Bugün özellikle USDTRY ve EURUSD hareketli olacak

Bugün özellikle USDTRY ve EURUSD hareketli olacak

Kemal Zenbel  | 12.09.2019 09:34

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. Sabah saatlerinde 5.80 civarına yükselen dolar kuru ardından gelen kar satışlarıyla 5.75 civarına geriledi.

Bugün gözler PPK toplantısı sonrası açıklanacak faiz kararında olacak. Beklentiler faizlerin 250bps düşürülmesi yönünde. 250-300bps faiz indirimi fiyatların içerisinde olabilir. Bu bant üzerinde veya altında gelebilecek faiz indirimleri hareketlilik yaratacaktır. 300bps üzeri gelebilecek bir indirim TL’de zayıflamaya neden olabilir. 250bps altında bir indirim ise TL’de değerlenmeye neden olacaktır.

ABD: ABD’de çekirdek ÜFE aylık bazda %0.2 olan beklentinin üzerinde %0.3 olarak açıklandı. Yıllık bazda ise %2.2 olan beklentinin üzerinde %2.3 artış sağlandı. ABD’den gelen güçlü veriler ve ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler ABD 10 Yıllık faizlerini ve dolar endeksini yukarı çekmeye devam etti.

Bugün ABD’de enflasyon verileri açıklanacak. Beklentilerin üzerinde gelebilecek veriler dolar endeksi ve faizleri yukarı çekmeye devam edebilir. Zayıf bir enflasyon ise geri çekilmelere neden olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. EUR/USD paritesinde mevcut zayıf görünümün devamını izledik. Özellikle bugünkü ECB toplantısı öncesinde euro’daki zayıflık dikkat çekiciydi ve parite 1.10 altını test etti.

Bugün ilk olarak ECB faiz kararı takip edilecek. Piyasada faiz konusunda net bir beklenti yok. Ancak 10bps indirim fiyatların içerisinde gözüküyor. Faiz kararı sonrası gözler Draghi’de olacak. Draghi’nin para politikasına ilişkin söylemleri kritik olacak. Eğer genişlemeci bir sinyal verirse paritedeki baskının devamı beklenebilir. Aynı zamanda ECB, büyüme ve enflasyon beklentilerinde aşağı yönde revizyon yapabilir. Olası revizyonlarda bunun boyutu önemli olacak.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Brexit konusunda ise yeni bir gelişme yaşanmadı. Dolar endeksindeki güçlenmeye bağlı olarak GBPUSD paritesinde sınırlı da olsa aşağı yönde hareketler izledik.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Olası Brexit gelişmeleri önemli olacaktır.

ASYA: Bugün Asya piyasalarında gündem sakin. Ticaret savaşına ilişkin artan olumlu beklentiler Asya piyasalarını olumlu anlamda destekliyor. Son habere göre, Çin, ticaret müzakereleri öncesi ABD'den tarım ürünü ithal etmeyi değerlendiriyor.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim sürüyor. Yukarıda 5.82 ilk kritik eşik olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 5.90 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 5.65/5.60 bölgesi ana destek olmakla birlikte 5.73 ara destek olarak izlenebilir. Genel resimde geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edecektir.

USDTRY

EUR/USD

Paritede zayıf eğilim ön planda. Bugünkü gelişmelerle birlikte paritede yüksek oynaklık olacaktır. Kısa vadede 1.1070’i önemli direnç olarak izliyoruz. Bu eşik altında kalındığı sürece yükselişler kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Aşağıda ise 1.1000 ara destek konumunda. Bu seviye altında baskı artacaktır.

EURUSD

ALTIN

Ons altında geçen hafta gelen kırılmadan sonra satış baskısı devam ediyor. Ancak kısa vadede bir yataylık görmekteyiz. Yukarıda 1502 önemli olacak. Bu seviye altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Bu kapsamda alt bant olan 1485 civarı yeniden test edilebilir. Ons’un 1502 üzerine yükselmesi durumunda toparlanma hareketi görebiliriz.

ALTIN

GBP/USD

Paritede teknik sıkışma görmekteyiz. Aşağıda 1.23 kritik destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa baskı görebiliriz. Yukarıda ise 1.2360 ilk direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.2380 ve 1.24 hedeflenebilir.

GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.700’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. Aşağıda ise 9.900 ve 9.200 kademeli alım yerleri olarak izlenebilir.

BTCUSD

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+