OPEC, Irak ve Nijerya petrol üretim kısıntısında anlaştı

OPEC, Irak ve Nijerya petrol üretim kısıntısında anlaştı

Reuters  | 12.09.2019 17:23

OPEC, Irak ve Nijerya petrol üretim kısıntısında anlaştı

Rania El Gamal / Dahlia Nehme / Maha El Dahan

ABU DHABI, 12 Eylül (Reuters) - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ABD'nin artan petrol üretimi ve yavaşlayan küresel ekonomi sebebiyle arz fazlalığını önlemek için, petrol üretimi fazla olan Irak ve Nijerya'dan üretimlerini hedeflere uyumlu hale getirerek petrol üretimini kısma konusunda anlaştı.

Brent ham petrolün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 küresel resesyon beklentilerinin İran ve Venezuela'ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle düşen taleple ilgili endişeleri artırmasıyla, 2019'un en yüksek seviyesi olan 75 dolardan son haftalarda 60 dolara düştü.

OPEC ülkeleri ve OPEC ile birlikte hareket eden ülkeler tarafından oluşturulan Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, Abu Dhabi'de Viyana'da Aralık'ta gerçekleşecek petrole yönelik politika görüşmeleri öncesinde buluştu.

OPEC+ ülkeleri, İran ve Venezuela'nın ihracatının yaptırımlar sebebiyle düşmesiyle anlaşmaya varılan günlük 1.2 milyon varil kesintisinden fazla kesintiye gittiler. Fakat Irak ve Nijerya gibi bazı üyeler kotalarının üzerinde üretim yapıyordu.

OPEC'in ikinci büyük petrol üreticisi, Irak Ekim'e kadar günlük 175,000 varil üretim kesintisine, Nijerya ise günlük 57,000 varil kesintiye gitme vaadinde bulundu.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+