Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri, Trump’ın Vergi Artışını Ertelemesiyle Yükselişte

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri, Trump’ın Vergi Artışını Ertelemesiyle Yükselişte

Investing.com  | 12.09.2019 16:02

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri, Trump’ın Vergi Artışını Ertelemesiyle Yükselişte

Investing.com – ABD vadeli işlemleri, Başkan Donald Trump’ın Çin ithalatı üzerindeki vergi artışını iki haftalığına erteleyeceğini söylemesinin ardından yükseldi.

Nasdaq 100 22, Dow 46 ve S&P 500 3 puan arttı.

Trump’ın “iyi niyet göstergesi” olarak adlandırdığı şey, her iki tarafın Ekim başındaki ticari müzakerelere hazırlanmasıyla, 250 milyar dolarlık Çin ithalatı üzerinde %5 artırılması planlanan vergilerin ertelenecek olması. Vergiler %25 olan vergiyi %30’a çıkarmak üzere planlandı.

Yarı iletken şirketleri bu vergi ertelemesi haberi ile yükseldi. Micron (NASDAQ:MU) ve Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) %0,6 yükseldi ve NVIDIA (NASDAQ:NVDA) %0,4 kazandı. Teknoloji hisseleri de kazandı; Facebook (NASDAQ:FB) %0,1 ve Netflix (NASDAQ:NFLX) %0,4 artış kaydetti.

Öte yandan, CEO Mark Hurd’ün tıbbi bir izin aldığını ve 15 milyar dolarlık bir hisse geri alımını açıklamasının ardından, Oracle (NYSE:ORCL) %0,6 kaybetti.

Yatırımcılar ayrıca bir başka genişleme dalgasına yol açabilecek Avrupa Merkez Bankası’nın öngörülen bir teşvik paketini de bekliyor. Fed’in Çarşamba günü faizleri indirmesi bekleniyor.

Veri cephesinde ilk işsizlik başvuruları ve Ağustos ayı TÜFE verileri var.

Emtialarda ham petrol %0,9 düşüşle 55,28 dolardan alıcılanırken, altın vadeli işlemleri %0,5 artışla 1.510,25 dolara yükseldi. Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,1 azalarak 98,558’e geriledi.

İlgili Haberler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+