Fiyatlamalarda FED Etkisi Sürüyor!

Fiyatlamalarda FED Etkisi Sürüyor!

Serkan İşlek  | 20.06.2019 16:45

Fiyatlamalarda FED Etkisi Sürüyor! - IşıkFX Akşam Bülteni 20.06.2019

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün sona eren toplantısından sonra yapılan açıklamanın ve FED Başkanı Powell'ın faiz indirimine kapı aralayan ifadeleri sonrası ABD tahvil faizlerinin yüzde 2’nin altına sarkması ve Temmuz ayı faiz indirimi beklentisi yüzde 100'e ulaşmış durumdayken ihtimaller 25 ila 50 baz puanlık faiz indirimi arasında değişkenlik gösteriyor. Bu durum ve aşağı yönlü risklerin ABD ekonomisinde dahi hissedilmeye başlanması kısa vadeli olarak gelişmekte olan para birimlerine olumlu yansırken TL varlıklarının da pozitif nemalandığı görülmekte. Bugün için dünün yankıları ve yorumları devam ederken Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, FED'in dün sona eren FOMC toplantısında faizleri değiştirmeme yönünde aldığı kararın, ekonomide büyüme yavaşlarken verilerin güçlü ekonomik performansı işaret etmeye devam ettiği görüşü ile tutarlı olduğunu bildirdi. Yatırım Bankası Goldman Sachs ise FED'in Temmuz ve Eylül aylarında gösterge faizi 25'er baz puan düşürmesini beklediğini ve eğer haber akışı hayal kırıklığı yaratırsa indirimin 50 baz puan olma olasılığının göz ardı edilmediğini kaydetti.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin ardından başkanlığı için ismi konuşulan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, ECB’nin finansal krizle mücadele için gerçekleştirdiği tahvil alımlarının yasal ve bankanın politikasının bir parçası olduğunu söyledi. Bu arada İtalya, yüksek kamu borcu nedeniyle Avrupa Birliği'nin (AB) disiplin yaptırımlarından kaçınmak için 2019 yılı bütçesinde gerçekleşmesi beklenen 5.2 milyar Euro tutarındaki iyileşmeyi kullanmayı önereceği öğrenildi.

Ticaret gerginliğinde ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile birlikte G20 zirvesinde yapılacak Trump-Xi görüşmesi öncesinde Çin Başbakan Yardımcısı Lui He ile bir araya geleceklerini duyurdu. Çin tarafı ise iki ülke liderinin G20 zirvesinde yapacakları görüşmede taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının hemen çözülmesinin beklenmediği ancak bunun müzakerelerde yeni bir aşamanın başlangıcı olabileceği ifade edildi. Ayrıca Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin tarifelerle tehdit etme davranışının son bulması gerektiği ve ticaret savaşının devam etmesinin ABD ekonomisine zarar vereceği yenilenerek Çin’in müzakere konusundaki duruşunun tutarlı olduğu ve temel taleplerinin karşılanması gerektiği vurgulandı.

İngiltere’de liderlik yarışında Boris Johnson ve Micheal Gove son iki aday olurken 21 Temmuz’da yapılacak seçimle birlikte Brexit’in yol haritası çizilecek. Bununla birlikte gün içinde İngiltere Merkez Bankası (BOE), faiz oranını yüzde 0.75 seviyesinde sabit tutarken varlık alım programında da değişikliğe gitmedi. Banka tarafından yapılan açıklamada ise anlaşmasız Brexit algısının arttığını, enflasyonun bu yıl yüzde 2’nin altına düşmesini beklediklerini raporladı.

İran konusunda ABD ordusuna ait droneların İran tarafından Hürmüz Boğazı yakınlarında düşürülmesi gerginliği artırırken İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami, sınırların İran’ın kırmızı çizgisi olduğunu belirterek Tahran’ın savaş arayışında olmadığını ancak kendisini savunmaya da hazır bulunduklarının altını çizdi.

Yurtiçinde Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Nisan sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2018 yılı sonuna göre yüzde 3.4 oranında artışla 120.6 milyar dolar olurken haber akışında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan S-400 füze savunma sistemleri anlaşmasının uluslararası kurallara uygun olduğunu söyledi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları kurda yukarı yönlü hareketlere neden oldu. Erdoğan, faizin zarar verdiğini ve yüksek faiz politikasına karşı olduğunu savunurken Trump ile yapacağı görüşme için S-400 konusunda yaptırım konusunu konuşacağını, yaptırım olması durumunda karşılık vereceklerini dile getirdi. Günün geri kalanı için Mayıs ayı merkezi borç stok verisi açıklanırken küresel piyasada yine jeopolitik risk unsurları etkili olmaya devam edebilir.

Dolar Endeksi

EURUSD


Avrupa kanadında Brexit belirsizliği İngiltere’deki seçim süreci nedeniyle devam ederken seçilecek başkanın çizeceği yol haritası, Brexit akıbetini belirleyecek. Bunun dışında İtalya Başbakanı Guisppe Conte, AB’nin disiplin yaptırımdan kaçınmak adına AB Komisyonu’na mektup göndererek özel bir muamele istemediklerini ancak 2019 yılı bütçesinde gerçekleşmesi beklenen 5.2 milyar Euro tutarındaki iyileşme talep edeceklerini dile getirdi. Öte yandan ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kararları piyasa hareketine göre tepki olarak almadıklarının altını çizerken parasal genişleme ve faiz indirimi seçeneklerinin masada olduğunu söyledi. ECB Üyesi Olli Rehn ise ticaret gerilimlerinin şu anda en büyük endişe olduğunu ve ABD ile Çin başkanlarının gerilimi azaltmasını beklediklerini dile getirirken Fransa ve Almanya’nın Euro Bölgesi’ni güçlendirme adına iş birliği yapması gerektiğini savundu. ABD kanadında FED sonrası Dolar endeksi ve tahvillerindeki düşüş göze çarparken paritenin yukarı yönlü hareketlerinin bugüne de taşındığı görüldü. FED Başkanı Jerome Powell’ı görevden almayı düşünen ABD Başkanı Donald Trump’ın ne yapacağı merak konusu iken diğer yandan da Çin ile karşılıklı restleşmenin devam ettiği dönemde G-20 zirvesinde iki ülke liderinin görüşmesi hem risk iştahında hem de dolar varlıkları ve dolayısıyla paritede belirleyici etken olabilir. Teknik anlamda 1.1300’e kadar yükselen ve bu seviye üzerinde tutunmaya çalışan parite için alıcılı seyirde 1.1330-1.1345-1.1370-1.1390 dirençlerine kadar yükselişler sürebilir. Aşağı yönlü hareketler içinse 1.1285-1.1265-1.1240-1.1215 destek seviyeleri karşımıza çıkmakta.

EURUSD

USDTRY


Yurtiçinde sakin bir günü geride bırakırken FED’in dünkü faiz kararı ve açıklamaların yankısının bugüne de taşınmış olması ile kur tarafındaki geri çekilmeler belirgin şekilde görülmekte. Ancak gün içinde S-400 konusunda anlaşmanın kurallara uygun olmasını ve teslimatın yapılacağını bilgisini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD kanadından yaptırım uygulanması durumunda karşılık verileceğini dile getirirken Trump ile diyaloglarının gayet iyi olduğunu ve G-20’de S-400 ve yaptırım konularını konuşacağını iletti. Erdoğan ayrıca yüksek faizin yüksek enflasyonu tetiklediğini savunurken yüksek faiz politikalarına karşı olduğunu belirterek TCMB’ye faiz indirmesi konusunda mesaj yolladı. ABD kanadında ise FED sonrası söylemler devam ediyor. Son olarak Moody’s ve Goldman Sachs, FED’in faiz artırmamasının tutarlı olduğunu belirtirlerken Temmuz ayında 25 baz puan faiz indirilmesini beklediklerini açıkladılar. Tabi, FED gibi en majör merkez bankasının dahi söylemlerde güvercinleştiği ve piyasanın günlük-güneşlik olmadığını yansıtması diğer tüm merkez bankaları için şapkanın öne konup yol haritalarını tekrar güncellemeye itebilir. Bu yönüyle TCMB tarafında da son zamanlarda sıkça dile getirilen faiz indirimi konusunda elinin güçlendiğini söyleyebiliriz. Kısa vadede her ne kadar TL ve gelişmekte olan para birimlerine pozitif yansıyan FED’in bu durumu, uzun vadeli alarm niteliğinde olabilir. Zira FED, şuanda ekonomik verilerin kötü olduğu için değil enflasyon başta olmak üzere uzun vadeli planların kontrol altında tutunması için böyle bir yola başvurduğunu belirtmekte fayda var. Kur için ABD’nin ilk sırada ticaret gerginliği olmak üzere dış politikası önemle takip edilecekken yurtiçinde S-400 sorunsalı ve hafta sonunda gerçekleşecek İstanbul seçimleri ile siyasi belirsizliğin ortadan kalkıp uzun vadeli ekonomi politikalara odaklanma fırsatının nasıl değerlendirileceği belirleyici olabilir. Teknik olarak, 50 günlük üssel ortalamadan FED sonrası 100 günlük üssel ortalama olan 5.73 seviyesine kadar gerileyen döviz çifti için bu bölgenin destek olduğu gözlemlenmekte. Geri çekilmelerin devamında 5.7340-5.7100-5.6915-5.6800 destekleri izlenecek. Yukarı atakların görülmesi durumunda ise 5.7740-5.8000-5.8290-5.8500 direnç seviyeleri gündeme gelebilir.

USDTRY

GBPUSD


ABD tarafında piyasaların odaklandığı FED/FOMC toplantısında faiz oranı yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit bırakıldı. Alınan kararlarda sürdürülebilir ekonomik büyüme konusunda belirsizliklerin arttığı vurgulanırken gelecekteki politika ayarlamaları konusunda ‘’sabırlı’’ olunacağı ifadesinin metinden çıkartılması dikkat çekti. Büyüme beklentilerinin sabit bırakmasının yanı sıra İşsizlik Oranı beklentilerinde de olumlu revize gerçekleştirdi. FED’in enflasyon tahminlerindeki sert revizeler faiz indirim ihtimalini yüksek oranda güçlendirdi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan FED Başkanı Jerome Powell’ın küresel büyümeye vurgu yapmasıyla birlikte 2019 yılı içinde faizlerde indirime gideceğinin sinyalini vermesi dolar varlıklarında değer kayıplarına neden oldu. İngiltere tarafında ise bugün piyasaların odak noktası Mali Politika Komitesi toplantısında alınacak kararlardaydı. BOE, piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranını 0.75 sabit tutarken varlık alım programında da değişiklik yapmadı. Ayrıca BOE’nin, anlaşmasız Brexit riskinin arttığına işaret etmesi ve bu yıl enflasyon tahminleri yüzde 2 hedeflerinin altında olacağını yönündeki ifadeleri alıcılı seyri bir miktar baskıladı. Siyasi tarafta ise, liderlik yarışının dördüncü turunda Boris Johnson lider kapatırken son tura kalan diğer aday Çevre Bakanı Michael Gove oldu. Brexit konusunda sert açıklamaları bulunan Johnson’ın seçimler sonrası izleyeceği politika merak uyandırırken diğer taraftan endişeleri arttırdı. Günün devamında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in açıklamaları önem arz ederken Brexit konusunda gelebilecek açıklamalar hareketlilik yaratabilir. Teknik olarak 1.2640 desteği önemli olurken buranın geçilmesi halinde 1.2600, 1.2580, 1.2540 takip edilebilir. Aksi yönde yukarı yönlü atakların hız kazanması halinde ise 1.2700, 1.2740, 1.2780 seviyeleri önemli olacaktır.

GBPUSD

BRENT PETROL


ABD'nin ham petrol stoklarının beklentilerin üzerinde düşmesi ve OPEC+'nın üretim kısıntısını yılsonuna kadar uzatmak için 1-2 Temmuz'da bir araya gelmeyi kararlaştırması ile FED'in güvercin tutumunu yoğunlaştırmasının yukarı yönlü atakları tetiklediği görüldü. Hafta içinde gerek API stokları gerekse EIA stoklarında hem daralma hem de beklentilerin oldukça gerisinde kalması alıcılı seyri desteklerken OPEC mensuplarının da toplantı tarihinde mutabık kalınması da bundan sonra odak noktanın bu toplantıya çevrilmesine neden oldu. Gün içindeki haber akışında Rusya'nın 2. en büyük petrol üretim şirketi Lukoil’den gelen açıklamalarda OPEC global arz kısıntısı anlaşmasının kaderi konusunda Rus petrol üreticileri arasında bir görüş birliği bulunmadığı belirtilerek belirsizliğin devam ettiği kaydedildi. Bunun dışında İran-ABD gerilimi de sürerken bugün İran sınırında ABD drone’u düşürülme vakası gerginliğinin biraz daha artmasına ve bölgedeki petrol yataklarının akıbetindeki belirsizliğin devam ederek arzın azalması ve petrol fiyatlarının artmasına yönelik bir unsur olarak karşımıza çıkmakta. Bu gibi jeopolitik riskler ve OPEC üyelerinden gelecek mesajlar önemli olmaya devam ederken teknik anlamda 20 günlük hareketli ortalaması olan 63.70 seviyesinin direnç olduğu görülmekte. Bu seviyenin üzerindeki kalıcı hareketler dahilinde 63.90-64.25-64.60-65.00 dirençleri test edilebilirken satıcılı seyirde de 63.25-62.80-62.20 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Küresel tarafta bütün dikkatlerin üzerinde olduğu FED/FOMC toplantısında faizler sabit tutulurken, FED Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamalarıyla birlikte değer metal yılın en yüksek seviyelerinde işlem gördü. Toplantı karar metninde yapılan değişiklikte 2019 yılı içinde faiz indirimine gidileceği yönünde sinyaller verildi. Karar sonrası FED Başkanı Powell'in yaptığı açıklamada büyümeyi desteklemek için bütün ekonomi araçlarımızı kullanmayı hazırız açıklaması, faiz indirimi yapmaya yakın olduklarını göstermiş oldu. Powell’ın küresel büyümeye yönelik endişelerini ifade etmesinin yanı sıra ABD verilerinin pozitif devam ettiğini belirtti. Bununla beraber Temmuz toplantısında faiz indirimine gitme ihtimalinin artmasıyla birlikte ABD 10 Yıllık Tahvil Faizlerinde 2.00 seviyelerinin altına kadar düşüşler gösterdi. Bu durum değerli metalde güçlü alımlara neden oldu. Ticaret savaşları cephesinde ise dikkatler bu ay sonunda yapılacak olan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping görüşmesine odaklanmış durumda. Diğer küresel risk unsurlarından Brexit konusunda, Başbakanlık seçimleri bugün gerçekleşen dördüncü oylama sonucunda Boris Johnson en çok oyu alırken son tura kalan diğer aday Çevre Bakanı Michael Gove oldu. Seçim sonrasında yeni liderin Brexit’e karşı nasıl bir politika izleyeceği merak uyandırmaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarında bir değişikliğe gitmezken anlaşmasız Brexit ihtimalinin arttığına vurgu yapması dikkatleri çekti. Günün devamında majör merkez bankalarından gelebilecek haber akışlarının yanı sıra ABD-ÇİN, ABD-İran, Brexit’e dair gelebilecek açıklamalar güvenli liman ürünlerinden ons altın fiyatları için etkili olabilir. Teknik olarak, yukarı yönlü ataklar için 1382 üzerinde kalıcı olması durumunda 1386, 1388, 1392 ve 1397 dirençleri gündeme gelebilir. Olası toparlanma hareketlerinde ise 1380, 1377, 1374 ve 1370 destekleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Serkan İşlek

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+