YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL Fed'den faiz indirim sinyaliyle 5.80'nin altında; seçim ve ABD ile ilişkiler takip ediliyor

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL Fed'den faiz indirim sinyaliyle 5.80'nin altında; seçim ve ABD ile ilişkiler takip ediliyor

Reuters  | 20.06.2019 09:20

YENİLEME 1-BONO&FX-Dolar/TL Fed'den faiz indirim sinyaliyle 5.80'nin altında; seçim ve ABD ile ilişkiler takip ediliyor

(Görüş ve detaylar eklendi.)

ANKARA, 20 Haziran (Reuters) - Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine gelecek ay kadar erken hazır olduğu sinyali ile güne 5.80'nin altında başladı.

Bankacılar bugün veri gündeminin takip edileceğini, haftasonu yapılacak İstanbul seçimlerinin beklendiğini belirtirken ABD ile ilişkiler ise piyasadaki yön belirleyici konumunu sürdürüyor.

Kur dün 5.9250'yi test ettikten sonra akşam saatlerinde 5.84'lü seviyelerdeydi. Fed sonrası 5.7750'ye kadar gerileyen kur saat 0908'de 5.7775/5.7800 seviyesinden işlem görüyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 6.1464/6.1495, euro/TL 6.5159/6.5196 seviyesindeydi.

Kur, Haziran ayında 5.6605'i test ettikten sonra geçen hafta Cuma günü 5.9340'a kadar yükseldi. Hem düşüş, hem yükselişte belirleyici etken ABD ile ilişkiler olmuştu.

Artan ticaret gerilimleri ve zayıf enflasyonla ilgili endişeleri değerlendiren Fed, gelecek ay kadar erken bir sürede faiz indirimleriyle küresel ve ülke içindeki ekonomik risklerle mücadele etmeye hazır olduğunu belirtti. politika faiz oranını yüzde 2.25 ile yüzde 2.5 aralığında sabit bıraksa da, son politika toplantısından bu yana yaklaşımı değişti.

Fed politika yapıcılarının birçoğu, yılın geri kalanına ilişkin faiz görünümlerini yaklaşık yüzde 0.5 puan düşürdü ve Fed Başkanı Jerome Powell diğer politika yapıcıların da faiz oranlarının düşürülmesi için daha güçlü gerekçeler gördüğünü söyledi.

Fed'in faiz adımları atmadan önce "sabırlı" olma taahhünden vazgeçmesi adım atmaya hazır olduğuna işaret ederken, Powell zayıf enflasyonu "geçici" olarak nitelendirmekten de vazgeçti.

Fed'in bu yılın ilerleyen zamanlarında olası faiz indirimleri sinyali vermesinin ardından küresel hisse senedi piyasaları yükselirken, dolar ve küresel tahvil getirileri geriledi.

Dolar endeksi .DXY dün %0.5 geriledikten sonra bugün de düşüşünü sürdürerek 96.942 seviyesinde bulunuyor. Endeks Mayıs ayında 98.371 ile iki yılın zirvesini görmüştü.

Fed kararının ardından ABD'nin 2 yıllık tahvil getirileri dün %1.737 ile Kasım 2017'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da bu hafta gevşeme sinyali vermişti. Küresel merkez bankalarının bu adımları TL'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan para birimlerine olan risk iştahını artırıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Küresel merkez bankalarının gevşeme sinyalleri TL için oldukça önemli. ABD faizlerinin daha da düşmesi risk iştahını, fon akımlarını destekleyecektir" dedi ve ekledi:

"TCMB için de önemli bir gelişme. Fed adımı faiz indirim sürecini de destekleyecektir. Bu desteğin, makro görünümden daha erken bir faiz indirimi sürecine dönüşmemesi halinde Türkiye için pozitif bir süreç. Bu süreçte TL için en önemli risk ise ABD ile ikili ilişkiler olmaya devam edecek."

VERİ GÜNDEMİ VE SİYASET İZLENİYOR

Bugün iç piyasada 1000'da Haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksi, 1430'da TCMB haftalık para ve banka istatistikleri ve 1700'da Mayıs ayı merkezi yönetim borç stoku istatistikleri takip edilecek.

Öte yandan piyasanın gündeminde tekrar kararı verilen İstanbul seçim süreci de yer alıyor.

Piyasalarda bu haftasonu tekrarlanacak İstanbul seçimi, sürecin yeni bir seçimi beraberinde getirip getirmeyeceği sorusunun yanıtı açısından izleniyor. 31 Mart seçimleri de benzer şekilde takip edilirken İstanbul'da seçim tekrarı kararı piyasalarda baskıya neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklkamada Ordu'da yaşanan VİP tartışmasıyla ilgili olarak yargının vereceği kararın Millet ittifakı İstanbul Büyükşehir Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun önünü kesebileceğini söyledi. ARTAN BORÇLANMA İHTİYACI İZLENİYOR

Bütçe açığının öngörülenin üzerinde artış göstermesi sonrası Hazine'nin artan borçlanma ihtiyacını nasıl karşılayacağı piyasada yakından takip ediliyor. Bu hafta ve geçen hafta düzenlenen ihaleler de bu kapsamda yakından takip edilirken artan borçlanma maliyetlerine karşın Hazine'nin borçlanma tutarlarını da programlarının ötesinde artırdığı görülüyor.

Bu ay toplam 11.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 9.3 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlayan Hazine, piyasadan 10.06 milyar TL, kamu dahil toplamda ise 13.1 milyar TL borçlanmıştı. Bugün sukuk ile 1.61 milyar TL ve programda olmayan 6 ay vadeli 2.07 milyar TL'lik borçlanma ile birlikte bu ay hedefler oldukça aşılmış durumda. yandan Hazine dün de kurumsal yatırımcılara yönelik 18 Haziran 2021 itfalı 8.01 ton karşılığı altına dayalı sukuk ihraç ettiğini açıkladı. artan borçlanma ihtiyacı sonrası ise hafta başında Merkez Bankası'ndan Hazine ihalelerinde en yoğun alıcı olan Piyasa Yapıcı (PY) bankalara yönelik bir adım geldi.

TCMB piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri (APİ) çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. ortalama fonlama maliyeti bu adım sonrası %23.78 seviyesinde oluşmuş durumda.

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde son işlem %17.83 , gösterge 2 yıllıkta %21.84 oldu.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+