Teknoloji Sizce Hız mı Kaybediyor? İşte Güçlü Büyüme Potansiyeline Sahip 2 ETF

Teknoloji Sizce Hız mı Kaybediyor? İşte Güçlü Büyüme Potansiyeline Sahip 2 ETF

Investing.com  | 30.07.2020 16:12

Bu yazı 30.07.2020 tarihinde İngilizce olarak kaleme alınıp çevrilerek bu sitede yayınlanmıştır.
 
Son on yılda gerçekleşen boğa yükselişiyle birlikte teknoloji hisseleri Wall Street'i yukarılara taşıdı. Şubat ve Mart'ta yaşanan COVID-19 kaynaklı elden çıkarmalarda ilk olarak düşüş yaşayan hisseler arasında olsalar da teknoloji hisselerinin büyük bir kısmı Mart sonunda 52 haftanın en düşük seviyelerini görmenin ardından etkileyici geri dönüşler kaydetti.
 
Bu sebeple ABD'de teknoloji sektörüne odaklı çok sayıda borsa yatırım fonu (ETF) bulunması bir süpriz değil ki bunlara kaldıraçlı ya da ters ETF'ler de dahil değil. Bu yazıda teknoloji sektörünün nasıl bir yön izlediğine yakından bakarak robot teknolojisi, yapay zeka (AI) ve otonom teknolojiye yatırım yapmaya yönelik iki fonu değerlendireceğiz.

Teknolojide Yeni Nesil Fenomenler

 
Teknoloji sektörü birçok yüksek büyüme oranına sahip şirketleri kapsıyor. Dünya çapında yatırımcıların aşina olduğu çok sayıda hisse, NASDAQ Borsası'nda listelenmekte. NASDAQ 100 Endeksi de NASDAQ Borsası'nda listelenen ve finans sektörü dışındaki en büyük 100 şirket hissesini takip ediyor.
 
Endekste Adobe (NASDAQ:ADBE), Google'ın ana firması Alphabet (NASDAQ:GOOGL), (NASDAQ:GOOG), Amazon (NASDAQ:AMZN), Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB), Intel (NASDAQ:INTC) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) gibi devler var. Bu şirketler özellikle son on yılda hayatlarımızı önemli bir şekilde etkileyerek tanıdık isimler haline geldi.
 
Ancak yapay zeka, robot teknolojisi ve büyük veri (big data) gibi yükselen alanlarda da yeni ve daha oturmuş şirketler de bulunuyor. 2020'lerin "akıllı" makinelerin özel ve profesyonel hayatlarımızın giderek daha büyük bir parçası haline gelmesine tanıklık etmesi muhtemel.
 
Veri toplama ve analizi de iş dünyasında giderek genişleyen bir role sahip durumda. Nesnelerin İnterneti (IoT), 5G ve mobil cihazlar büyük olasılıkla dünya çapında toplumların dönüşüm süreçlerine katkıda bulunacak.
 
Tüm bunlarla birlikte, takip ettiğimiz 2 ETF'i yakından inceleyelim:

1. Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF

  • Mevcut Fiyat: 25,83 dolar
  • 52 haftalık aralık: 14,77 dolar - 25,98 dolar
  • Temettü Geliri: %0,25
  • Masraf Oranı: Yıllık %0,68 ya da 10.000 dolarlık yatırımda 68 dolar
 
Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (NASDAQ:BOTZ); robot teknolojisi ve yapay zekanın kullanımında yaşanan artıştan fayda sağlayacak şirketlere yatırım yapıyor. Bu isimler arasında endüstriyel robot teknolojisi ve otomasyon, endüstri dışı robotlar ve otonom araç üretimiyle alakalı şirketler bulunuyor. Fon, INDXX Global Robotics & Artificial Intelligence Thematic Index'i takip ediyor.
 
BOTZ mevcut olarak 31 varlığa sahip. En büyük on varlığı, fonun yaklaşık 1,6 milyar dolarlık toplam net varlığının %65'ine yakınını oluşturuyor. BOTZ'un en büyük beş şirketi ABB (NYSE:ABB), Intuitive Surgical (NASDAQ:ISRG), NVIDIA (NASDAQ:NVDA), Fanuc (OTC:FANUY) ve Keyence (OTC:KYCCF).
 
BOTZ Aylık
 
2016'da hayata geçirilen fon ABD dışındaki piyasalara da ciddi bir giriş imkanı sunuyor. Yıl başından bu yana yaklaşık %17 yükselen BOTZ, 27 Temmuz'da tarihi bir zirveye ulaştı. Fonda kısa vadeli bir kâr satışı yaşanması durumunda uzun vadeli yatırımcılar özellikle de fiyat 22,50 dolar seviyesine doğru giderse alım yapmayı düşünebilir.

2. ARK Autonomous Technology & Robotics ETF

  • Mevcut Fiyat: 53,76 dolar
  • 52 haftalık aralık: 26,19 dolar - 54,85 dolar
  • Temettü Geliri: Yok
  • Masraf Oranı: Yıllık %0,75 ya da 10.000 dolarlık yatırımda 75 dolar
 
ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (NYSE:ARKQ); sürücüsüz ulaştırma, robot teknolojisi, otomasyon, 3 boyutlu yazıcı, enerji depolama ve uzay keşfi alanlarında geliştirme ya da üretim faaliyetleri gösteren ya da bu teknolojilere imkan sunan şirketlerden oluşuyor.
 
38 varlığa sahip olan ARKQ'nun en büyük on varlığı, fonun 320 milyon dolara yakın toplam net varlığının yaklaşık %55'ini oluşturuyor.
 
Fonun en büyük beş şirketi Tesla (NASDAQ:TSLA), 2U (NASDAQ:TWOU), Xilinx, (NASDAQ:XLNX), Materialise (NASDAQ:MTLS) ve Stratasys (NASDAQ:SSYS).
 
ARKQ Aylık
 
Yıl başından bu yana %44'ün üzerinde yükseliş kaydeden fon, BOTZ'a benzer bir şekilde Temmuz başında tarihi bir zirveye ulaştı. Ancak Tesla'nın ETF'teki ağırlığının %10,17 olduğunu unutmamak gerek. Bu yüzden TSLA hisselerindeki günlük hareketler ARKQ fiyatını etkiliyor.
 
Fiyatın 50 dolar, ya da hatta 45 dolar seviyesine gerilemesi durumunda uzun vadeli yatırımcılar fondan daha iyi bir değer elde edebilir.
 
Sonuç
 
Borsa yatırım fonları genellikle teknoloji gibi hedeflenen piyasa ya da sektörlere düşük maliyetle verimli bir giriş imkanı sunar. Yapay zeka, robot teknolojisi ve büyük veri gibi alanlar hala başlangıç seviyelerinde olsalar da, bu alanların dengeleri değiştirecek yenilikçilik potansiyeline inananlar daha detaylı araştırma yaparak bu şirket ve ETF'lere yatırım yapmayı düşünebilir.
 
Not: Yukarıda bahsedilen finans ürünleriyle ilgileniyor ancak bu ürünleri bölgenizde bulamıyorsanız, aracı kurumunuz ya da finansal planlamacınızla iletişime geçmek isteyebilirsiniz.
 
Herhangi bir soru ya da görüşünüz için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Cemal Soydemir
Cemal Soydemir

Demek çok pahalanti satalim diyorlar  ... (Devamını Oku)

30.07.2020 13:25 GMT· Cevap
Victor Sözer
Victor Sözer

Bu amerikan eft'lerine nasıl, nereden yatırım yapabiliriz acaba?  ... (Devamını Oku)

30.07.2020 13:21 GMT· 2 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.