Bardağın dolu tarafından bakan piyasalarda yükseliş hızlanıyor

Bardağın dolu tarafından bakan piyasalarda yükseliş hızlanıyor

Investing.com  | 30.06.2020 11:10

Salgının etkili olduğu Şubat ayında 35,7’ye gerilerek rekor daralma gösteren Çin imalat PMI, Mart ayında yeniden büyüme eşiği olan 50,0 seviyesi (52,0)’ne yükselmişti, ancak bunun hızlı daralma sonrası bir atak mı olduğunun teyidi için sonraki aylar önemliydi ve imalat PMI, Nisan’da 50,8, Mayıs’ta 50,6 gelmesinin ardından Haziran’da da 50,9’a yükselerek toparlanma sürecinin olumlu işlediğini gösterdi. Öte yandan Çin Merkez Bankası, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeye devam edileceğini ve borç verme oranını da düşüreceğini açıkladı. Bu destekle sektörlerdeki canlılığın artması hedeflenirken son göstergeler kararın olumlu etki sağladığına işaret ediyor.

ABD tarafında ise konut satışları Nisan’da %21,8 oranında daralarak son 10 yılın en sert düşüşünü yaşamasının ardından Mayıs’ta %44,3 artarak rekor yükseliş gösterdi. Satışlardaki artışta düşük olan faiz oranlarının yanında kredi desteğinin etkisi var. Benzer durum ülkemizde de yaşanıyor, konut kredisi başvurularında rekor artış var. Düşük faiz oranları ve kredi desteği talebi artırırken fiyatları da yükseltmiş durumda, ancak hem ülkemiz hem de ABD için bu durum şimdilik olumlu görünse de geri ödemeler takip edilecek. ABD’de işsizlik oranının bu aylarda da artması bekleniyor ve salgın sürecinde işsiz kalan kesimin iş bulma sürecinin de zaman alması bekleniyor. Fed de belirsizliğin en yüksek olduğu alanının istihdam-işsizlik olduğunu çok defa vurguladı ve desteklerin de devam etmesi gerektiğini belirtti. Yine ülkemizde işsizlik oranı zaten yüksek ve henüz pandemi süreci açıklanmış değil, ayrıca sorunlu kredi oranları da yüksek. S&P bu konuda yüksek risk olduğuna dair geçen hafta açıklama yapmış ve 2021’de sorunlu kredilerin 2 katına çıkabileceğine dikkat çekmişti. Yani salgın henüz devam ederken ekonomik ve sosyal kısıtlamalar gevşetildiği için Nisan ayına göre sıçrama var, ama reel sektör henüz belini doğrultmuş değil, dolayısıyla borç ödeme güvenilirliği de sağlanmış değil.

Piyasalar ise hiç işin bu tarafında değil, tamamen verileri ve destekleri fiyatlıyor. Haziran ortasındaki satışlar yerini yeniden yüksek risk iştahına bıraktı. BİST 100 de hem küresel olumlu hava hem de artan yerli alımları ile bugün 116 bin puan üzerinde işlem görüyor. USD/TRY kuru ise 6,85’teki yatay seyrini koruyor. Kur tarafında enflasyon rakamları önceki bu dar aralığın devam etmesi bekleniyor.

TCMB, bu ayki PPK toplantında enflasyon ve cari açıktaki yükseliş beklentisi nedeniyle faiz indirimine ara verdi ve bugün açıklanan verilere göre Mayıs ayında dış ticaret açığı %102,7 artarak 1 milyar 687 milyon dolardan, 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Mayıs ayında %90,9 iken, 2020 Mayıs ayında %74,5'e geriledi. ihracat 2020 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,9 azalarak 9 milyar 967 milyon dolar, ithalat %27,8 azalarak 13 milyar 387 milyon dolar oldu. Enflasyonun ise yeniden %12 üzerine çıkması bekleniyor. Yani yakın vadede merkezin faizler indirimi yapması pek olası görülmüyor, ancak hem Türkiye ekonomisi hem de dünya ekonomisi için risk devam ediyor, çünkü DSÖ pandemide en kötünün henüz görülmediğini söyledi. Otoritelerin ekonomik ve sosyal faaliyetleri açması insanlarda en kötü geride kaldı algısı yaratsa da vakalar ve açıklamalar öyle olmadığını gösteriyor. Dolayısıyla Nisan ayına göre yaşanan toparlanmanın olumlu sürecin başlangıcı olduğunu söylemek de zorlaşıyor.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
İlker Arslan
İlker Arslan

Emeğinize sağlık teorik bilgilere hakim olsamda herkesin anlayacağı dilde kaleminiz var,iyi çalışmalar :’)  ... (Devamını Oku)

30.06.2020 23:49 GMT· Cevap
Mazury
Mazury

Teşekkürler   ... (Devamını Oku)

30.06.2020 09:53 GMT· Cevap
Özlem Özsu
Özlem Özsu

Yersiz bir yükseliş sanki.   ... (Devamını Oku)

30.06.2020 08:27 GMT· 3 · Cevap
ömer GUZAY
ömer GUZAY

Eksik olmayın yazıların takibimizde.   ... (Devamını Oku)

30.06.2020 08:27 GMT· Cevap
Volkan Akgul
Volkan Akgul

Teşekkürler...  ... (Devamını Oku)

30.06.2020 08:26 GMT· Cevap
alperen üzüm
alperen üzüm

🤣🤣🤣  ... (Devamını Oku)

30.06.2020 08:18 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.