Para politikası tamam, sıra maliye politikasında!

Para politikası tamam, sıra maliye politikasında!

Investing.com  | 14.09.2018 14:02

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Faizin enflasyonu yükselttiğini belirterek faize karşı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün PPK öncesi TCMB'yi eleştirmiş ve kur 6,5570'e yükselmişti, ardından 625 bp'lık sert hamleye karşın kur 6,0 tabanını korudu.

Erdoğan bugün de TCMB'yi ''Bağımsızlık', haydi buyur bağımsızlık! Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar!' ifadeleri ile eleştirdi.

Piyasalar, faiz artışını olumlu karşılasa da hem OVP bekleyişi hem de hükümet ile banka arasındaki fikir ayrılığının devam etmesi nedeniyle sınırlı tepki verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 20 Eylül'de 3 yıllık OVP'yi açıklayacaklarını ve bu planla para politikasına sıkı maliye politikası ile destek vereceklerini açıkladı. OVP'deki reformların maliyetleri azaltması durumunda TL tarafında bir miktar değerlenme görülebilir.

Kısa vadedeki riskler için faiz artışı bariyer olsa da orta vadede istikrar için maliye politikaları oldukça önem arz ediyor, bu nedenle 20 Eylül'e kadar piyasalarda (bekle- gör) TL pozitif fiyatlamalar devam edebilir.

TL üzerinde enflasyon, kur, cari açık gibi ekonomik risklerin yanında siyasi ve jeopolitik riskler de etkili olduğu için toparlanma da zaman alabilir.

Bu haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanan USD/TRY kurunda 6,0 tabanının korunduğunu var sayarsak yeni haftada kurda düşüş isteği devam edebilir ve OVP'ye kadar beklenmedik bir gelişme yaşanmaması ile 6,0 seviyesi altına düşüşler görülebilir. Ancak OVP'den istenen sıkılaşmanın görülmemesi fiyatlamaları yukarı itebilir.

Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi kısa vadede 6,0 tabanı altında 5,70'i önemli destek olarak görüyoruz ve yazıda da belirttiğimiz TL pozitif gelişmelerle kurda bu seviyeye doğru düşüşler yaşanabilir. Aksi durumda görülecek yükselişlerde 6,40 ilk direnç olurken bu direnç üzerinde ise 6,65'i takip edeceğiz.

Temennimiz, iç ve dış faktörlerin etkisi ile sert kayıplar veren TL'de devam eden süreçte denge sağlanması ve yurt içinde sıkı maliye politikası ile giderlerin minimuma indirilmesi yönünde.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
İsa Civan
İsa Civan

TL nin istikrara kavusması oynakliktan kurtulmasi su ekonomik duzende ancak ve ancak ekonominin serbest piyasa kurallarina ve argumanlarina gore yonetilmesiyle gerceklesir. Kapali ekonomilerde faiz arttirimini silah olarak kullanmaya bilirsiniz fakat kapitalizmin tam gobegindeyken her seyi özelleştirmisken serbest piyasa ekonomisini boburlenerek benimsedigimizi ovunerek haykirirken faiz konusunda duygusal davranmak mantik dışı kayiplara sonuçlara sebep oluyor. romantizmi birakmak artık gercekci olmak gerekiyor. Ayrıca dis guclerin maniplasyonlari karsisinda drenebilmemiz icin uzun vadede ve hizla karma ekonomik modele gecmemiz gerekiyor. olmazsa olmaz ihtiyaclarimizi mutlaka devlet girisimi ile saglamaliyiz. fakat kurulacak bu devlet isletmelerini verimli kilmak için bugüne kadar edindigimiz tecrubelerimizi hayata gecirmemiz gerekiyor. bu yapisal degisim arzu ettigimiz guclu turkiyenin olmazsa olmazidir. Çin ve rusya abd karsisinda ancak bu yontemle ayakta durup direnebiliyorlar.  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 19:30 GMT· Cevap
Fatih Eski
Fatih Eski

Ovp de kiralara dair (arac ve bina) ve baslamamis yatirimlarin ertelenmesine dair (kanal istanbul, 2. Ve 3. Nukleer santral vb) vs tasarruf onlemleri olacak, buyume 3-4 hedeflenecek, rahip de 12 Ekim de salinacak, ama bunlarin hic biri yapisal problemleri cozmuyor, TR acilen ithal tuketici urunlerine ticaret savaslari bahanesiyle ek gumruk vergisi getirerek yerli urunlerin tuketimini tesvik etmeli ve ithalata dayali tum uretimler tek tek tespit edilerek yerli uretim yatirimlari ile ikame edilmeli.  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 15:01 GMT· 1 · Cevap
Ahmet Şahan
Ahmet Şahan

Enfelesyon tabana nufuz etmedi daha tabana hisedilirse $ 7500  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 14:26 GMT· Cevap
Ahmet Şahan
Ahmet Şahan

Enfelesyon tabana nufuz etmedi daha tabana hisedilirse $ 7500  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 14:25 GMT· Cevap
Berkan Boyalı
Berkan Boyalı

Sayın Erdoğan Dolardaki sert yükselişi rahip bahanesiyle trumpa ,Enflasyondaki yükselişleride faizi bahane edip tcmb ye yüklediekonomi kötüye gittiği halde kendisini bu sorumluluktan sıyırmış kurlardaki artış için trumpı , enflasyon yükselişi için tcmb yi hedef göstermiştir Harika bir stratejik zekaya sahiptir işler kötüye giderken kendini alkışlatabilen tek liderdirSayın Başkan politikayı çok iyi biliyor ve bu adam siyaseten mağlup edilemez ölene kadar kazanacaktır  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:53 GMT· Cevap
Berkin Srl
Berkin Srl

yahu merkez bankasınıda kendisi yönetiyor onunda başkanı olsun şaşırmam  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:40 GMT· Cevap
Bilgin Kaçak
Bilgin Kaçak

haydi hayırlı olsun şimdi direksiyon tcmb da. bakalım ne kadar direksiyonu tutabilecek göreceğiz.  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:20 GMT· 1 · Cevap
Çağdaş Demir
Çağdaş Demir

iç ve dış faktörlerin etkisi , evet haklısınız :)  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:18 GMT· Cevap
Hakan Güven
Hakan Güven

bütün suç merkez bankasına mı yıkılıyo şimdi   ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:18 GMT· Cevap
Halit Uzan
Halit Uzan

abicim daha nasıl sıkı para politikası uygulanacak @ ile 0 arasinda neredeyse bütün urunlere zam yapildi bırakın lüks ihtiyacları su ekmek en temel gida malzemelerine bile zam yapilmasi söz konusu simdi nereden sikarak bu politikayi yapacaklar. ben nereden yapmalari gerektigini söyliyim bakanliklara ayrilan odeneklerden yapin bu politikayı  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:17 GMT· Cevap
Emre Şahin
Emre Şahin

oraya el atmamıştı sadece başkanımız orayı da halledicek   ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:16 GMT· Cevap
Oktay Geresinli
Oktay Geresinli

imkansiz  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:16 GMT· Cevap
Volkan Odabaşı
Volkan Odabaşı

Umarız  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 12:13 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+