Paris'te Airbus-Boeing rekabeti: 200 adetlik sipariş Amerikalı şirket için "can simidi" oldu

Paris'te Airbus-Boeing rekabeti: 200 adetlik sipariş Amerikalı şirket için "can simidi" oldu

Euronews TR  | 20.06.2019 20:06

Paris'te Airbus-Boeing rekabeti: 200 adetlik sipariş Amerikalı şirket için

53. Paris Havacılık Fuarı, Airbus ve Boeing (NYSE:BA) şirketleri arasındaki yine sipariş yarışına sahne olurken, Etiyopya ve Endonezya’daki kazaların ardından zor günler geçiren Amerikalı şirket, bir seferde 200 sipariş alarak yarışta, “ben de varım” dedi.

British Airways’in sahibi IAG’nin, sürpriz bir şekilde Boeing’in ürettiği ve son kazaların ardından şu anda havalanması yasak “737 MAX” tipi uçaklardan katalog fiyatı 24 milyar dolar değerinde 200 adet sipariş vermesi Airbus’ta büyük hayal kırıklığı yaratırken, Amerikalı şirket için ise bu satış adeta “can simidi” oldu.

Avrupalı Airbus yönetimi tarafından yapılan açıklamada, kaptırılan 200 uçak ihalesi için kendilerine bir şans daha verilmesi talep edildi ve ihalenin yeniden açılması istendi.

Airbus, fuarın başından bu yana 226’sı “A321” tipi olmak üzere toplam 363 sipariş aldı.

Boeing ise ilk kez, British Airways’e satılan 200 adet uçak dışında diğer siparişlerle ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Ancak fuarı izleyenlere göre, Boeing 11 adet “777” tipi kargo uçağı ve 20 adet yine kargo taşımak amacıyla üretilen “737-800BCF” tipi uçaklar için sipariş aldığını belirtiyor.

Boeing’in “737 MAX” tipi uçaklarının seferleri, Etiyopya Havayolları’nın ve ardından Endonezyalı Lion Havayolları’nın uçaklarının düşmesi ve iki kazada da toplam 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından askıya alınmıştı.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+