YENİLEME 1-İtalya'da Başbakan Yardımcısı Salvini'nin yeni seçim çağrısında bulunmasının ardından Kuzey Birliği partisi güven oylaması önergesi sunacak

YENİLEME 1-İtalya'da Başbakan Yardımcısı Salvini'nin yeni seçim çağrısında bulunmasının ardından Kuzey Birliği partisi güven oylaması önergesi sunacak

Reuters  | 09.08.2019 14:46

YENİLEME 2-İtalya'da Kuzey Birliği Partisi'nin güven oylaması önergesi sunacağını açıklamasının ardından bankacılık hisseleri sert şekilde düşüş kaydetti

(İtalya bankacılık hisselerindeki düşüşle yenilendi)

Giuseppe Fonte / Gavin Jones / Sara Rossi

ROMA/MİLANO, 9 Ağustos (Reuters) - İtalya'da iktidardaki Kuzey Birliği Partisi'nin hükümeti düşürmek için Senato'ya güven oylaması önergesi sunacağını ve hızlıca erken seçimlere gidilmesini umduğunu açıklamasının ardından İtalya bankacılık hisseleri sert düşüş kaydetti.

Kuzey Birliği yaptığı açıklamada, "Zamanı boşa harcayanlar ülkeye zarar veriyor" dedi.

Kuzey Birliği partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini dün hükümet koalisyonunun aylar süren tartışmaların ardından artık işlemediğini ve ileriye dönük tek yolun yeni seçimler yapılması olduğunu belirtmişti.

Beklenmeyen bu açıklama, sağ kanat Kuzey Birliği ile koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi arasında yoğun bir kamuoyu çatışması dönemini izliyor ve euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisini daha derin bir siyasi belirsizliğe sürüklüyor.

Salvini, hiçbir koalisyon partisine ait olmayan Başbakan Giuseppe Conte'ye 5-Yıldız Hareketi ile kurduğu koalisyonun sadece bir yıl görev yapmasının ardından çöktüğünü ve "hızlı bir şekilde sözü seçmenlere geri vermeliyiz" dediğini ifade etmişti.

Conte daha sonra televizyonda yayınlanan kısa bir açıklamasında Salvini'nin İtalyanlara hükümeti neden düşürmek istediğini açıklaması gerektiğini söylemişti.

Conte, Salvini'nin bakanlarına yönelik saldırılarını artık kabul etmeyeceğini belirterek Salvini'yi "sloganlara" güvenmekle suçlamıştı.

Parlamento şu anda yaz tatili nedeniyle kapalı ve ne zaman tekrar toplanacağına karar vermek Senato başkanına kalmış durumda.

Yalnızca İtalyan siyasetinde nihai söz sahibi olan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın parlamentoyu feshetme ve seçim yapılmasına karar verme yetkisi bulunuyor.

İTALYA BANKACILIK HİSSELERİ SERT ŞEKİLDE GERİLEDİ

Kuzey Birliği partisinin açıklamasının ardından İtalya bankacılık hisseleri siyasi belirsizliğin etkisiyle sert düşüş kaydetti.

Sonbaharda erken seçim yapılması beklentisi, İtalya tahvil getirilerinin yükselmesini sağladı. Avrupa Birliği'nin İtalya'ya yüksek borcu nedeniyle disiplin prosedürü uygulamasının önlenmesinin ardından İtalya'nın sonbaharda 2020 bütçesini hazırlaması gerekiyor.

İtalya'nın bankacılık endeksi .FTIT8300 %4.8 geriledi. Banco BPM BAMI.MI ise %8.7 ile en fazla düşüşü kaydetti. Intesa ISP.MI ve UniCredit CRDI.MI sırasıyla %4.4 ve %5.8 geriledi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Canan Sevgili Redaksiyon Birsen Altaylı)

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+