Sabah Bülteni-Euro Bölgesinde İtalya Krizi

Sabah Bülteni-Euro Bölgesinde İtalya Krizi

Barışcan Yücel  | 29.05.2019 09:38

Dolar küresel bazda değer kazanmaya devam ederken dolar endeksi 97.75 seviyesinin üzerinde işlem gördü. ABD Conference Board (CB) Tüketici Güveni Mayıs ayında 134.1 ile hem beklentilerin hem de bir önceki seviyesinin üzerinde açıklandı. ABD Başkanı Trump'ın Japonya ziyaretinde yaptığı açıklamasında "Çinliler muhtemelen, masaya koydukları taslak üzerinde, tekrar müzakere etmeden önce, anlaşmaya varmayı diliyorlardı," dedi ve "Bir anlaşmaya varmak istiyorlar. Biz ise anlaşmaya hazır değiliz" ifadelerini kullanmasından sonra Çin tarafından gelen açıklamada ise ABD'nin ekonomik taleplerinin Çin'in 'temel çıkarlarına' aykırı olduğu ve ekonomik yapıya yönelik konuların müzakereye açık olmadığı vurgulandı. ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının tekrar alevlenmesi ile birlikte ABD vadeli endekslerinde satıcılı seyir görülürken Dow Jones endeksi %0.93 oranında değer kaybı yaşadı. S&P 500 endeksinde kayıplar %0.83'ü oranında yaşanırken, Nasdaq endeksi %0.39 oranında gerileme kaydetti. İtalyanın borçlarını kontrol altına alamaması nedeni ile ülkeye Avrupa Komisyonu tarafından 3.5 milyar Euro ceza verileceği haberleri ile İtalyanın borçları ve bu ülkenin büyüyen bütçe açığına yönelik endişelerin artması üzerine Avrupa Borsaları günü düşüşle kapattı.ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının yoğunlaşmasının küresel büyümenin yavaşlayacağına ilişkin endişeleri artırması ile birlikte petrol fiyatları iki günlük toparlanmanın ardından tekrar yönünü aşağı çevirdi. Asya hisse senedi piyasalarına baktığımızda ise Japonya Topix endeksi %0.9 oranında düşüş kaydederken, Şangay Bileşik endeksi %0.5 oranında azalma gösterdi.

Haftanın üçüncü işlem gününde açıklanacak verilere bakıldığında;

10:55 Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Beklenti -8K / Önceki -12K)

10:55 Almanya İşsizlik Oranı (Beklenti %4.9 / Önceki %4.9)

17:00 Kanada Merkez Bankası Faiz Oranı Kararı (Beklenti %1.75 / Önceki %1.75)

verileri dikkatle takip edilecektir.

EURUSD

Haftaya 1.1220 ana direnç seviyesi altında giriş yapan parite bu seviyeden aşağı yönlü bir şekilde baskılanarak son iki işlem gününde de satıcılı bir seyir izledi. Parite bu ana direnç seviyesi altında kalmaya devam ettiği sürece dolar lehine algının güçlü duruşuna devam edeceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.Aşağı yönlü işlemlerin devam etmesi durumunda 1.1103 ana destek seviyesini yakından takip edeceğiz. Ancak paritenin bu seviyelerde tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 1.1220 ana direnç seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1.1103 - 1.0980 - 1.0838

Direnç: 1.1220 - 1.1253 - 1.1285

ALTIN

Dün yaşadığı sert satış baskısının ardında 1278 desteğinde hız keserek dengelenen değerli metal Asya seansında alıcı bularak güne pozitif bir seyirle başladı. 1278 desteği korunmaya devam ettiği sürece değerli metalde yukarı yönlü algının korunduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Asya seansında başlayan yukarı yönlü seyrin günün geri kalan kısmında da devam etmesi durumunda 1291 ana direnç seviyesini yakından takip edeceğiz. Ancak yükselişlerin güçlenerek hız kazanabilmesi için bu ana direnç seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir.Aksi durumda dün yaşanan sert satış baskısı tekrar etkisini gösterebilir. Böyle bir senaryoda ise 1278 desteği güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1278 - 1266 - 1252

Direnç: 1291 - 1305 - 1316

GBPUSD

1.2668 referans seviyesinin altına gerileme kaydeden parite güne tepki alımları ile başlamış olsa da 1.2668 ana direnç seviyesi altında ki seyrini sürdürmeye devam etmektedir. Parite bu ana direnç seviyesi altında işlem görmeye devam ettiği sürece dolar lehine algının korunduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1.2607 ve 1.2529 destekleri karşımıza çıkmaktadır. Ancak Asya seansında başlayan tepki alımlarının devam etmesi durumunda ise 1.2668 ana direnç seviyesini yakından takip edeceğiz. Bu ana direnç seviyesinin aşılması durumunda ise 1.2723 direnci gündeme gelebilir.

Destek: 1.2607 - 1.2529 - 1.2395

Direnç: 1.2668 - 1.2723 - 1.2768

Orijinal Makale

Barışcan Yücel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.