TL'deki negatif ayrışma devam ediyor

TL'deki negatif ayrışma devam ediyor

Investing.com  | 30.04.2019 14:34

TL'deki negatif ayrışma devam ediyor

Investing.com - 2018’in son çeyreğinde zayıflama gösteren ve Aralık ayında 50,0 eşiğinin altına inen Çin PMI verileri, Mart’ta bir miktar toparlanma göstermesinin ardından Nisan’da tekrar beklenti altında kaldı.

ABD kanadında bilançolarla ve beklentilerden iyi gelen verilerle yaşanan hisse yükselişler diğer borsalara da yaradı, ancak son hafta önce Kore’nin zayıf büyüme verisi, ardından Japonya göstergelerindeki düşüş ve bugün Çin’de PMI rakamlarının tekrar gerilemesi ile yükseliş ivmesi hız kaybetti. Küresel borsalarda Asya öncülüğünde yaşanan düşüşte bugün Avrupa olumlu büyüme verisi ile pozitif ayrışıyor.

Yurt içinde ise TCMB’nin 2. Çeyrek Enflasyon Raporu sunumunda yüksek risklere karşın yıl sonu beklentisini değiştirmemesi ve rezervler konusunda ikna edici bir açıklamanın olmaması ile fiyatlama TL negatif oldu.

Son haftalarda rezervlere dair tartışmalar, ABD ile uzayan S-400 anlaşmazlığı, İran’dan petrol ithalatına dair belirsizlik, YSK’nin netleşmeyen İstanbul seçimi belirsizliği ve siyasetteki yüksek tansiyon TL’nin gelişen ülke paralarından negatif ayrışmasına neden oldu.

Dün haftaya yükselişle başlayan USD/TRY kuru, bugün enflasyon sunumu ile 5,9850’ye yükselmesinin ardından 5,96 yakınında %0,25 primli fiyatlanıyor.

Doların, bugün küresel piyasalarda düşüş yaşamasına karşın kur zayıf TL ile yükselişine devam ediyor. Bugün rupi ve TL en çok değer kaybeden gelişen ülke paraları olarak negatif ayrışıyor.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Emir Güç
Emir Güç

doları düşürme gibi çabaları yok zaten şuan mb da doların müdahale de edilse yükseleceği kanaati hakim şuan amaç kademeli yükseliş ve yerel yerleşiklerin döviz hesaplarının eritilmesi. Bunu yaparken tekrar yerine döviz aldırmamak. Saygılar...  ... (Devamını Oku)

30.04.2019 12:05 GMT· 1 · Cevap
Ali Şahin
Ali Şahin

Hisse senetleri bedava şimdi toplayan karınca önümüzdeki 2 yıl sonrasına keyfine bakar ..  ... (Devamını Oku)

30.04.2019 12:04 GMT· 3 · Cevap
ali nazik
ali nazik

İstanbul seçimi şuana kadar çözülmesi gerekiyordu. Borsalarda ve ekonomiye yansıması hiç düşünülmüyor. Derhal çözülmesi gerekiyo  ... (Devamını Oku)

30.04.2019 12:03 GMT· Cevap
Eyup Yilmaz
Eyup Yilmaz

Dolar 6 ay bandında 6.50 tl ulaşır ve aşağı inmez bu gidişle  ... (Devamını Oku)

30.04.2019 11:56 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+