Kazakhtelecom'un, Turkcell'in Kazakistan faaliyetlerini almak için verdiği teklifte şirketin değeri $600 mln olarak belirlendi-Kaynaklar

Kazakhtelecom'un, Turkcell'in Kazakistan faaliyetlerini almak için verdiği teklifte şirketin değeri $600 mln olarak belirlendi-Kaynaklar

Reuters  | 05.02.2018 12:50

Kazakhtelecom'un, Turkcell'in Kazakistan faaliyetlerini almak için verdiği teklifte şirketin değeri $600 mln olarak belirlendi-Kaynaklar

Olzhas Auyezov

ALMATİ, 5 Şubat (Reuters) - Kazakistan'ın en büyük sabit telefon operatörü Kazakhtelecom'un KZTK.KZ Turkcell ve Telia'nın ortak olduğu mobil operatör Kcell'i KCEL.KZ KCELq.L almak için yaptığı teklifte şirketin değeri yaklaşık 600 milyon dolar olarak belirlendi.

Kazakhtelecom'un Kcell'in yüzde 75'ini satın almak için teklif verdiğini Kazak rekabet kurumu geçen ay açıklamıştı. Turkcel TCELL.IS , Telia TELIA.ST ile ortak olduğu Fintur üzerinden Kcell'de yüzde 51 dolaylı hisse sahibi konumunda. Telia'nın ayrıca Kcell'de yüzde 24 oranında doğrudan hissesi bulunuyor.

Satış süreci hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Kazakhtelecom'un yaptığı teklifin Kcell'i yaklaşık 600 milyon dolar olarak değerlediğini ifade etti.

Görüşmelere yakın diğer bir kaynak da Kazakhtelecom'un teklif fiyatının Kcell'in 1 milyar dolara yakın olan piyasa değerinin yüzde 40 kadar altında olduğunu ifade etti. Ancak analistler geçen yıl Haziran ayından bu yana hisseleri yüzde 47 değer kazanan Kcell'in piyasa değerinin fazla yüksek olduğuna da dikkat çekiyor.

Kazakhtelecom ve Telia konu hakkındaki sorulara cevap vermedi.

Turkcell ve Telia, sırasıyla yüzde 41.5 ve yüzde 58.6 pay sahibi oldukları Fintur'dan geçen yıl çıkmayı planlıyorlardı. Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu çıkışın bu yıla kalabileceğini de belirtmişti.

Kazakistan'ın yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova'da faaliyet gösteren Fintur Gürcistan faaliyetlerini yürüten Geocell'i 153 milyon dolara satmak için Silknet JSC ile geçen ay anlaştı.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Can Sezer; Redaksiyon Birsen Altaylı)

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.