EUR Parçalandı, NZD Merkez Bankası Öncesi Sakin

EUR Parçalandı, NZD Merkez Bankası Öncesi Sakin

Kathy Lien  | 27.03.2019 06:33

Kathy Lien, BK Asset Management FX Strateji Müdürü

Zayıf veriler boğaları zapt edemedi. Konut başlangıçları, inşaat izinleri ve tüketici güveninde beklenenin üzerinde gerçekleşen düşüşlere rağmen, ABD hisse senedi piyasaları art arda ikinci günde de toparlandı. Konut piyasasındaki durgunluk sürpriz değil ancak Conference Board’un tüketici güveni raporu, bu ayın başındaki Michigan Üniversitesi raporundaki gelişmeye ve Şubat ayında hisse senetlerinde yaşanan ralliye ters düşüyor. USD/JPY çifti de artışlarını genişletti ancak bu çiftin özellikle son ABD verileri sonrasında düşüş yaşayacağına inanmaya devam ediyoruz. Risk iştahındaki gelişmenin yanında, Amerikan doları ABD verimlerindeki artıştan da destek gördü. Bu yıl bir artırım yapılmama planı hisse senetleri için pozitif olurken, döviz için negatif olan küresel belirsizlik bir etken. Ralli burada fos çıkabilirken, eğer daha da yükselirse, satıcılar 111 seviyesine yükselecektir. Ticaret dengesi yarın açıklanacak ve imalat aktivitesi yavaşlamayı sürdürürken, bir önceki ay açık rekor bir yüksekliğe ulaşmıştı, yani bir toparlanma olası. Bugünün ekonomi raporları dolara zarar vermediyse, Çarşamba günkü ticaret raporu da muhtemelen vermez.

En kötü performansa sahip olan döviz, 1,1300 altında 1,1250’ye yönlenen euro oldu. Diğer tüm majörler yükseldi, bu nedenle EUR/USD eğilimi etkiliyor. Bu hareketi ilginç kılan şey, Euro bölgesinde yayınlanan majör bir ekonomi verisi olmaması ve Hazine oranlarını yükselişle takip eden Alman verimleri. Avrupa oturumu esnasında Haziran ayında ayrıntıların yayınlanmış olma ihtimali de dahil olmak üzere TLTRO-3 ile ilgili kimi değerlendirmeler oldu ancak aynı zamanda EUR/USD 1,1325 yolundaydı ve New York oturumu açılana kadar da düşüşe yönlenmedi. Yine de, Euro bölge ekonomisinin meseleleri oldukça iyi biliniyor ve 10-yıllık negatif Alman verileri ile çift, Amerikan dolarındaki toparlanmadan dolayı en sert darbeyi aldı.

Parlamento üyelerinin May’in anlaşmasını anlaşmasız veya tümden iptal edilen bir Brexit’e göre daha iyi bir alternatif olarak görmeye başladığına ilişkin raporlar üzerine, Sterlin son getirilerini elinde tutmaya çalışıyor. Bununla birlikte Demokratik Birlik Partisi (DUP) May’in planını hapis cezasına benzetti ve onun anlaşmasını desteklemektense bir yıllık bir ertelemeyi tercih edeceklerini söyledi. Parlamento geçtiğimiz gece 100 yılı aşkın bir süre içinde ilk kez Parlamento gündemini hükümetten ayırarak, Brexit sürecinin kontrolünü eline aldı. İlk adım, May’in anlaşmasına karşı alternatifler üzerine Çarşamba günü belirleyici oylamalar yapmak olacak. Sterlin sonuç olarak ilgi odağında kalmaya ve gün içindeki vahşi dalgalanmalara konu olmaya devam edecek.

Şimdilik, yatırımcılar NZD parasını izliyor olacak. Yeni Zelanda’nın Şubat ayında ticari fazlalığa döndüğünü gösteren ve beklenenin üstünde sonuçlanan ticaret raporu, döviz üzerinde pek etki etmedi. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) toplanacak ve yatırımcılar, ekonomideki son gelişmelerin RBNZ’nin sıkı nötr duruşunu muhafaza etmesine yetip yetmeyeceğini görmek için sabırsızlanıyor. Merkez bankasının geçen ayki toplantısında, banka oran artırımına ilişkin tahminlerini 2021 başlarına ertelemiş ancak RBNZ Yöneticisi Orr’un gevşeme şansının henüz artmadığını söylemesinin ve büyümenin artması gerektiğini belirtmesinin ardından NZD güçlenmişti. O zamandan bu yana imalat, işletmeler ve tüketici güveni zayıfladı ancak kredi kartı harcaması, ticaret aktivitesi, büyüme, fiyatlar ve konut satışları artış yönünde. Ayrıca hisse senetleri de tüketici ve işletme hassasiyetine yardım edecek şekilde rekor bir seviyeye dokundu.

NZD Data Points

Kathy Lien'in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

Kathy Lien

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+