Dolar Endeksi ve Petrol geriledi, Altın yükseldi - Piyasalar günü nasıl geçirdi?

Dolar Endeksi ve Petrol geriledi, Altın yükseldi - Piyasalar günü nasıl geçirdi?

Investing.com  | 06.12.2018 18:04

Dolar Endeksi ve Petrol geriledi, Altın yükseldi - Piyasalar günü nasıl geçirdi?

Investing.com - ABD'de ISM imalat dışı satın alma endeksi Kasım'da 59,2 beklentisine karşın 60,7 ile beklentileri aştı. İmalat dışı sektörün satın alma isteğini ölçen endeks, yılın 2. ve 3. çeyreğinde oldukça iyi performans gösterdi.Eylül'de 61,6 ve Ekim'de de 60,3 ile yüksek seviyeyi koruyan endeks Kasım'da da 60,3 geldi ve son 3 ayda en yüksek seviyelerdeki seyrini korudu.

Günün diğer verileri olan hizmet ve Markit PMI rakamları 54,7 ile beklenti üzerinde,

Fabrika siparişleri Ekim'de %2,1 gerileme göstererek Kasım 2017'den sonraki aylık en sert düşüşünü yaşadı. Fabrika siparişleri, yıl içinde oldukça dalgalı seyir izledi ve Ocak-Nisan ve Mayıs aylarında sert düşüş yaşarken Ağustos ve Eylül'de ise beklentileri aştı. Siparişler Kasım'da ise sert geriledi.

Bugün ABD'de takvim yoğundu ve verilerin özetine baktığımızda PMI toparlanma gösteriyor, ancak özel sektör istihdam ve siparişlerde gerileme yaşandı.

Güne hafif alıcılı başlayan ABD Dolar Endeksi son saatlerde negatif bölgeye geçerken dolar; euro,sterlin,frank ve yen karşısında gerilerken Avustralya doları ve Kamada doları karşısında yükseliş yaşıyor.

Gelişen ülke kurlarından Polonya zlotisi ve Çek korunası dolar karşısındaki kayıplarını silerek pozitif bölgeye geçerken en çok kayıp %2,5 ile Güney Afrika randında oldu. Brezilya reali, Arjantin pesosu ve Endonezya rupisi de %2 kayıpla bugün en çok gerileyen para birimleri oldu. TL, gün içinde %1,5 kayıp vermesinin ardından son saatte dolar karşısında %0,85 ekside fiyatlanıyor. USD/TRY kuru bugün 5,40 ile en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son saatlerde 5,35-5,38 aralığında fiyatlanıyor.

Petrolün bugün OPEC toplantısından arz kesintisine dair net bir açıklama gelmemesi ile gün içinde %5 kayıp yaşadı ve son saatte %2 kayıpla 60$ yakınında fiyatlanıyor.
XAU/USD, dolardaki gerilemeden destek alarak son saatte sert atak gösterdi ve kıymetli metal 1,245$ seviyesine yükselerek 26 Ekim sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Piyasalar haftanın son işlem gününde ABD'den gelecek Kasım ayı tarım dışı istihdam rakamlarını bekliyor.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.