Yurtiçinde; İşsizlik Oranı ve Bütçe Dengesi Verileri de Önemli! -

Yurtiçinde; İşsizlik Oranı ve Bütçe Dengesi Verileri de Önemli! -

Ali Akbulut  | 17.06.2019 08:05

17.06.2019 IşıkFX Günlük Forex Bülteni -
Yurtiçinde; İşsizlik Oranı ve Bütçe Dengesi Verileri de Önemli!
-
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, yurt içi tarafta açıklanan Nisan ayı Cari İşlemler Dengesi; 1 Milyar 334 Milyon Dolar açık verirken, ilk 4 aylık gerçekleşme ise 3 Milyar 331 Milyon Dolar açık yönündeydi. Öğleden sonra ise TCMB’nin düzenlediği ekonomist beklenti anketlerinin sonuçları takip edildi. Buna göre, sene sonu Dolar kuru beklentisi: 6.3015, Cari Açık beklentisi 10,6 Milyar USD ve yine sene sonu Büyüme(GSYİH Değişimi) tahmini %0,04 olarak revize edildi. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e indirdi, görünümü ‘Negatif’ olarak belirtilirken kurumun geçtiğimiz ayki değerlendirmesinde; dış finansman ve rezerv vurgusunun yanı sıra, ABD ile ilişkiler konusundaki uyarıları da dikkat çekiciydi. Öte taraftan verilerin yanı sıra yine; S400 konusu başta olmak üzere jeopolitik ve siyasi risklere dair gelişmeler de gün boyunca izlenirken, taraflardan gelen açıklamalar ile TL varlıklarında oynaklıklar görüldü. Yurt dışı tarafta da geçtiğimiz Cuma günü önemli datalar takip edilirken, sabah saatlerinde Çin’den gelen; Sanayi Üretimi’nin senelik bazda 2002 Şubat ayından bu yana ve yine Sabit Varlık Yatırımları’nın son 7 ayın en zayıf gerçekleşmelerini göstermesi ile Çin ekonomisi ve Global ekonomiye dair resesyon endişeleri zirve yaptı. Resesyon kaygılarının yükselmesi ile de yine; Ons Altın, Japon Yeni ve ABD tahvilleri gibi güvenli liman varlıklarına hızla talep geldi. ABD tarafında açıklanan kritik verilerde ise Perakende Satışlar; aylık bazda artış gösterirken, geçtiğimiz ayki verilerin de yukarı yönlü revize edilmesi ile bir miktar Dolar lehine işlemler oluştu. Cuma günü, küresel risk unsurları açısından ise gözler bir yandan; Ticaret savaşları cephesinde ABD ve Çin’den gelecek açıklamalara çevrilirken, diğer yandan ise Eurogroup toplantısında İtalya ve Brexit konularına dair gelecek açıklamalar izlendi. İtalya’nın bütçe açığı-kamu borçları meselelerinin tartışıldığı toplantıda: İtalya’nın vereceği garantinin kabul edileceği ve “disiplin cezası”nın erteleneceğine yönelik gelen haber akışları ile sabah saatlerinde Euro ‘da oynaklıklar görülürken, Brexit konusunda da Britanya ‘da öncekü günkü Muhafazakar Parti’nin 1.tur seçimlerinin yankıları ile Pound tarafında da kısmi volatilite artışı görüldü. İran konusunda da ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulunurken: İran’ın nükleer silah elde edemeyeceğini yineledi. Yeni haftanın ilk gününde küresel cepheden yine; Ticaret Savaşları, İran ve Brexit gibi kritik risk unsurlarının durumuna dair haber akışları kritik olacak. Ayrıca, Euro Bölgesi ve ABD’den orta düzeyde önem derecesine sahip verilerin de izleneceği günde, majör merkez bankalarının politika adımlarına yönelik öngörüler de oynaklıklara neden olabilir. Yurt içi tarafta da; Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi ve İşsizlik Oranı gibi önemli veriler açıklanacakken, jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına dair gelişmeler de yine CDS ve tahvil faizleri üzerinden TL varlıklarında etkili olabilir.

DOLAR ENDEKSİ

EURUSD


Geçtiğimiz Cuma günü parite açısından yine, Eurogroup toplantısından; İtalya ve Brexit konularına dair gelen açıklamalar takip edilirken, AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Komiseri Pierre Moskovici’nin: İtalya’ya disiplin cezası verme konusunda mümkün olursa kaçınmak istedikleri yönündeki açıklamaları Euro lehine işlemlere neden oldu. Ancak, akabinde yine İtalya ile ilgili gelen bazı olumsuz söylemlerin yanı sıra; ülkeye dair açıklanan ekonomik verilerde Sanayi Satış ve Siparişleri’nin senelik bazda daralmanın devamına işaret etmesi ile parite satış yedi. Keza, Çin’den gelen Sanayi Üretimi gibi kritik verilerdeki zayıflığın küresel resesyon risklerini artırması da paritede Dolar lehine işlemleri destekledi. ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verileri de çoğunlukla beklentileri karşılayarak aşağı yönlü işlemleri derinleştirdi. Bugün paritede yine; Brexit, İtalya borç sorunu, Ticaret Savaşları ve küresel jeopolitik risklere dair gelişmeler, fiyatlamalar açısından öncelikli olarak izlenecek. Ayrıca; Euro Bölgesi ve ABD’nin ekonomik dataları ile FED ve ECB’nin sonraki politika adımlarında dair ortaya çıkacak öngörüler de tahvil piyasaları üzerinden oynaklıklara neden olabilir.
Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1265, 1.1285, 1.1300, 1.1330, 1.1345
Destekler: 1.1190, 1.1160, 1.1080, 1.1055, 1.1040

EURUSD

USDTRY


Geçtiğimiz Cuma günü, yurt içi tarafta açıklanan; Cari İşlemler Dengesi ‘nde son 4 ayın en büyük açığı verilirken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ABD’nin olası CAATSA yaptırımlarına ve bölgesel jeopolitik risklere yönelik açıklamaları ile birlikte kur tarafında yukarı yönlü ataklar oluştu. Küresel tarafta ise; sabah saatlerinde açıklanan Çin verilerinin resesyon endişelerini tırmandırması da sabah saatlerindeki yükselişte rol oynayan gelişmelerdendi. Öğleden sonra yurtiçinde yine; TCMB’nin beklenti anketlerinin sonuçları açıklanırken, kur tarafındaki aşağı yönlü revize sonrası bir miktar TL lehine işlemler oluştu. ABD verileri sonrası ise kurda bir miktar oynaklık görüldü. Bugün, yurt içi tarafta; Mart ayının çeyreklik İşsizlik Ortalaması ve Mayıs ayının Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verileri açıklanacak. Yurt içi tarafta ayrıca; siyasi ve jeopolitik risklerin durumunun da takip edileceği günde, yurt dışı taraftan da; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risklerin durumu yine öncelikli olarak izlenmeye devam edilecek. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta yapılan TCMB/PPK toplantısı sonrası TCMB’nin ileriye dönük politika adımları ve bu hafta yapılacak olan FED/FOMC toplantılarına yönelik ortaya çıkacak öngörüler de kur üzerinde oynaklıklara neden olabilir.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.9280, 5.9525, 5.9660, 6.0140, 6.0820
Destekler: 5.8815, 5.8670, 5.8440, 5.8290, 5.8000

USDTRY

GBPUSD


Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Britanya cephesinde; Muhafazakar Parti’nin liderlik seçiminin 1.tur sonuçlarının yankıları takip edilirken, sabah saatlerinde Boris Johnson’un: liderliğine karşı diğer adayların bir koalisyon içerisine girebileceği yönündeki haber akışları, Eurogroup toplantısından gelen açıklamalar ile birlikte “Pound” üzerinde kısmen oynaklıklara neden oldu. Küresel tarafta ticaret savaşlarına dair gelen açıklamaların da gün boyunca izlendiği günde, ekonomik veri cephesinde sabah saatlerinde Çin’den gelen bazı kritik verilerdeki zayıflık ise paritede satış baskısına neden oldu. Öğleden sonra gözlerin çevrildiği ABD verilerinde ise; Perakende Satışlar çoğunlukla beklentileri karşılayarak paritedeki satıcılı işlemleri derinleştirdi. Parite açısından bugün yine; Brexit ve Ticaret Savaşları meselelerine dair gelecek açıklamalar kritik olacak. Ayrıca, açıklanacak olan bazı ekonomik verilerin sonuçları ve her iki ülkenin merkez bankalarının(FED ve BOE) bu hafta yapılacak toplantılarına dair ortaya çıkacak öngörüler de parite üzerinde oynaklıklara neden olabilir.
Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2680, 1.2720, 1.2740, 1.2770, 1.2810
Destekler: 1.2555, 1.2525, 1.2500, 1.2480, 1.2455

GBPUSD

BRENT PETROL


Geçtiğimiz hafta içerisinde Enerji Bilgi İdaresi ve OPEC’den gelen aylık raporlardan sonra, Cuma günü de Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’nın aylık raporu takip edildi. Raporda: OPEC’in arzının İran, Suudi Arabistan ve Nijerya kaynaklı olarak 2014’den bu yana en düşük seviyede olduğu belirtildi. Yine OPEC dışı ülkelerin arzında da 2014 yılından bu yana en düşük seviyelerin görüldüğünün belirtildiği raporda: 2019 yılı için global petrol talebi büyüme öngörüsü de aşağı yönlü revize edildi. Bir gün önce Umman Körfezi’ndeki tanker saldırıları ile çıkış yaşayan emtia, gerek IEA projeksiyonları gerekse Çin’den gelen Sanayi Üretimi gibi kritik verilerde görülen azalmanın resesyon endişelerini tırmandırmasıyla satış baskısı altına girdi. Gün içerisinde önemli üreticilerden ve bölgesel jeopolitik risklere dair gelen haber akışları ile dalgalanma olan emtiada için, akşam saatlerinde ise; ABD’den Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları izlendi. Haftanın yeni işlem gününde de; OPEC ve OPEC+ üyesi ülkeler başta olmak üzere önemli üreticilerden gelebilecek açıklamalar fiyatlamalar açısından kritik olacak. Keza, açıklanacak olan ekonomik verilerin sonuçları ve risk unsurlarının durumu da global ekonomi ve buna paralel olarak petrol arz-talep dengesine dair projeksiyonlar açısından önem arz edecek.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 62.65, 62.80, 63.25, 63.60, 63.90
Destekler: 61.60, 61.25, 61.10, 60.80, 60.60

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde, Çin’de açıklanan Sanayi Üretimi; senelik bazda 2002 Şubat döneminden bu yana en düşük artışını gösterirken, küresel resesyon endişelerinin canlanması ile; Ons Altın’ın da aralarında bulunduğu güvenli liman varlıkları talep gördü. 2018 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelerini test eden Değerli Metal’de, ABD’de açıklanan Perakende Satışlar gibi kritik verilerle ABD tahvil faizlerinde oluşan hareketler de oynaklıklara neden oldu. Haftanın ilk işlem gününde Sarı Metal fiyatlamaları için yine; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi küresel risk unsurlarının durumu kritik olacak. Ayrıca, önemli bölgelerden gelecek ekonomik veriler ile majör merkez bankalarının sonraki politika hamlelerine yönelik ortaya çıkabilecek projeksiyonlar da tahvil piyasaları üzerinden emtiada oynaklıklara neden olabilir. Pay piyasasında(borsa) oluşacak hareketlerin de; dolaylı fiyatlamalar(küresel risk alma iştahında artış olması halinde borsalara alış gelirken, Ons Altın gibi güvenli liman varlıkları baskı altında kalabiliyor. Tam tersi durumda ise, borsalarda riskten kaçış(risk-off) moduna geçişle görülen pörtföy boşaltmalarda(sell-off); Ons Altın, Japon Yeni ve ABD tahvilleri gibi güvenli liman varlıklarına talep gelebiliyor) açısından yine takip edilmesinde fayda görmekteyiz.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1344, 1348, 1352, 1357, 1362
Destekler: 1339, 1337, 1333, 1329, 1326

ONS ALTIN

Ali Akbulut

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.