Piyasalar Hizmetler PMI Verilerini Bekliyor

Piyasalar Hizmetler PMI Verilerini Bekliyor

Murat Akel  | 05.02.2020 10:58

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST 100’ün küresel borsalara paralel sert yükselmesinin ardından Türk Lirası’nda biraz pozitif bir etki görülse de bu pozitiflik kalıcı olamadı. Son günlerde Suriye rejimi ile Türkiye arasında gerilim artarken ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ‘’NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız.’’ dedi.

Bugün yurtiçine dair önemli bir veri akışımız yok. Ancak Dolar TL’de 5.9880 seviyesi bizim için halen çok kritik bir bölge olduğundan özellikle bu seviyenin üzerinde sert alımlar görebiliriz.

ABD: Dün ABD’de açıklanan fabrika siparişleri beklentilerin üzerinde % 1.8 artış gösterdi. Ancak piyasada bir etki yaratmadı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri tekrar % 1.60 sınırına dayanırken dolar endeksi de 98.00 seviyesine doğru sert bir yükseliş yaşadı.

Bugün ABD’de önce Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncü verisi olan özel sektöre ait ADP tarım dışı istihdam verisinin 157K gelmesi bekleniyor. Ardından hizmetler PMI verisi 53.2 beklenirken hizmetler sektöründe son 2 aydır yukarı yönlü ivme görülmekte. Ancak bizim asıl dikkat edeceğimiz veri ISM imalat dışı PMI verisi olacaktır. ISM imalat dışı PMI verisinin 55.1 gelmesi beklenmekte. Veriler sonrası bugün dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde volatilite yükselebilir.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde aylık bazda açıklanan ÜFE verisi beklentilerin altında % 0.0 olarak gerçekleşti. Dolar endeksinde gördüğümüz güçlü yükseliş EUR/USD paritesinde düşüşe sebep oldu.

Bugün Euro Bölgesi’nde açıklanacak büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 52.2 gelmesi beklenmekte. Yine bölge ekonomilerinden gelecek hizmetler PMI verileri sonrası da euro çaprazlarında volatilite artabilir. Pazartesi imalat sektöründe gelen PMI verisi beklentiler çerçevesinde gerçekleşmişti.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de açıklanan inşaat PMI verisi beklentilerin hafif üzerinde 48.4 olarak gerçekleşirken sterlin çaprazlarında sabah gelen sert satışlar sonrası öğleden sonra toparlanma görüldü.

Bugün İngiltere ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan hizmetler sektörüne ait PMI verisinin 52.9 gelmesi bekleniyor. Veri sonrası sterlin çaprazlarında sert hareketlilik yaşanabilir.

PETROL: Dün akşam Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan özel sektöre ait haftalık ham petrol stokları 4.18 milyon varil artış kaydetti. Stoklardaki artışında etkisiyle petrol fiyatlarında düşüş eğilimi devam etti. OPEC, koronavirüs salgınının petrol talebini nasıl etkileyeceğini görüşmek üzere toplanma kararı aldı. Burdan çıkacak sonuçların petrol fiyatlamasını etkilemesi beklenebilir.

Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stoklarının 2.9 milyon varil artış göstermesi bekleniyor. Geçen hafta stoklar 3.5 milyon varil artış göstermişti. Petrol stoklarında beklentilerin üzerinde bir artış gelmesi fiyatları daha aşağı çekeceği gibi artışın beklentilerin altında olması ve azalış açıklanması halinde petrol fiyatlarında yükseliş görülebilir. Veri sonrası piyasada volatilite artacaktır.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.9880 seviyesinin kırılması halinde önce 6.0190 ve arkasından 6.0650 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.9750 seviyesinin kırılması halinde önce 5.9660 ve arkasından 5.9500 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USD/TRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1033’ün kırılması halinde önce 1.0996 ve arkasından 1.0963 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1057 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1070 ve arkasından 1.1095 direnci test edilebilir.

EUR/USD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1560 seviyesinin kırılması halinde önce 1564 ve arkasından 1569 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1556 desteğinin altında önce 1549 ve arkasından 1540 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.3010 desteğinin altında önce 1.2981 ve arkasından 1.2940 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.3046 seviyesinin üzerinde 1.3075 ve arkasından 1.3111 direnci test edilebilir.

GBP/USD

DAX30

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 13.238 seviyesinin kırılması halinde önce 13.178 ve arkasından 13.104 desteğine doğru düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 13.293 direncinin üzerinde önce 13.345 ve arkasından 13.380 seviyesine kadar yükseliş görülebilir.

DAX30

USOIL

USOIL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 50.35 seviyesinin üzerinde önce 51.50 ve arkasından 51.96 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 49.95 seviyesinin altında önce 49.44 ve arkasından 48.84 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.