Dünya Borsaları Bülteni

Dünya Borsaları Bülteni

Tolga Kudaloğlu  | 14.11.2019 11:02

ABD Piyasaları

• ABD endeksleri ticaret anlaşmasına ilk atılan adımlardan sonra yeni somut adım gelmemesi nedeniyle dünü ağırlıklı olarak düşüş ile kapattı. Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell dün yaptığı konuşmada ekonomik göstergelerin negatife dönmediği sürece para politikasına müdahale etmeyeceklerini ifade etti. S&P 500 endeksi 0.07% ve Dow Jones 0.33% puan yükselirken, Nasdaq 0.05% düşüş ile kapattı.

• Teknoloji ve servis sağlayıcısı Tech Data’nın (NASDAQ:TECD) hisse başına 130 dolar, toplamda da 5.4 milyar dolar karşılığında Apollo Global Management’a (NYSE:APO) satıldığı açıklandı.

• Dış giyim markası Canada Goose (NYSE:GOOS) hisse başına beklentilerin 0.13 kanada doları üzerinde 0.57 kanada doları kar açıkladı. Ciro rakamları da beklentileri aşarken, pozitif görünümde Asya pazarı satışlarındaki yukarı yönlü ivme etkili oldu.

• Energizer Holdings (NYSE:ENR) son çeyrekte beklentilerin 12 cent üzerinde 93 cent kar açıkladı. Ciro rakamları da beklentileri aştı. Şirketin son dönemdeki pil ve otomotiv bakım sektörlerindeki satın alımları şirketin bilançosundaki satış kalemi üzerinde etkili oldu.

• Çin merkezli kahve zinciri Luckin Coffeee (NASDAQ:LK) son çeyrekte hisse başına 32 cent zarar açıklamasına karşın 37 cent zarar beklentisinin üzerinde kaldı. En büyük rakiplerinden Starbucks (NASDAQ:SBUX) ise son çeyrekte beklentileri aştı.

Nike (NYSE:NKE) ürünlerinin bundan sonra Amazon.com’da (NASDAQ:AMZN) satılmayacağı duyuruldu. Nike, ürünlerini kendi satış kanalları üzerinden satma kararı aldı.

• SmileDirectClub (NASDAQ:SDC) son çeyrekte hisse başına 83 cent zarar açıklamasına rağmen 98 cent olan zarar beklentisinin altında kaldı. Dental malzeme üreticisi şirketin, ciro rakamları da beklentileri aştı.

• RBC, Apple (NASDAQ:AAPL) için “ENDEKS ÜZERİ GETİRİ” görüşü paylaştı. Gerekçe olarak Apple ürünlerinin tüketicinin günlük hayatına entegre olması gösterildi.

• Tilray (NASDAQ:TLRY) üçüncü çeyrekte 34 cent zarar açıklayarak beklentilerin altında bir performans sergilemesine karşın ciro rakamları beklentileri aştı. Tilray üçüncü çeyrek bilançosu ile birlikte son 1 yıl içinde cirosunu 5’e katladı.

• Tesla (NASDAQ:TSLA) CEO’su Elon Musk, Avrupa’daki ilk fabrikasını Berlin’de açmayı planladığını duyurdu.

• Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba (NYSE:BABA) Kasım ayının son haftası Hong Kong’da halka arz edilmeye hazırlanıyor. 15 milyar dolar büyüklüğünde olması beklenen halka arz için tarihin bu hafta içinde netleşmesi bekleniyor.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları Salı gününden sonra Çarşamba gününü de kırmızı kapattı. FTSE 100 endeksi 14 puan, Dax30 endeksi 53 puan ve Euro Stoxx 50 endeksi 13 puan düştü.

• The British Land Company (LON:BLND) üçüncü çeyrekte bir önceki çeyrek 42 milyon pound olan zararını 440 milyon pounda yükseltti. Alışveriş merkezleri, süpermarketler ve perakende mağazalarından 436 milyon pound zarar elde eden şirketin net varlık değeri 5.4% azaldı.

• Marijn Dekkers, yatırım ve danışmanlık şirketi Novalis Life Sciences’ın yönetim kuruluna seçilmesinin ardından Unilever’deki (LON:ULVR) CEO’luk görevinden alındı. Marjin Dekkers, 2016 yılından bu yana şirketin CEO’su olarak görev alıyordu.

• Havayolu şirketi olan Wizz Air Holdings (LON:WIZZ) net karını 26% oranında arttırarak 327 milyon euroya, cirosunu da 22% oranında artışla 1.67 milyar euroya yükseltti

• Medikal cihaz tedarikçisi AMBU A/S (CSE:AMBUb) yılsonu kar ve cirosunu yukarı yönlü revize etmesi sonucu günü 25.2% yükselişle kapattı.

Tolga Kudaloğlu

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+