri sonrası sterlin çaprazlarında volatilite yükselebilir.

PETROL: Gece yarısı ABD’de Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları 1.69 milyon varil artış gösterdi. Cezayir Enerji Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Muhammed Arkab yaptığı konuşmada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle piyasadaki tüketilmeyen petrol miktarının çekilmesiyle üretimde yeni ve önemli bir kesinti olasılığının tartışılacağını belirtirken günlük üretim kesintisinin 600 bin varil olma konusunda OPEC üyeleri arasında görüş birliği olduğunu savundu. OPEC’ten beklenen üretim kesintileri petrol fiyatlarının güçlü kalmasını sağlamakta. OPEC 5-6 Mart tarihlerinde toplanacak.

Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Haftalık ham petrol stoklarının 2.8 milyon varil artması bekleniyor. Geçen hafta açıklanan veride stoklar 0.5 milyon varil artış göstermişti. Petrol verileri sonraı petrol fiyatlarında volatilite artabilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.1400 seviyesinin kırılması halinde önce 6.1580 ve arkasından 6.1760 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.1050 seviyesinin kırılması halinde önce 6.0750 ve arkasından 6.0290 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USD/TRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1140’nin kırılması halinde önce 1.1100 ve arkasından 1.1045 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1160 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1213 ve arkasından 1.1235 direnci test edilebilir.

EUR/USD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1649 seviyesinin kırılması halinde önce 1657 ve arkasından 1666 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1633 desteğinin altında önce 1624 ve arkasından 1610 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2796 desteğinin altında önce 1.2731 ve arkasından 1.2671 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2825 seviyesinin üzerinde 1.2848 ve arkasından 1.2917 direnci test edilebilir.

GBP/USD

DAX30

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 11.862 seviyesinin kırılması halinde önce 11.732 ve arkasından 11.589 desteğine doğru düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 12.033 direncinin üzerinde önce 12.214 ve arkasından 12.363 seviyesine kadar yükseliş görülebilir.

DAX30

USOİL

USOİL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 48.21 seviyesinin üzerinde önce 48.71 ve arkasından 50.04 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 47.64 seviyesinin altında önce 46.50 ve arkasından 45.21 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.